Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

22 maja 2024

Monitoring domu przez internet? To możliwe – nowoczesne zestawy monitoringu IP

Rozwój technologiczny nie omija branży systemów zabezpieczeń. Od lat widoczne jest stopniowe przechodzenie z urządzeń wykorzystujących kanały analogowe do transmisji danych w stronę tych, które opierają się na internecie i bezprzewodowej transmisji. Przykładem tych ostatnich są kamery do monitoringu IP.

Monitoring domu przez internet – działanie kamer IP

Wyróżnia się trzy rodzaje monitoringu ze względu na kryterium, jakim jest sposób transmisji danych. Pierwszy typ to kamery analogowe. Rejestrowany obraz trafia na dysk twardy systemu zabezpieczeń poprzez fizyczne okablowanie podłączone do wideorejestratora. Drugim wariantem jest monitoring wykorzystujący technologię Power over Ethernet. W tym przypadku dane są przesyłane poprzez kabel internetowy podobnie jak zasilanie. Ostatnim modelem transmisji jest protokół internetowy. Przedstawiane w tym miejscu kamery IP (ang. Internet Protocol) cechują się tym, że wideo przesyłane jest w sposób całkowicie bezprzewodowy.

Wraz z powstaniem pierwszych kamer IP monitoring domu przez internet stał się bardzo atrakcyjną i dostępną możliwością. Ogromną zaletą współczesnych zestawów monitoringu IP jest fakt, że podgląd obrazu można uzyskać nawet przez telefon komórkowy. Wymagania są tylko dwa: dostęp do internetu i zainstalowana, kompatybilna aplikacja do obsługi systemu monitoringu (najczęściej dołączona przez producenta wraz z kamerami). Dzięki temu wyjeżdżając na wakacje lub udając się w jakąkolwiek podróż, na bieżąco, w każdym momencie, można zobaczyć na telefonie lub tablecie to, co widzi kamera oddalona nawet o tysiące kilometrów. Nie istnieje obecnie inny sposób na tak wygodny i dostępny w każdej chwili dozór online nad nieruchomością.

Kamery do monitoringu domu – które warto wybrać?

Jeżeli decyzja zapadła i jest się zdecydowanym/ą kupić kamerę IP, to – niestety – trzeba będzie zastanowić się jeszcze, jakiego ma być ona rodzaju. Sposób transmisji danych jest ważnym, ale wciąż tylko jednym z możliwych kryteriów wyboru.

Przede wszystkim warto określić rodzaj zapotrzebowania – czy potrzebuje się kamer do wnętrza domu lub mieszkania, czy też do dozoru zewnętrznego? Do zastosowań wewnętrznych świetnie nadadzą się m.in. urządzenia kopułowe i obrotowe. Można skorzystać także z tzw. kamer specjalnych, cechujących się bardzo małymi rozmiarami. Monitoring zewnętrzny wymaga kamer o dobrych parametrach odporności mechanicznej i wytrzymałości na trudne warunki atmosferyczne. Wybierając kamerę IP, warto sprawdzić, czy posiada ona dodatkową osłonę oraz jaki ma zakres szczelności (im wyższy, tym lepiej). Kamery zewnętrzne do monitoringu to najczęściej urządzenia walcowe, tubowe lub kompaktowe.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx