Wskazówki podróży z Polski do USA

Jeszcze kilka lat temu, gdy obywatel Polski chciał wyjechać do Stanów Zjednoczonych musiał wypełnić całą serię dokumentów. Po zniesieniu wiz, najważniejszym dokumentem jest ESTA. Co to takiego? O czym jeszcze warto pomyśleć przed podróżą do USA? Oto kilka naszych porad:

System autoryzacji podróży – ESTA

Z tego powodu opracowano nową wizę, którą podróżujący muszą złożyć przed podróżą, elektroniczny system autoryzacji podróży – ESTA travel. Należy zauważyć, że ten elektroniczny system uwierzytelniania podróży jest ważny tylko w przypadku podróży do USA i wygasa dwa lata po wydaniu.

Jeśli naszym pomysłem jest przeprowadzka do Stanów Zjednoczonych, aby pracować i mieszkać, niezbędny jest inny rodzaj biurokratycznej dokumentacji, która nie ma nic wspólnego z ESTA. Dokument ten musi być sporządzony przez każdą z osób, które odbywają podróż, władze USA wymagają, aby nawet osoby niepełnoletnie bez biletu posiadały zatwierdzone zezwolenie na podróż.

Po zatwierdzeniu ESTA masz pozwolenie na podróż do USA. Jeśli zamierzasz jedynie przebywać Stanach Zjednoczonych na kilka godzin, aby zrobić międzylądowanie podczas podróży do innego kraju, musisz również wypełnić ESTA, ale podać w odpowiedniej sekcji opcję „W tranzycie”. Następnie sprawdź status ESTA – jeśli otrzymasz odpowiedź „Nieautoryzowana podróż” na Twoją prośbę ESTA, ale nadal nie chcesz anulować podróży, musisz skontaktować się z ambasadą Stanów Zjednoczonych w Polsce.

Przygotuj się do długiej podróży

Lot do Stanów Zjednoczonych z Polski trwa co najmniej osiem godzin. Ubierz się wygodnie, pij dużo wody. Spróbuj zarezerwować dobre miejsce – niektóre linie lotnicze pozwalają wybrać miejsce podczas dokonywania rezerwacji, a inne podczas odprawy online na jeden lub dwa dni przed wylotem. Znajdziesz nawet specjalne strony internetowe poświęcone znalezieniu najlepszego miejsca w zależności od rodzaju samolotu. Jeśli lubisz często wstawać, wybierz miejsce przy przejściu. Jeśli potrzebujesz spokoju, nie wybieraj miejsc w pobliżu toalet.

Jednym ze sposobów na uniknięcie lub zminimalizowanie  skutków jet jest utrzymanie nawodnienia. Kabiny lotnicze są zwykle bardzo suchymi miejscami, a szanse na odwodnienie są bardzo duże. Dlatego najlepiej jest pić dużo wody powoli i regularnie, nakładać na skórę substancje nawilżające, unikać herbaty, kawy i alkoholu oraz używać kropli do oczu, jeśli masz skłonność do tego rodzaju suchości.

Lot z przesiadką – zasady dotyczące tranzytu

Jeśli masz lot międzynarodowy, który odbywa się przez USA, będziesz musiał przejść amerykańską odprawę celną; technicznie rzecz biorąc, w Ameryce nie ma „tranzytu”, ponieważ wszyscy pasażerowie muszą zejść z pokładu i przejść przez odprawę celną. Pamiętaj, że oznacza to spełnienie wymogów wizowych dla Stanów, nawet jeśli przebywasz tylko kilka godzin pomiędzy lotami międzynarodowymi, a bagaż jest przesyłany bezpośrednio do miejsca docelowego.

Nawet jeśli lecisz do innego miasta w USA, pamiętaj, że pierwszym portem wjazdu będzie miejsce odprawy celnej i imigracyjnej. Mając to na uwadze, należy zarezerwować co najmniej dwie do trzech godzin przerwy między lotami (zarówno tranzytem międzynarodowym, jak i krajowym), aby umożliwić odprawę celną i ponowne sprawdzenie bagażu. Staraj się rezerwować loty z jedną linią lotniczą, aby upewnić się, że są świadomi, że podróżujesz dalej.

Uważaj na swoje urządzenia elektryczne

Napięcie prądu elektrycznego nie wynosi 220 V, ale 110 V, więc musisz uważać na podłączone urządzenia, większość ładowarek do telefonów komórkowych i notebooków jest już przygotowana do podłączenia od 100 V do 240 V. Zabierz jednak ze sobą kilka przejściówek – w Polsce są dużo tańsze, a nie chcesz przecież tracić cennego czasu na szukanie odpowiedniego sklepu gdy będziesz już na miejscu. Również jeśli zakupisz urządzenie elektryczne w Stanach i będziesz chciał używać ich po powrocie, prawdopodobnie będziesz potrzebować przejściówki.

Zrozum jak działa system napiwków

Napiwki są znanym polem minowym dla podróżnych do USA. Mimo że jest to technicznie uznaniowe, niepisaną zasadą jest, że w restauracjach oczekuje się 15-20%. Powód? Płaca minimalna jest niska w Stanach Zjednoczonych, więc napiwki są ważną częścią dochodów wielu pracowników.

Wskazówki są również powszechne w innych branżach usługowych i hotelarskich, takich jak barmani (1-2 USD za drinka), gospodynie domowe (1-5 USD za noc), konsjerż (w zależności od trudności żądania), lokaje (1-5 USD za każdą) kiedy lokaj przyniesie samochód), portierzy hotelowi (1-2 USD za torbę), portierzy (kilka dolarów, jeśli pomoże ci dostać taksówkę) i taksówkarze (10-15%), więc warto zaopatrzyć się w jedno dolarówki, aby mieć je pod ręką.

Będąc w restauracji, sprawdź jednak dokładnie swój rachunek przed napiwkiem, ponieważ niektóre restauracje automatycznie zawierają napiwek. Jeśli płacisz kartą kredytową, musisz wpisać kwotę napiwku, którą pozostawiasz na paragonie karty kredytowej i dodać ją do sumy. Napiwki dotyczą również kierowcy transferowego. Napiwki w wysokości 10-15% są dość standardowe dla transferu prywatnego, chyba że opłata za usługę jest już wliczona, podczas gdy kierowcy dzielonego transferu wahają się między 2-3 USD za osobę.

Wyłącz komórkową transmisję danych

Nie popełniaj częstego błędu podczas korzystania z danych telefonu komórkowego podczas pobytu w USA, chyba że masz specjalny abonament komórkowy, a taki dla użytkowników w Polsce jest rzadko dostępny. Podobnie jak w przypadku podróży do dowolnego miejsca międzynarodowego, stawki roamingowe w telefonach komórkowych są oszałamiające.

Wykorzystaj w pełni darmową sieć Wi-Fi tam, gdzie to możliwe (przejrzyj strony lotnisk w USA, aby sprawdzić, czy bezpłatne Wi-Fi jest dostępne na lotniskach, do których podróżujesz lub z) lub sprawdź swój plan telefonu komórkowego, aby sprawdzić, czy możesz dokupić pakiet danych dla podróży międzynarodowej.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx