24 listopada 2020

Kiedy alkohol staje się nałogiem?

uzależnienie od alkoholu jak się leczyć

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego prawie 5 milionów Polaków pije alkohol co najmniej cztery razy w tygodniu. Czy to oznacza, że ci ludzie mogą nazywać się alkoholikami? Jak rozpoznać nałóg i mu przeciwdziałać?

Statystyki Światowej Organizacji Zdrowia WHO podają z kolei, że liczba osób uzależnionych od alkoholu oscyluje wokół 250 milionów na całym świecie. Czasami nie zdajemy sobie sprawę, że my albo ktoś z naszych bliskich również może mieć problem z nadużywaniem alkoholu. Jak rozpoznać alkoholizm?

Co świadczy o uzależnieniu od alkoholu?

Specjaliści do spraw leczenia alkoholizmu wskazują na sześć podstawowych objawów nałogu alkoholowego. Jeśli osoba pijąca zaobserwuje u siebie przynajmniej trzy z nich w ciągu roku, istnieje spore prawdopodobieństwo, że jest już uzależniona i powinna skierować się na leczenie alkoholizmu. Do objawów należą:

  • tzw. głód alkoholowy, czyli silne pragnienie, czy wręcz wewnętrzny przymus picia,
  • problemy z kontrolowaniem się w związku z alkoholem – chodzi tu przede wszystkim o trudności z unikaniem rozpoczęcia oraz zakończenia picia,
  • objawy fizjologiczne, takiej jak: drżenie mięśniowe, nadciśnienie, nudności, wymioty, biegunka, zaburzenia snu, niepokój, drażliwość, lęki, padaczka),
  • zwiększona tolerancja na alkohol – żeby wprowadzić się w stan upojenia, alkoholik musi wypić więcej niż wcześniej. Aby odczuć pożądany efekt, konieczna jest większa ilość alkoholu,
  • alkohol zabiera wolny czas – na drugi plan schodzą inne zainteresowania, pasje, czy inne źródła przyjemności,
  • picie mimo świadomości negatywnych skutków, a zatem jeśli ktoś pije mimo obowiązków zawodowych, rodzinnych czy braku środków finansowych.

Istotny jest też okres częstego picia w dużych ilościach. Należy pamiętać, że młodzi ludzie, a zwłaszcza młode kobiety znacznie szybciej mogą wpaść w szpony nałogu, a do uzależnienia wystarczy krótszy okres picia szkodliwego.

Co dalej zrobić z problemem alkoholowym?

Alkoholizm zdiagnozować może lekarz, najczęściej lekarz psychiatra, ponieważ nałóg kwalifikuje się jako zaburzenie psychiczne. W procesie tym pomagają często specjaliści psychoterapii uzależnień i psychologowie. Aby rozpoznać problem z alkoholem, najlepiej udać się do placówki leczenia uzależnień, jak np. Centrum Medyczne Medjol, które znaleźć można pod adresem https://medjol.pl/leczenie/alkoholizmu. Personel posiada niezbędne kwalifikacje do tego, żeby objąć opieką chorego oraz zapewnić wsparcie najbliższym. Dla wielu osób wizyta w tego typu miejscu może być trudnym wyzwaniem, dlatego bliskie otoczenie alkoholika powinno okazać mu zrozumienie i poświęcić sporo uwagi. Tylko dzięki odpowiedniemu wsparciu, osoba uzależniona poczuje się wystarczająco silna, żeby samemu skierować się na leczenie alkoholizmu. Nawet na terapii niełatwo mówi się o błędach życiowych popełnionych z powodu alkoholu. Często też wspomnienia, z racji stanu upojenia, są mgliste, wobec czego należy okazać zrozumienie i troskę w stosunku do chorego.

Osoby uzależnione od alkoholu często nie szukają pomocy

Wynika to z kliku czynników, z których warto zdawać sobie sprawę, oceniając postawę osoby uzależnionej. Alkoholicy mogą w ogóle nie dostrzegać, że ich picie jest problemem. Uważają, że dobrze się bawią, a relaks należy im się po ciężkim dniu w pracy. Ewentualne negatywne konsekwencje chorzy potrafią znakomicie usprawiedliwić. Problemy finansowe zrzucają na karb nieprzychylnego losu czy splotu niekorzystnych wypadków. Jeśli już zdają sobie sprawę z problemu, boją się oceny otoczenia, a nawet profesjonalistów, a słowo „alkoholik” traktują jak piętno, którego nigdy się nie pozbędą. Dlatego tak istotna jest rozmowa i zapewnienie, że alkoholizm to choroba, którą można pokonać.

0 0 vote
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx
()
x