Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

23 maja 2024

Gdyby nie dobry lutnik to nawet Paganini by nic nie zagrał

skrzypce - historia skrzypiec

Muzyka klasyczna jest dla wielu osób czymś niezwykle pięknym, a najznamienitszych twórców w historii wynosi się niemalże do rangi bóstw. Warto jednak pamiętać, że za każdym wspaniałym muzykiem stoi równie wspaniały rzemieślnik, którzy stworzył jego instrument.

Jaka jest historia skrzypiec?

Według mitologii skrzypce są dziełem Orfeusza. W rzeczywistości jednak pochodzą z baroku (XVI-XVIII wiek) i – co ciekawe – według badaczy pierwsze egzemplarze powstawać mogły w Polsce. Świadczyć o tym mają XI-wieczne gęśle z Opola, gdański pięciostrunowy instrument rodem z XII wieku oraz sześciostrunowy instrument z XV wieku wykopany w Płocku. Z naszego kraju najpewniej polskie skrzypce (czterostrunowy, renesansowy przodek znanego nam współcześnie instrumentu) zawędrowały do Włoch, a tam ewoluowały i wypuszczone z rąk najznamienitszych lutników wędrowały po całym świecie..

Lutnictwo skrzypcowe – czy stworzenie instrumentu jest takie trudne?

Cytując klasyka: „skrzypce jakie są, każdy widzi”. Jednak nie do końca tak jest. Budowa skrzypiec jest wbrew pozorom bardzo wymagającą sztuką, przy której wykonuje się między innymi pełno… obliczeń. Zapewne wiele osób zastanawia się teraz co ma matematyka do muzyki. Jak jednak zaznacza lutnik z Bielska-Białej, Jacek Rajba, oprócz doboru odpowiedniego drewna i starannego jego wyprofilowania, położenie i wymiar każdego elementu musi być dokładnie wyliczone żeby instrument brzmiał jak trzeba.

To właśnie te drobne niuanse sprawiają, że nie znajdziemy dwóch tak samo grających skrzypiec, a egzemplarze najznamienitszych twórców takich jak Antonio Stradivarius osiągają kosmiczne ceny nawet kilkudziesięciu milionów dolarów!

Czym się zajmuje lutnik i gdzie go znaleźć?

Zapewne oczywistym jest, że lutnik skrzypcowy przy pomocy umiejętności i pasji tworzy wspaniałe skrzypce. Jednak jeśli posiadacie bliski swojemu sercu egzemplarz, który wymaga naprawy, dobry rzemieślnik na pewno zajmie się nim tak, jak trzeba. 

Lutnictwo skrzypcowe to bowiem nie tylko sztuka tworzenia instrumentów. Prawdziwy lutnik doskonale poradzi sobie zarówno z drobnymi korektami, jak i całkowitym odnowieniem starych skrzypiec. 

Oczywiście nie jest to zawód, na który istnieje ogromny popyt. Dlatego też znalezienie dobrego artysty (bo tworzenie instrumentu to też sztuka!) nie jest prostym zadaniem. Największe szanse na to rzecz jasna pojawiają się w większych miastach. Jeśli zastanawiamy się gdzie swój warsztat ma wybitny lutnik Bielsko-Biała, Zielona Góra czy Poznań powinny stanowić pierwsze cele na liście poszukiwań.

Jak poznać dobrego lutnika?

Po pierwsze: po jego instrumentach. Nie zawsze jest to jednak możliwe. Dlatego można też po prostu dowiedzieć się jak dany rzemieślnik działa i co sądzi o swoim zawodzie. Przykładowo zapał z jakim opisuje nowe skrzypce Rajba Jacek z Bielska-Białej świadczy jednoznacznie o tym, że każde nowe zlecenie jest dla niego osobną przygodą, a kolejne instrumenty są jak dzieci. 

ZOBACZ: https://www.lutnikrajba.pl/referencje/

Każdy porządny lutnik powinien przede wszystkim swoim podejściem do tematu tworzenia nowych skrzypiec przekonywać muzyka, że nic innego w świecie go nie interesuje. Dlatego przed złożeniem zamówienia warto porozmawiać i „wybadać” lutnika, aby dowiedzieć się czy mamy do czynienia ze zwykłym twórcą instrumentów czy też prawdziwym pasjonatem tej wymagającej sztuki.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx