Powrót do przeszłości – czy talerze dekoracyjne są w dzisiejszych czasach nadal modne?

czy talerze dekoracyjne są w dzisiejszych czasach nadal modne

Wspomnienia o dzieciństwie zazwyczaj wywołują u nas pewnego rodzaju nostalgię, a na twarz przywołują lekki, rozmarzony uśmiech. Rozbrzmiewający głośny śmiech podczas zabaw, bieganie boso po trawie i posiłki domowe, które samodzielnie odtwarzane nie są w stanie równać się z tymi wykonywanymi przez nasze babcie. Często też podczas takich rozmyślań zauważamy ogromną różnicę w tym, jak kiedyś wyglądało nasze najbliższe otoczenie. Teraz, często surowe, minimalistyczne wnętrza tak bardzo różnią się od wystroju pomieszczeń zapamiętanych z okresu naszego dzieciństwa. To co było, z czasem zostało zepchnięte na drugi plan, okrzyknięte przestarzałym, niemodnym, a nawet kiczowatym. Wiele dekoracji, które zachowały się po poprzednich pokoleniach zostały upchnięte w pudełka, aby przez lata kurzyły się w piwnicy. Jednym z takich elementów są talerze dekoracyjne, których okres świetności, wydawałoby się, dawno przeminął. Nigdy jednak pamięć o nich nie zaginęła całkowicie, a w ostatnich latach coraz częściej na nowo goszczą w naszych domach, niejednokrotnie łącząc tradycję z nowoczesnością.

Talerz na ścianie – tandeta czy innowacyjność?


Talerze dekoracyjne uwielbia się albo ich nienawidzi. Wiąże się to zazwyczaj z tym, jak je zapamiętaliśmy i czy ma to pokrycie z naszym poczuciem estetyki. Jeżeli kojarzą nam się one jedynie z tradycyjnym, misternym wzornictwem, które zdecydowanie nie zgadza się z naszym gustem to nie ma nic dziwnego w tym, że podchodzimy do nich z niechęcią. Warto jednak zainteresować się ich szeroką ofertą, aby dostrzec w nich gamę nowych możliwości. Możemy je bowiem idealnie dopasować do swoich upodobań. Talerze dekoracyjne to nie tylko tradycyjne zdobienia, ale również nowoczesne. Mogą one przedstawiać geometryczne wzory, albo nawet nie posiadać żadnego. Pięknie wyglądają bowiem talerze jednobarwne, których połączenie nadaje pomieszczeniu wyrazu oraz przytulności. W bardziej nowoczesnych pomieszczeniach idealnie sprawdzi się zawieszenie talerzy, których design skonstruowany jest tak, że odpowiednio usytuowane składają się w jeden spójny obraz. Poza tym, wykorzystanie ich na ścianach daje dużo więcej korzyści wizualnych niż powieszenie obrazu. Ich nietuzinkowość od progu przyciąga wzrok, a konfiguracja tworzy swoistą rzeźbę naścienną. To nie tylko ukazanie zawartości, czyli wzoru, jak ma to miejsce w przypadku zdjęć lub obrazów, ale także oryginalna ozdoba sama w sobie.

Tradycja vs nowoczesność, a może oba na raz?


Bez względu na to, w jakim stylu urządzone jest nasze mieszkanie możemy doskonale wpasować je w nasze wnętrze. Nawet jeżeli planujemy wykorzystać talerze dekoracyjne, które przekazywane były z pokolenia na pokolenie, a niekoniecznie na pierwszy rzut oka pasują do naszego wystroju, warto dać im szansę. W tym celu warto wybrać te, które chcemy wyeksponować oraz posegregować je na kategorie kolorystyczne tak, aby do siebie pasowały. Pamiętajmy, że zawsze możemy dokupić takie wzory, które sprawią, że z wybranymi przez nas wcześniej stworzą spójną całość. Warto zwrócić też szczególną uwagę na ich rozmiary, ponieważ to będzie decydowało o konfiguracji ich zawieszenia. Talerze o takich samych rozmiarach świetnie odnajdą się w symetrycznych układach, podczas gdy różnorodność rozmiarów wręcz prosi się o usytuowane ich w bardziej unikatowej konfiguracji. Kolejnym aspektem jest ich dopasowanie do wnętrza. W tym celu warto zadbać przede wszystkim o to, aby jego kolorystyka była spójna z tą na talerzach. Warto w tym celu dodać to wystroju pomieszczenia elementy, które sprawią, że wszystko komponować się będzie w jedną całość, a już nigdy więcej nie wyobrazimy sobie wnętrza bez nich.

Jak odpowiednio zadbać o ich bezpieczeństwo?


Decydując się na wybór talerzy, które mamy zamiar zawiesić na ścianie z pewnością natkniemy się na dylemat jak powinniśmy tego dokonać. Bez względu na to, czy nasza kolekcja jest kosztowna czy nie, chcemy, aby była odpowiednio zabezpieczona przed rozbiciem. W tym celu musimy zastanowić się w jaki sposób wolimy przymocować ją do naszej ściany. Istnieje bowiem co najmniej kilka rozwiązań stworzonych specjalnie do tego celu – podkreśla Mariusz Sondej z Antyczka.

-Wieszak do talerzy – Jest to wieszak połączony z elementem ruchomym, do którego możemy przymocować talerz. Sprzedawane są one bez kleju, więc należy uwzględnić to przy ich zakupie. Ich zaletą jest bardzo niski koszt oraz niewidoczne przymocowanie do ściany, ale następuje to kosztem ryzyka w postaci odklejenia się eksponatu od wieszaka zwłaszcza, że z jednej strony mamy do czynienia z wykorzystaniem kleju lub taśmy, a z drugiej z plastikowym elementem mocującym. Poza tym, możemy uszkodzić w ten sposób spód talerza.

– Zawieszki samoprzylepne – Mają one postać elementu samoprzylepnego połączonego z częścią, którą możemy zawiesić. Przy ich wyborze należy zwrócić szczególną uwagę na to, czy są one stworzone specjalnie z myślą o wieszaniu talerzy, ponieważ jedynie w takim wypadku mamy pewność, że klej mocujący ich nie uszkodzi. Zawieszki te pozostają niewidoczne po zewnętrznej stronie, ponieważ nakleja się je jedynie na spód talerza. Ich wadą natomiast jest to, że ich siła mocowania zależy od powierzchni, z którą będą się stykać. Wiąże się to z tym, że w przypadku talerzy z bardziej chropowatym spodem element samoprzylepny nie będzie przylegał do niej całą swoją powierzchnią, co może spowodować jego osłabione mocowanie. Należy też mieć na uwadze, że mocowanie to z czasem będzie coraz słabsze, więc talerz może się odkleić.

– Ekspozytory – Powszechnie możemy znaleźć je pod nazwą uchwytów do zawieszania pater i talerzy. Z pewnością ich zaletą jest możliwość dopasowania ich do wymiaru talerza. Występują one bowiem w kilku wariantach, a zamontowana w nich sprężyna umożliwia rozciąganie się na kilka centymetrów. Dzięki temu po umieszczeniu w uchwycie talerza mocowanie zaciska się na jego krawędziach umożliwiając idealny uchwyt. Nie ma więc ryzyka, że talerz odklei się od mocowania, jak ma to miejsce w przypadku zawieszek samoprzylepnych. Należy jednak zwrócić szczególną uwagę na tworzywo, z jakiego wykonany jest uchwyt. Na rynku dostępne są zarówno metalowe, jak i plastikowe. Warto mieć na uwadze, że metal jest bardziej wytrzymały, co daje nam gwarancję, że talerze nie stłuką się. Jedyną wadą tego rozwiązania jest fakt, że mocowanie widoczne jest po zewnętrznej stronie talerza. Jednak i w tym wypadku producenci pomyśleli o stworzeniu ich w różnych wariantach kolorystycznych tak, abyśmy mogli je odpowiednio dopasować i zniwelować ich widoczność.

Artykuł konsultowany z ekspertem z antykwariatu Antyczek Panem Mariuszem Sondej.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Aga
4 lat temu

o to ciekawe akurat znalazłam talerz do ciasta po mojej babci, na którym podawała przepyszne ręcznie robione pączusie! Do dziś pamiętam ich smak 🙂 Przekonaliście mnie i zawieszę go w kuchni !
Dzięki Aga

1
0
Dodaj komentarzx