Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

22 maja 2024

Pierwsze kroki w społeczeństwie, czyli o edukacji przedszkolnej

Pierwsze polskie przedszkole zostało założone w Warszawie w 1836 roku. Od tego czasu bardzo wiele się zmieniło. Edukacja przedszkolna przestała być przywilejem dostępnym tylko dla elity. Stała się czymś powszechnym. W dzisiejszych czasach większość rodziców posyła swoje pociechy do przedszkola. Mało kto zastanawia się jednak czym tak naprawdę jest owa edukacja i jaki jest jej wpływ na dziecko.

Socjalizacja 

Na wstępie należy wytłumaczyć czym jest socjalizacja. Mianowicie jest to proces uczenia się życia w społeczeństwie. Socjalizacja dzieli się na pierwotną i wtórną. My skupimy się na tej pierwszej. Socjalizacja pierwotna ma dla człowieka kluczowe znaczenie i dokonuje się w dzieciństwie. Jest to czas, w którym małe dzieci uczą się podstawowych czynności tj. mówienie i chodzenie. Dzięki tym umiejętnością mogą wyjść w świat. Przedszkole jest jednym z pierwszych miejsc, w którym dzieci będą mogły zetknąć się z czymś nowym i wcześniej nieznanym. 

Nawiązywanie kontaktów z rówieśnikami

Do momentu rozpoczęcia edukacji przedszkolnej, dziecko ma kontakt tylko z najbliższymi mu osobami (głównie rodzina). Sytuacja ta jednak nie może trwać wiecznie. W przedszkolu młody człowiek uczy się życia w społeczeństwie. Nawiązuje pierwsze kontakty z obcymi dziećmi. Uczy się cierpliwości, staranności, dobrego zachowania. To bardzo cenne umiejętności, które ułatwią mu radzenie sobie w dalszych etapach życia. Wtedy też kształtuje się charakter dziecka. Ważne jest, aby po posłaniu do przedszkola jak najszybciej zaczęło porozumiewać się z rówieśnikami. Dzięki temu są większe szanse, że wyrośnie na osobę otwartą i towarzyską. Kto wie, być może właśnie w przedszkolu znajdzie przyjaciół na całe życie?

Otwarta głowa i chłonny umysł

Większość dzieci trafia do przedszkola w wieku od trzech do czterech lat. Takie dziecko z reguły potrafi już porozumiewać się z innymi osobami oraz jest w miarę samodzielne. Co istotne- jest pozbawione uprzedzeń. Nie ma jeszcze sprecyzowanych zainteresowań. Próbuje więc wszystkiego. Edukacja przedszkolna, to okres, w którym dzieciak ma okazje poznać samego siebie. Zaczyna zdobywać wiedzę oraz wykorzystywać ją w praktyce. Uczy się dyscypliny. Rozwija wyobraźnie i kreatywność. To początek zdobywania umiejętności czytania i pisania. W przedszkolu dziecko uczy się nowych rzeczy. Dzięki temu ma szersze pole widzenia. Zaczyna myśleć- co jest dla niego ciekawe i pasjonujące, a co go nudzi.

Staranność i obowiązkowość

Tak jak wcześniej wspomniałem- przedszkole jest miejscem, w którym dziecko bardzo silnie kształtuje swój charakter. Edukacja przedszkolna to czas mający duży wpływ na to, jakim człowiekiem zostanie w przyszłości. Przedszkolanki wymagają od dzieciaków, aby te oprócz zabawy i poznawania nowych kolegów, zajęły się nauką. W czasie trwania zajęć dzieci uczą się rysowania, pisania, czytania itp. To bez wątpienia praktyczna wiedza, ale dużo istotniejsze jest podejście dziecka do tematu. Jeśli rodzice i wychowawcy zaszczepią w dziecku pasję oraz chęć do nauki- jest większa szansa, że szybko znajdzie ono swoje hobby. Dziecko, które od najmłodszych lat sumiennie i starannie wypełnia swoje obowiązki, będzie z pewnością bardziej dokładne i pracowite niż jego rówieśnik, który lekceważy naukę. 

Samodzielność

Dziecko idące do przedszkola po raz pierwszy zostaje oddzielone od rodziców. Do tej pory byli oni największą podporą w jego życiu. Sytuacja ta ulega zmianie wraz z rozpoczęciem nauki w przedszkolu. Oczywiście- takie dziecko w dalszym ciągu nie może funkcjonować normalnie bez ich wsparcia. Jest to jednak pierwszy okres w życiu, w którym musi zacząć zajmować się samym sobą. Proces uzyskiwania samodzielności ułatwiają rówieśnicy, którzy stają się coraz ważniejsi dla dziecka. Na znaczeniu nabiera także ich opinia. Żaden dzieciak nie chce być postrzegany jako nieporadny, niesamodzielny, czy niemądry. Dlatego robi wszystko, by zdobywać umiejętności, które umożliwiają mu usamodzielnienie się. Samodzielność jest jedną z najważniejszych rzeczy, których dziecko uczy się w przedszkolu. Jest ona bardzo niesamowicie praktyczna i niezbędna do tego, żeby kontynuować dalsze etapy nauki.

Więcej informacji
Artykuł powstał we współpracy z npjs.warszawa.pl – Niepublicznym Przedszkolem Językowo-Sportowym
0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx