Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

30 lipca 2021

Pergola tarasowa – co należy wiedzieć przed jej zakupem

Trudno wyobrazić sobie praktycznie wyposażony ogród bez miejsca przysłoniętego daszkiem, na wypadek silnego wiatru lub opadów deszczu. To dlatego, coraz chętniej decydujemy się na budowę domu z tarasem lub z dostawianą pergolą, której konstrukcja pasuje do każdej aranżacji otoczenia. Czy pergola tarasowa to odpowiednie rozwiązanie dla Twojego ogrodu? Przekonaj się na podstawie artykułu.

Ogród nowoczesny z drewnianą pergolą tarasową!

Wystarczy spojrzeć na ogródki zaprojektowane przy nowoczesnym budownictwie, by szybko wyciągnąć wnioski, że pergola staje się dla nich kluczowym elementem architektonicznym. 

Bardzo często dostawione bezpośrednio do ściany budynku, są przedłużeniem salonu i jednocześnie miejscem, gdzie można grillować. 

Aby taka pergola tarasowa była elementem praktycznym i wygodnym w użytkowaniu wykonuje się ją z solidnego drewna np. cedrowego, a następnie samodzielnie impregnuje lub przemalowuje na dowolny kolor. 

Takie konstrukcje sprawiają wrażenie dość „lekkich” i przestronnych, składają się na nie bowiem tylko krokwie górne – przy zadaszeniu oraz belki podporowe.

Wystarczy przykryć taką pergolę poliwęglanem, by jednocześnie nie zaciemnić wnętrza salonu, a zyskać praktyczne zadaszenie, które można wyczyścić co jakiś czas wodą pod ciśnieniem.

Drewniana altana z poliwęglanowym dachem Petunia fot. Megiw

Jak przygotować się do montażu pergoli tarasowej?

Przede wszystkim, należy dobrze wymierzyć miejsce, w którym chcemy ją postawić. Pergole tarasowe mają co prawda różne wymiary, a drewniane konstrukcje można dopasować do indywidualnego projektu, jednakże lepiej uniknąć dodatkowej, niepotrzebnej pracy.

Po wymierzeniu ściany, do której będzie montowana pergola, warto zastanowić się nad wykonaniem podłoża pod pergolę. W zestawie montażowym, który przyjedzie do nas po złożeniu zamówienia, otrzymamy zestaw belek, krokwi, betonowych kotew oraz metalowych wsporników, ale czymś będzie trzeba wyłożyć przestrzeń, po której będziemy chodzić. Jednak, przed zakupem sprawdźmy czy na pewno dostaniemy to potrzebujemy. Ogrodosfera.pl posiada pergole tarasowe, gdzie do niektórych modeli, rodzaj wsporników czy też kotew należy wybrać samemu. Nie musimy się jednak nadto martwić. Sklepy jak ten na szczęście podają jakie i ile dodatków należy wybrać, oraz do jakich dokładnie pergoli będą pasowały.

Wspornik, a zarazem kotwa do podłogi, dedykowana dla altan firmy Nesling. fot. Nesling

Najszybszym i dość tanim wariantem, będzie kostka brukowa, którą solidnie utwardzimy podłoże i unikniemy wnoszenia do domu zabrudzeń. Dość egzotycznym i jednocześnie eleganckim wykończeniem będzie materiał kompozytowy, który imituje drewno – z pewnością zwróci uwagę odwiedzających nas gości.

Te dwa rozwiązania wydają się być najsolidniejszymi i najciekawszymi pod względem estetycznym.

Jak udekorować pergolę tarasową, by stworzyć wyjątkową kompozycję dekoracyjną?

Drewniane pergole tarasowe, to konstrukcje, na które składają się wyjątkowo praktyczne belki wspierające zadaszenie. Zostały tak przygotowane i zaprojektowane, by można było posadzić przy nich rośliny pnące. Pięknie będą na nich wyglądać np. powojniki, które w okresie kwitnienia, zabarwią naszą pergolę na wiele ciekawych kolorów.

Dodatkowo na takiej konstrukcji można także obsadzić winorośl, która z czasem będzie obficie owocować. W ten sposób połączymy przyjemne z pożytecznym – bo zyskamy smaczny owoc i piękną, zieloną dekorację otoczenia.

Czy pergola tarasowa sprawdzi się w Twoim ogrodzie? Z pewnością tak, jeśli potrzebujesz praktycznego zadaszenia w swojej strefie wypoczynku oraz rozwiązania, które ani konstrukcyjnie ani finansowo nie sprawi większego kłopotu. Sprawdź, jakie dostępne pergole znajdują się w aktualnej ofercie sklepów z wyposażeniem ogrodu!

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx
()
x