23 kwietnia 2021

Co to jest kannabinol (CBN)?

Co to jest kannabinol (CBN)?

W konopiach powstaje mnóstwo (ponad 100) kannabinoidów, a jednym z nich jest kannabinol (CBN). To produkt degradacji THC. Co ciekawe, kannabinol znajduje się zazwyczaj w starszych konopiach, jeśli chodzi o młode konopie – one go nie zawierają lub zawierają jedynie niewielką ilość. CBN powstaje na skutek działania powietrza atmosferycznego lub wysokiej temperatury. Jest to substancja, która głównie jest znana z właściwości nasennych, aczkolwiek wywiera również inne pozytywne efekty zdrowotne. Jakie to efekty? Co warto wiedzieć o CBN? Czy warto stosować oleje CBN? O tym w naszym artykule – zachęcamy do przeczytania.

CBN i jego proces powstawania

Warto na samym początku wspomnieć, że prekursorem CBN oraz innych kannabinoidów jest kwas kannabigerolowy, czyli CBGA. Pod wpływem enzymów zawartych w konopiach z CBGA powstają 3 ważne kwasy kannabinoidowe: kwas kannabichromenowy (CBCA), kwas kannabidiolowy (CBDA) oraz kwas tetrahydrokannabinolowy (THCA). Wszystkie te kwasy – bez wyjątku ulegają dekarboksylacji pod wpływem ciepła lub promieniowania UV, przez co przekształcają się w związki obojętne. Dzięki temu otrzymujemy kannabichromen (CBC), kannabidiol (CBD) oraz tetrahydrokannabinol (THC).

Z powodu długotrwałego działania tlenu, który jest zawarty w powietrzu atmosferycznym i procesu oksydacji, THC ulega degradacji do CBN. Możemy więc powiedzieć, że CBN to produkt rozpadu THC zachodzący pod wpływem działania tlenu lub wysokiej temperatury. Warto zaznaczyć, że to przekształcenie zachodzi tylko wtedy, kiedy konopie przechowywane są w nieodpowiednich warunkach.

Działanie kannabinolu – co warto o tym wiedzieć?

Porównując THC i CBN, możemy śmiało stwierdzić, że CBN wykazuje znacznie słabszy efekt psychoaktywny, aniżeli THC. Skutkiem przyjmowania CBN mogą być przede wszystkich zawroty głowy oraz oszołomienie, jednak nie zrażajmy się! Mimo wszystko posiada wiele korzystnych właściwości, dlatego też warto je poznać.

Najbardziej znanym działaniem CBN jest działanie nasenne i uspokajające. Można powiedzieć, że CBN stosowany w odpowiednich ilościach działa tak samo jak popularne środki nasenne. Wśród innych korzyści zdrowotnych CBN możemy wymienić działanie przeciwzapalne, antybakteryjne, przeciwdrgawkowe (dlatego też jest stosowany u pacjentów z epilepsją) oraz przeciwbólowe. Ponadto CBN pobudza układ odpornościowy, zmniejsza ciśnienie wewnątrzgałkowe u pacjentów z jaskrą oraz stymuluje  wzrost kości (przez co to świetny produkt w leczeniu osteoporozy).

CBN a olej konopny – czy znajduje się w jego składzie?

Jeśli chodzi o skład oleju konopnego, to zazwyczaj znajdziemy w nim również CBN, aczkolwiek co ważne – jedynie w niewielkich ilościach. Jest to produkt rozkładu THC, do którego dochodzi z powodu działania tlenu czy wysokiej temperatury. Warto podkreślić, że do tego przekształcenia dochodzi w konopiach, które są niewłaściwie przechowywane, dlatego też jeśli chcemy uniknąć przekształcenia THC w CBN, przechowujmy konopie w chłodnym miejscu, w hermetycznym pojemniku i bez dostępu światła.

Historia Ricka Simpsona

CBN znajdziemy także w oleju konopnym Ricka Simpsona (RSO), ale również w niewielkich ilościach. Jest to ekstrakt z konopi o właściwościach przeciwnowotworowych. Ten produkt stworzył mężczyzna, który przekonuje, że za jego pomocą wyleczył u siebie nowotwór – raka skóry. Mimo że najpierw zdecydował się na wszelkie konwencjonalne metody, okazały się one nieskuteczne, więc postawił spróbować oleju konopnego, który aplikował bezpośrednio na skórę. Co ciekawe – już po 4 dniach leczenia olejem konopnym rak zniknął, więc mężczyzna postanowił podzielić się swoją metodą leczenie raka. Warto jednak podkreślić, że do dnia dzisiejszego nadal nie potwierdzono skuteczności oleju RSO, ale mimo to wiele osób zmagających się z rakiem, pragnie go zdobyć, mając nadzieję na szybkie i skuteczne wyleczenie nowotworu.

Podsumowanie

Na sam koniec przyda się kilka słów podsumowania. Jak możemy wyżej zauważyć, CBN to nic innego jak jeden z wielu kannabinoidów znajdujących się z konopiach. Wyróżnia się wieloma właściwościami, które mają pozytywny wpływ na zdrowie. Oleje CBN można kupić u różnych producentów, np na stronie szwajcarskiego producenta https://cibdol.pl

Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Kontakt dla firm zainteresowanych publikacjami na Ofio: reklamajola@wp.pl
0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx
()
x