Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

5 sierpnia 2021

Zakaz mentoli. Co zamiast papierosów mentolowych?

Pod koniec maja wszedł w życie zakaz sprzedaży papierosów mentolowych. Od tego momentu sprzedaż mentoli i papierosów z tzw. klikiem stała się nielegalna. Jaka pozostała alternatywa dla aromatyzowanych wyrobów tytoniowych?

Wycofanie papierosów mentolowych to rezultat przyjęcia przez Parlament Europejski unijnej dyrektywy nazywanej dyrektywą tytoniową. Została ona przyjęta już w 2014 roku, a jej celem było m.in. ochrona zdrowia mieszkańców Unii Europejskiej. Zdaniem europarlamentarzystów, papierosy mentolowe czy z tak zwanym klikiem mogą wpływać na spożycie wyrobów tytoniowych, które są szkodliwe nie tylko dla samych palaczy, ale także ich otoczenia. W opinii Parlamentu Europejskiego aromat mentolowy pozytywnie wpływa na aromat tytoniu i może wręcz maskować jego rzeczywisty zapach i smak. Z tego powodu część osób, w tym nieletnich, może chętniej sięgać po papierosy mentolowe. Inni palacze z kolei mogą mieć przez to większy problem z zerwaniem z nałogiem. 

Papierosy mentolowe i z klikiem – jaka alternatywa?

Papierosy mentolowe i klikane to, do maja 2020 roku, często kupowane wyroby tytoniowe. Okazuje się, że tylko w Polsce papierosy te paliło ponad 4 miliony osób, czyli blisko połowa palaczy w naszym kraju. Osoby te nie mogą już kupić w sklepie mentoli i papierosów z klikiem, ponieważ po 20 maja ich sprzedaż stała się zakazana i jest nielegalna. Ze sprzedaży zostały wycofane także inne aromatyzowane wyroby tytoniowe takie jak na przykład aromatyzowany tytoń do samodzielnej produkcji papierosów czy aromatyzujące płyny do papierosów. Co zatem pozostało palaczom, którzy do tej pory je palili?

Alternatywą są m.in. podgrzewacze tytoniu i papierosy elektroniczne. Ich sprzedaż nie została zakazana przez Parlament Europejski, ponieważ dym, który wytwarza się podczas ich stosowania nie został uznany za tak szkodliwy jak w przypadku tradycyjnych papierosów. Co więcej, w przypadku podgrzewaczy tytoniu, nie dochodzi do wydzielania szkodliwego dymu, ponieważ tytoń jest w nich jedynie podgrzewany, a nie spalany. Podgrzewacze tytoniu w przeciwieństwie do papierosów elektronicznych nie wykorzystują też liquidów. Zamiast nich stosuje się specjalne wkłady tytoniowe.

Z kolei e-papierosy to urządzenia nadające się do wielokrotnego użytku pozwalające palaczom zastąpić palenie tytoniu inhalacją nikotyny. Dym wypuszczany przez palacza jest mniej groźny dla otoczenia niż ten z tradycyjnych papierosów, ponieważ zawiera szybko ulatniającą się w powietrzu niewielką ilość nikotyny.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx
()
x