Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

23 maja 2024

Dom parterowy czy z poddaszem?

Dom parterowy czy z poddaszem

Dylematy wyboru. Co wybrać? Dom parterowy, piętrowy, czy z poddaszem?

Jednym z ważnych pytań, które pojawiają się u potencjalnych inwestorów, jest to, jaki dom zbudować: parterowy, czy wielopoziomowy, a może urządzić przytulny strych pod dachem? Każdy chce zapewnić maksymalny komfort mieszkańcom, a jednocześnie nie wydawać niepotrzebnie dodatkowych pieniędzy.

Przed podjęciem ostatecznej decyzji należy dowiedzieć się, co jest lepsze: projekty domów parterowych, z poddaszem, czy piętrowych. W każdym przypadku pojawiają się niuanse, które mogą wpływać na decyzję inwestora.

Dom parterowy czy z poddaszem?

Uwaga przyszłych właścicieli nieruchomości koncentruje się na wygodzie życia i kosztach budowy. Domy o tej samej powierzchni, ale o zmiennej ilości kondygnacji lub z wyposażeniem poddasza mają w pewnych aspektach swoje zalety. Jeśli wahasz się wybrać między budynkami jedno i dwupiętrowymi, zwróć uwagę na następujące szczegóły.

Zagospodarowanie przestrzeni działki

Parterowy dom zajmuje znacznie więcej miejsca na działce niż budynki dwupoziomowe, zmniejszając powierzchnię gruntu pod zagospodarowanie podwórka i ogrodu. Dlatego jego budowa jest racjonalna dla właścicieli działek, w których nie trzeba oszczędzać wolnej przestrzeni. Dwupoziomowy domek doskonale wpisuje się w plan większości działek, zajmuje mniej miejsca pod zabudowę. Ta opcja jest znacznie lepsza w przypadkach, gdy nieruchomość jest mała i na placu mają powstać inne budynki.

Układ poziomy

Przy znacznej powierzchni parterowego domu pojawiają się trudności z układem wewnętrznym. Potrzebna jest większa liczba korytarzy, ale nie ma schodów, które zabierają znaczną część wolnej przestrzeni w dwupiętrowych domach.

Kwestia schodów

Schody, są ważnym kryterium wyboru dla rodzin z małymi dziećmi, starszymi rodzicami lub osobami o specjalnych potrzebach. Pod względem komfortu życia, według wielu właścicieli, domy jednokondygnacyjne są wygodniejsze. Nie trzeba wielokrotnie pokonywać schodów, ruch odbywa się tylko w jednej płaszczyźnie.

Fundamenty domu

Tutaj też nie wszystko jest jednoznaczne. Zacznijmy od fundamentu. Głębokość fundamentu pod domem, niezależnie od kondygnacji, powinna być większa niż głębokość zamarzania gleby, a jego szerokość zależy od materiału konstrukcji ściennych i ich grubości. Obciążenie leżących elementów konstrukcyjnych dwupoziomowego domu jest większe, ale obwód podziemnej części jednopiętrowej konstrukcji jest większy. Tak więc całkowita powierzchnia fundamentu w przypadku budowy domku jednopoziomowego (o tej samej głębokości) jest zwykle większa i będzie kosztować więcej.

Dach

Parametry izolowanej powłoki i powierzchni dachu w domach jednopiętrowych również przewyższają te wskaźniki w budynkach wzniesionych na dwóch poziomach.

Łazienki

Jeśli chodzi o rozplanowanie instalacji sanitarnych, łatwiejsze i tańsze jest w jednopiętrowych budynkach. W dwupiętrowych domkach zwiększa koszty pracy, szczególnie gdy łazienki nie znajdują się jedna nad drugą. W takim przypadku rury wodociągowe i kanalizacyjne są układane w suficie między piętrami lub trzeba wykonać dodatkowe pionowe podejścia.

Wentylacja

Kwestia wentylacji w dwupiętrowym domu i instalacji komina jest trudniejsza z punktu widzenia konstruktorskiego, a koszt wyższy, jeśli przewiduje się instalację kotła na paliwo stałe lub instalację kominka. Jego długość będzie zależeć wprost proporcjonalnie od liczby pięter.

Poddasze

Dom z poddaszem to dobra opcja na małą działkę
Jak pokazuje praktyka, układanie instalacji w dwupiętrowych budynkach zwykle kosztuje inwestorów więcej. Wyjątkiem jest instalacja elektryczna, tutaj koszty są prawie identyczne. Część instalacyjna domu to spora przestrzeń angażująca robociznę i materiały, co poważnie wpływa na całkowite koszty.

Szerzej o poddaszu

Przestrzeń poddasza jest konstrukcją, składającą się z dwóch części. Jedna jest pionowym przedłużeniem konstrukcji ściennej dolnej kondygnacji, a druga powstaje z nachylonego systemu krokwi dachu. Zgodnie z normami, sufity o wysokości co najmniej 2,5 m powinny zajmować co najmniej połowę całej kwadratury pomieszczenia na poddaszu mieszkalnym.

Oprócz ciekawego wyglądu architektonicznego domu poddasze daje dodatkową powierzchnię. Ponadto budynek z poddaszem jest cieplejszy. Z drugiej strony koszty izolacji termicznej i ogrzewania poddasza będą zabierać więcej, ponieważ ogrzewana powierzchnia jest większa.

Poddasze lub pełnoprawne drugie piętro

Zatem dom z poddaszem mieszkalnym, czy zwykłe dodatkowe piętro? Istnieje pogląd, że pierwsza opcja jest znacznie tańsza.
Ale czy tak jest?
Należy zauważyć:
– powierzchnia użyteczna poddasza jest zawsze mniejsza od pomieszczeń znajdujących się na podłodze pełnej kondygnacji
– budynki z poddaszem są postrzegane jako małe i bardziej zwarte, pomimo swoich rozmiarów.

Zmniejszenie kosztów przy wyborze poddasza wynika z faktu, że część jego ścian służy jako system krokwi wspierających pokrycie zewnętrzne. Ponadto ścięte ściany zmniejszają powierzchnię podłogi. Jednak w porównaniu ze zwykłą podłogą poddasze podlega dużym stratom ciepła, dlatego wymaga starannej i kompletnej izolacji termicznej. Konieczna jest również wymuszona wentylacja, ponieważ ze względu na niewielką wysokość kanału naturalna wentylacja nie zapewnia odpowiedniego poziomu wymiany powietrza w pomieszczeniu pod dachem.

Jak widać, nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie: co jest tańsze, parter, poddasze, czy pełne drugie piętro, każdy inwestor musi dopasować projekt domu do swoich indywidualnych potrzeb. To niełatwa decyzja, na szczęście zawsze można liczyć na pomoc architekta, który podpowie który projekt domu będzie optymalny. Katalog gotowych projektów domków jednorodzinnych można znaleźć na stronie https://www.mgprojekt.com.pl/

5 1 vote
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx