Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

1 sierpnia 2021

Niezbędny asortyment każdego kawosza

Filiżanka świeżo parzonej kawy to świetny sposób na rozpoczęcie dnia albo na miłe popołudnie. Aby delektować się ulubionym napojem, wcale jednak nie musimy iść do kawiarni – odpowiednio dobrane urządzenia do parzenia kawy oraz dodatkowe akcesoria pozwolą przygotować zarówno stawiające na nogi espresso, jak i delikatne latte czy smaczne cappuccino. Co powinien mieć w swojej kuchni prawdziwy smakosz kawy?

Nie tylko ekspres – ciekawe urządzenia do parzenia kawy

Ekspres ciśnieniowy to rozwiązanie wybierane przez wielu wielbicieli kawy i nie ma w tym nic dziwnego – tego typu urządzenia umożliwiają przygotowanie ulubionego napoju za pomocą jednego tylko przycisku. Za każdym razem smakuje on dokładnie tak samo, co dla jednych jest największą zaletą ekspresu, dla innych zaś – jego wadą. Osoby lubiące eksperymentować z intensywnością naparu i chcące mieć większy wpływ na efekt końcowy procesu jego przygotowywania, mogą wybrać urządzenia do parzenia kawy metodami przelewowymi, jak np.:

  • Drip. To naczynie przypominające zwężający się ku dołowi stożek. Jest on nakładany na kubek, dzbanek lub inne naczynie, do którego spływać będzie gotowy napar. Przygotowanie kawy z jego pomocą jest bardzo proste – wystarczy włożyć do środka papierowy filtr, wsypać zmielone ziarna i zalać całość gorącą wodą. Zaparzona kawa będzie spływać przez umieszczone w dnie otworki do naczynia poniżej. Eksperymentując z grubością mielenia ziaren czy temperaturą wody można uzyskać różne efekty.
  • Chemex. To urządzenie do parzenia kawy przypomina nieco klepsydrę z charakterystycznym drewnianym pierścieniem w przewężeniu ozdobionym rzemykami. Do górnej części wkładamy papierowy filtr i umieszczamy w nim zmieloną kawę, po czym zalewamy gorącą wodą. Gotowy napój spływa do dolnej części naczynia.
  • Syfon. To urządzenie przypomina bardziej sprzęt wykorzystywany w laboratoriach niż naczynie do parzenia kawy. Dolny zbiornik należy wypełnić wodą, która po podgrzaniu przepływa do zbiornika znajdującego się powyżej. Kiedy prawie cała gorąca wodą się w nim znajdzie, należy dosypać zmieloną kawę i po upływie odpowiedniego czasu wyłączyć palnik. Wówczas gotowy napar spływa do naczynia umieszczonego poniżej, zaś fusy zatrzymują się na filtrze umieszczonym pomiędzy zbiornikami.
  • French press. Nazywany też zaparzaczem tłokowym wygląda jak dzbanek, ale w jego pokrywce umieszczony jest zakończony sitkiem tłok. Zaparzenie kawy za jego pomocą jest bardzo proste – zmielone ziarna wsypujemy do środka, a następnie zalewamy gorącą wodą. Po upływie odpowiedniego czasu należy docisnąć tłok, aby zgromadzić fusy na dnie dzbanka. Gotowy napój rozlewamy do filiżanek.

Wymienione wyżej urządzenia do parzenia kawy sprawdzą się świetnie do przygotowywania napoju z ziaren jasno palonych, co pozwoli wydobyć z nich pełnię smaku. Ciekawą propozycją dla kawoszy będą również kawiarka oraz aeropress, a więc urządzenia mniej skomplikowane od ekspresu, ale pozwalające przygotować kawę za pomocą wysokiego ciśnienia.

Co jeszcze się przyda?

Oprócz urządzeń do parzenia kawy pomocne będą także różnorodne akcesoria. Prawdziwemu kawoszowi z pewnością przyda się młynek do mielenia ziaren na odpowiednią do wybranej metody parzenia kawy grubość. Osoby lubiące pić kawę z dodatkiem mleka mogą też wybrać spieniacz oraz akcesoria pozwalające podgrzać je do optymalnej temperatury. Jeśli zaś chcemy, aby podawana gościom kawa nie tylko smakowała wybornie, ale też prezentowała się estetycznie, warto sięgnąć po szablony dekoracyjne. 

Pamiętaj o wysokiej jakości kawie!

Nawet najlepsze urządzenie do parzenia kawy nie spełni swojego zadania, jeśli wykorzystamy do przygotowania napoju niskiej jakości ziarna. Mocno wyprażone, palone wiele miesięcy temu bądź niewłaściwie przechowywane z pewnością nie pozwolą otrzymać tak aromatycznego naparu jak ten uzyskany z wysokiej jakości kawy. Zakupy warto więc robić w sprawdzonych sklepach ze świeżo palonymi ziarnami, które są dokładnie opisane i właściwie przechowywane w specjalnych torebkach z zaworem jednokierunkowym.

5 1 vote
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx
()
x