23 stycznia 2021

DLACZEGO NALEŻY DBAĆ O SWÓJ DREWNIANY DOMEK?

Drewno jest jedną z najlepszych opcji dla każdej konstrukcji, ponieważ nie tylko wygląda pięknie, ale posiada również szereg zalet. Niemniej jednak, trzeba mieć świadomość, że drewno jest wrażliwe i należy się z nim odpowiednio obchodzić.

Dlaczego warto dbać o swój domek z drewna?

Drewno było wykorzystywane, jako materiał budowlany od tysiącleci za sprawą swoich niezliczonych zalet zdrowotnych. Chociaż wiele osób zgadza się, że drewno jest przyjemne wizualnie, naukowcy wciąż odkrywają wpływ drewna na zdrowie. Na przykład, konstrukcje z tego materiału wpływają na dobre samopoczucie jego użytkowników. Jeśli chodzi o estetykę to drewniane ściany budynku są jednym z najpiękniejszych rodzajów ścian zewnętrznych. Należy je nie tylko podziwiać, ale również należy o nie dbać ze szczególną ostrożnością. Jeśli chcesz przede wszystkim uniknąć zbędnych napraw, które mogą kosztować tysiące, a jednocześnie chcesz, aby drewno było trwałe i mogło wytrzymać próbę czasu, to regularna konserwacja ma kluczowe znaczenie.

  1. Co wpływa na kondycje Twojego domku drewnianego?

Na tego typu domki mogą wpływać zarówno żywe istoty – takie jak owady (głównie osy, chrząszcze, korniki); jak i warunki pogodowe – ciepło, zimno, czy wilgoć (które powodują rozszerzanie lub kurczenie się drewna). Jednak największy wpływ na drewniane konstrukcje ma niedbalstwo. Niewiele osób ma świadomość, że drewno należy czyścić corocznie używając ciepłej wody z mydłem i szczotki o miękkim włosiu. Dla ułatwienia można podzielić swój dom na sekcje, wyczyścić każdą sekcję od dołu do góry (tym sposobem unikniesz irytujących śladów kapania) i spłukać przed przejściem do następnego etapu.

  • Wpływ słońca i wilgoci

Słońce oraz wilgoć to największy wróg każdego drewna. Promienie słoneczne powodują pęknięcia i zmianę naturalnego koloru drewna. Światło słoneczne jest również główną przyczyną uszkodzeń, takich jak: utrata połysku, elastyczności i przyczepności farby. Jednak te uszkodzenia różnią się w zależności od wrażliwości materiału i widma światła słonecznego. Natomiast wilgotność prowadzi do różnych problemów, takich jak: tworzenie się grzybów, pleśni i zgnilizny. Każde drewno jest higroskopijne, co oznacza, że ​​po wystawieniu na działanie powietrza uwalnia lub zbiera wilgoć, aż osiągnie równowagę z wilgotnością powietrza. Z tego powodu całe drewno będzie rozszerzać się, gdy nabierze wilgoci i kurczyć się, gdy tą wilgoć straci.

  • Sposoby dbania o Twój drewniany domek, aby mógł służyć Ci przez lata

Właściwa pielęgnacja konstrukcji drewnianych, takich jak drewniany domek, pozwoli na użytkowanie budynku przez długie lata. Zatem należy pamiętać o kilku istotnych wskazówkach, takich jak:

  • Wybór odpowiedniego uszczelniacza

Pozostawiona bez ochrony farba będzie odpryskiwać i pękać, powodując nacisk na uszczelnione szwy wokół okien i drzwi. Jeśli uszczelnienie oddzieli się i nie zatrzyma wilgoci, woda może przedostać się do wnętrza.

  • Przywracanie naturalnego koloru drewna

Drewno, które z czasem odbarwiło się, można przywrócić do pierwotnego koloru, stosując środek do czyszczenia lub rozjaśniania drewna.

  • Czyszczenie i usuwanie plam

Żeby podziwiać piękno drewna należy je czyścić. Najlepszym sposobem jest wcześniej wspomniane czyszczenie domków drewnianych wodą z mydłem.

Poza dbaniem o swój domek drewniany należy również pamiętać o wybieraniu sprawdzonego dostawcy takich konstrukcji. Na przykład, na stronie dommistrza.pl można znaleźć mnóstwo przydatnych informacji oraz zdjęć, które udowadniają, że ta firma będzie dla Ciebie odpowiednia.

5 1 vote
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx
()
x