Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

29 stycznia 2023

Europosłowie apelują o pomoc w odbudowie Chorwacji po trzęsieniu ziemi

© European Union 2018 – Source : EP

Europosłowie na pierwszej sesji plenarnej w 2021 roku zaapelowali o wsparcie finansowe i inną pomoc dla szybkiej odbudowy obszarów w Chorwacji, które w grudniu dotknęło trzęsienie ziemi. Deputowani wezwali do ograniczenia wymogów administracyjnych z tym związanych.

Komisja Europejska, wraz z innymi instytucjami europejskimi i chorwackimi, powinna zminimalizować wymogi administracyjne w zakresie dostępu do pomocy i wsparcia dla ludzi w terenie – oświadczyli europosłowie w rezolucji na temat łagodzenia skutków trzęsień ziemi w Chorwacji.

Ostrzegli, że chorwackie władze znajdują się pod znaczną presją finansową i że niezwykle poważna sytuacja na obszarach dotkniętych katastrofą może doprowadzić do nieodwracalnego spadku liczby ludności, co może mieć tragiczne skutki społeczne i gospodarcze.

Eurodeputowani z zadowoleniem przyjęli solidarność, okazywaną przez państwa członkowskie, instytucje UE i społeczność międzynarodową poprzez wzajemną pomoc w sytuacjach nadzwyczajnych. Podkreślili też znaczenie mechanizmu ochrony ludności Unii Europejskiej we wzmacnianiu współpracy między krajowymi organami ochrony ludności w całej Europie.

W rezolucji oświadczono, iż władze Chorwacji, wraz z ekspertami Komisji Europejskiej, powinny szybko ocenić ogólne szkody w powiecie Sisak-Moslavina i rozpocząć tam odbudowę, gdy tylko pozwolą na to warunki. Posłowie zwrócili się o zapewnienie zgodności robót z wymogami dotyczącymi budynków i infrastruktury odpornych na trzęsienia ziemi oraz o zastosowanie najlepszych praktyk zawodowych i wiedzy z innych państw członkowskich.

Europosłowie wskazali, że odbudowa infrastruktury po silnych trzęsieniach ziemi – takich jak w Chorwacji – zajmuje dużo czasu. Należy to wziąć pod uwagę podczas przeglądu Europejskiego Funduszu Solidarności (FSUE), aby zapewnić wystarczająco dużo czasu na wykorzystanie środków po upływie obecnych terminów składania wniosków – stwierdzili.

Rezolucja została przyjęta 677 głosami za, 5 przeciw i 1 wstrzymującym się.

Trzęsienie ziemi o sile 6,4 w skali Richtera nawiedziło środkową Chorwację 29 grudnia. Wstrząsy spowodowały największe zniszczenia w miastach Petrinja i Sisak. Media informowały o co najmniej siedmiu ofiarach i kilkudziesięciu rannych.

Za pośrednictwem unijnego mechanizmu ochrony ludności 15 krajów wysłało natychmiastową pomoc, w tym kontenery mieszkalne, namioty zimowe, śpiwory, łóżka i grzejniki elektryczne. Chorwację nawiedziło już silne trzęsienie ziemi w rejonie Zagrzebia w marcu 2020 r., które spowodowało szkody o wartości ponad 11,5 mld EUR. Jedna osoba zmarła, a co najmniej 27 zostało rannych. Aby pomóc temu krajowi uporać się z niszczycielskimi skutkami tego trzęsienia ziemi, Parlament Europejski udostępnił 683,7 mln EUR z Funduszu Solidarności Unii Europejskiej (FSUE).

jjk/

Źródło informacji: EuroPAP News

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx