Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

24 lipca 2021

Sklep internetowy z bielizną pokazał, jak się rozwijać w ciężkich czasach

Miniony rok był dla rynku e-commerce naprawdę burzliwy. Ograniczenia związane z pandemią COVID-19, która spowodowała czasowe zamknięcie sklepów stacjonarnych, stanowiły duże wyzwanie dla sprzedawców online. Jak Astratex, jeden z największych sklepów internetowych z bielizną w Europie Środkowej, poradził sobie z nową sytuacją, której nikt nie mógł przewidzieć?
 
Kiedy w pierwszych miesiącach ubiegłego roku stało się jasne, że działania wprowadzone w związku z rozprzestrzenianiem się koronawirusa raczej nie będą chwilowe, w wielu firmach zapanowała lekka panika. Astratex nie był wyjątkiem. Chociaż ludzie kupują bieliznę przez cały rok, sklep koncentruje się również na sezonie letnim, a jego szeroka oferta obejmuje także stroje kąpielowe. Już wiosną 2020 roku było jednak jasne, że na wakacje nad morze wybierze się znacznie mniej osób niż w poprzednich latach.
 
„Szybko zorientowaliśmy się, że sezon kostiumów kąpielowych, który przygotowywaliśmy od kilku miesięcy, w zasadzie się nie odbędzie. Poszerzyliśmy więc asortyment wygodnej odzieży rekreacyjnej, ponieważ wiele osób przeniosło swoje życie i pracę do domu. Skupiliśmy się również na bieliźnie i odzieży do ćwiczeń w domu“, mówi dyrektor generalny Astratexu Miroslav Tesař. 

Bezpieczna dostawa na czas

Sklepy internetowe stanęły także przed innymi wyzwaniami. Wzrost zamówień nie tylko zwiększa sprzedaż, ale także wymagania logistyczne. Zamówienia muszą być dostarczane szybko, rzetelnie i zgodnie z przepisami dotyczącymi higieny. Jednocześnie konieczne jest utrzymywanie optymalnych zapasów pomimo przestojów, z jakimi od miesięcy borykają się dostawcy i producenci, nie tylko z branży modowej.

„Staraliśmy się robić wszystko, co w naszej mocy, aby nasz centralny magazyn działał. Od kilku lat mamy dostawę rozwiązaną w taki sposób, że zakupy, które klienci zamawiają do godziny 12:00, wysyłamy tego samego dnia. Na szczęście udało nam się utrzymać ten rytm“, mówi Miroslav Tesař. Szybkość dostawy zależna jest następnie od przewoźnika. Mimo, że firmy spedycyjne, z którymi współpracujemy, były bardzo zajęte jesienią i przed świętami Bożego Narodzenia, dotrzymaliśmy gwarancji dostaw, które zapewniamy naszym klientom“, dodaje. 

Astratex.pl swoim klientom oferuje szeroką gamę produktów. Kobiety znajdą nie tylko bieliznę na co dzień, ale także biustonosz do karmienia dla młodych mam, bieliznę termoaktywną czy modelującą.

Jeśli chodzi o zakupy i zapasy magazynowe, firmie Astratex opłaciło się długoterminowo poszerzyć swój asortyment i zaoferować klientom dużą liczbę produktów w kilku wariantach i poziomach cenowych. Gdyby jakiś produkt chwilowo zniknął z oferty, sklep internetowy mógłby w większości przypadków zaoferować klientom porównywalną alternatywę.

Żeby nowi klienci wracali

Zamknięte sklepy spowodowały również pojawienie się w Internecie nowej grupy klientów – osób, które preferowały sklepy stacjonarne i unikały zakupów online. Tej grupie trzeba było udowodnić, że zakupy w Internecie mogą być nie tylko łatwe, ale i przyjemne. Idealnie przyjemniejsze niż u konkurencji. Każdy najmniejszy błąd może oznaczać, że klient następnym razem pójdzie gdzie indziej.
 
Oprócz szerokiego asortymentu, który obejmuje również niestandardowe rozmiary, Astratex stawia na własne zdjęcia, które przedstawia na stronach produktowych. Widać na nich bieliznę ubraną na konkretnym typie figury i pod różnymi kątami, a całość jest zawsze uzupełniona rzeczową etykietą produktu. Dzięki takiemu połączeniu klient ma jasne wyobrażenie o tym, co kupuje, dzięki czemu nie spotka go niemiła niespodzianka związana z wyglądem czy jakością produktów. Właśnie dlatego firmie Astratex od dawna udaje się utrzymać poziom zwrotów na stosunkowo niskim poziomie.

„Oczywiście może się zdarzyć, że zamówiony towar po prostu nie będzie klientowi odpowiadał, dlatego oferujemy mu bezpłatną i bardzo łatwą wymianę online lub zwrot towaru. Jeżeli klient wymieni rozmiar na inny, nie musi ponownie płacić za produkt, jego cena jest automatycznie odliczona od wartości zwracanego produktu. Dodatkowo od razu zarezerwujemy u nas nowo wybrany produkt, dzięki czemu mamy pewność, że nikt nie wykupi go do czasu otrzymania przez nas towaru, który klient nam zwraca,“, mówi Karol Guláš, dyrektor marketingowy Astratexu. 

Firma Astratex.pl wie, jak ważny jest odpowiedni dobór bielizny. To nie tylko gwarancja komfortu, ale także zdrowia.

Sprytne wykorzystanie 20-letniego doświadczenia

Mówi się, że aż 8 na 10 kobiet nosi nieodpowiedni rozmiar biustonosza. Jest dla nich zbyt ciasny, nie przylega do ciała lub wręcz przeciwnie – jest zbyt luźny, przez co biust nie ma wystarczającego podparcia. Z myślą o komforcie kobiet Astratex przygotował specjalne narzędzie. Po wprowadzeniu podstawowych danych w oparciu o zaawansowany algorytm uwzględniający rzeczywiste doświadczenia klientek, wygeneruje ono optymalny rozmiar biustonosza. Kobiety dziwią się, że rekomendacje bardzo często różnią się od rozmiarów, które kupują od lat, a mimo to bardziej im odpowiadają.

„Planujemy dalszy rozwój działu serwisu, w którym doradzamy klientom w wyborze bielizny na różne okazje. Posiadamy ponad 20-letnie doświadczenie w segmencie bielizny, współpracujemy z renomowanymi markami i wiemy, czego chcą nasi klienci i z jakimi pytaniami najczęściej zwracają się do nas. Chcemy przekazać naszą wiedzę i podzielić się wskazówkami oraz radami, które ułatwią ludziom zakupy. Naszym celem jest, aby Astratex łączył sprzedaż z doradztwem“, mówi Karol Guláš. 

Chociaż wiele firm obniżyło koszty marketingu w zeszłym roku, Astratex poszedł w drugą stronę. Inwestycje poszły nie tylko na rozwój tradycyjnych kanałów marketingowych, ale także na wsparcie influencer marketingu czy stworzenie wysokiej jakości treści edukacyjnych na nowo założony kanał na platformie YouTube.

„Skupiliśmy się również na rozwoju wizualnej strony naszych sezonowych kampanii, które przenikają do wszystkich kanałów marketingowych, bo wiemy, że nasi klienci kupują oczami. Chcemy zaoferować im piękne efekty wizualne, które mogą zainspirować ich do zakupu. Obecna sytuacja nauczyła nas szybkiego reagowania na zmiany, tak abyśmy mogli zawsze oferowań naszym klientom optymalne rozwiązania“, dodaje Guláš. 

—– 

Firma Astratex została założona w 2000 roku, a w Internecie działa od 2005 roku. Jej domeną jest bielizna i stroje kąpielowe, ale w ofercie można znaleźć również odzież rekreacyjną i sportową czy tekstylia domowe. Astratex działa obecnie na 10 kolejnych rynkach i jest jednym z największych sklepów internetowych z bielizną w Europie Środkowej. W ubiegłym roku obroty sklepu przekroczyły 138 milionów złotych. 

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx
()
x