Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

8 sierpnia 2022

Jak poradzić sobie z zaburzeniami odżywiania? Diagnostyka i leczenie

Wśród najczęściej występujących chorób cywilizacyjnych, obok depresji czy alkoholizmu, znaleźć można anoreksję i bulimię, a także inne zaburzenia odżywiania. Wspomniane choroby są nie tylko niezwykle niebezpieczne dla życia i zdrowia, ale też trudne w leczeniu, przez co pacjenci wymagają profesjonalnej opieki medycznej. W niniejszym tekście przybliżymy ci kwestię diagnostyki i leczenia zaburzeń odżywiania.

Jak rozpoznać zaburzenia odżywiania?

W przeciwieństwie do bardziej tradycyjnych chorób zaburzenia odżywiania nie mają jednego, jasno zdefiniowanego zespołu objawów, przez co ich samodzielna diagnostyka jest znacząco utrudniona. Mimo to istnieje szereg sygnałów ostrzegawczych, które świadczą o możliwym rozwinięciu się choroby:

  • gwałtowna utrata lub wzrost masy ciała przy braku diety;
  • zmiana przyzwyczajeń związanych ze spożywaniem posiłków (inne godziny, znacznie mniejsze lub większe porcje, samotne jedzenie);
  • gorsze samopoczucie, tendencje do zbyt długiego spania;
  • choroby skóry, wypadanie włosów;
  • przesadne skupienie na masie ciała.

Powyższe objawy należy traktować raczej jako wskazówkę, a w przypadku wątpliwości warto skonsultować się z psychologiem online – cplwowska.pl. Profesjonalna porada pozwoli na postawienie prawidłowej diagnozy i podjęcie ewentualnego leczenia.

Leczenie zaburzeń odżywiania – konsultacja z dietetykiem

Leczenie zaburzeń odżywiania należy podjąć dwutorowo. Po pierwsze, warto skonsultować się z wykwalifikowanym dietetykiem, który przygotuje odpowiednią, zbilansowaną dietę dostosowaną do stanu fizycznego oraz psychicznego pacjenta. Stosowanie się do diety jest istotnym elementem leczenia. Wpływa on przede wszystkim na samopoczucie organizmu, który często jest wyniszczony w wyniku zaburzeń odżywiania.

Psychoterapia dla pacjentów z zaburzeniami odżywiania

Drugim, znacznie ważniejszym elementem leczenia powinna być psychoterapia dla pacjentów z zaburzeniami odżywiania. Zdecydowana większość zaburzeń, włącznie z bulimią i anoreksją, ma podłoże psychiczne, a jedynym skutecznym sposobem na pozbycie się choroby jest podjęcie się leczenia w asyście doświadczonych psychoterapeutów z PsychoCare. Istnieje możliwość zarówno tradycyjnych wizyt, jak i konsultacji online, które odbywają się w komfortowych, bezpiecznych warunkach. Dla maksymalizacji efektów ważna jest regularność wizyt, a także stosowanie się do zaleceń terapeuty. Co istotne, wybranie odpowiedniej metody leczenia zaburzeń odżywiania zależy od sytuacji konkretnego pacjenta, dlatego kontakt z wyspecjalizowanym psychoterapeutą jest kluczowym elementem kuracji!

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx