18 czerwca 2021

Otwarcie wystawy „Widzę muzykę” i Noc Muzeów w Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie

Z okazji wielkiego święta, jaką każdego roku jest Noc Muzeów w Muzeum Fryderyka Chopina przygotowano specjalny program. Wstęp do Muzeum będzie wolny od godz. 18:00. Ukwiecony na tę okazję taras niemal do północy wypełnią dźwięki kompozycji Chopina wykonywanych przez młodych pianistów m.in. przygotowujących się do Konkursu Chopinowskiego: Mateusza Krzyżowskiego, Mateusza Tomicy, Julii Łozowskiej i Agnieszki Korpyty.

Pomiędzy recitalami zostanie wyświetlony video mapping przygotowany przez Katarzynę Pawłowską. Multimedialna projekcja wyświetlana na elewacji siedziby Muzeum ożywi pałac Gnińskich obrazami związanymi z Chopinem, jego utworami i bliskimi mu ludźmi. W pokazie wykorzystana zostanie także prywatna korespondencja kompozytora, zaś tłem muzycznym będą jego arcydzieła.

Centralnym punktem Nocy Muzeów będzie otwarcie wystawy czasowej „Widzę muzykę”. Ekspozycja jest muzealną próbą „sportretowania” twórczości Chopina, podjętą na przykładzie dzieł wyłącznie ze zbiorów Muzeum Chopina. Przedstawia liczne wyobrażenia i inspiracje oraz pokazuje różne podejścia twórców do zagadnienia korespondencji sztuk – w tym artystycznego opracowania odczuwanej przez nich synestezji.

Prezentowane na wystawie prace, np. „Koncert pod pomnikiem w Łazienkach Królewskich” Bogusława Szwacza, pokazują charakterystyczne dla słuchania Chopina scenerie i momenty. Sfera „wyobrażeń” o muzyce Chopina zostaje na ekspozycji omówiona za sprawą m.in. impresji do utworów kompozytora z trzech różnych tek graficznych – Roberta Spiesa, Władysława Jahla i Eugeniusza Pichella. Wybitnym przykładom wykorzystania znaków i obiegowych chopinowskich motywów będzie można przyjrzeć się na pracach twórców Polskiej Szkoły Plakatu, takim jak Henryk Tomaszewski, Tadeusz Trepkowski czy Roman Cieślewicz.

Jako wizualizacje prób synestetycznego łączenia dźwięku i obrazu zaprezentujemy m.in. prace Iry Jeana Belmonta i Wojciecha Weissa. Ten pierwszy artysta, tworzący w nurcie nazwanym przez niego color-music expressionism, pozostawił ponad 100 prac synestetycznych. Weiss w wybranych pracach i szkicach umieszczał legendy barw odpowiadających danym tonacjom.

Dodatkowo zwiedzający będą mogli obejrzeć trwające w Muzeum dwie ekspozycje specjalne. W ramach pokazu „Rękopis Chopina” można zobaczyć autograf muzyczny fragmentu „Ballady g-moll” op. 23 oraz oryginał listu Roberta Schumanna do Therese Schumann. Na pokazie konserwatorskim prezentowana jest empirowa żardiniera na kwiaty.

Źródło informacji: NIFC

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx
()
x