Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

20 lipca 2024

Prezydent Łodzi: ZIT-y stanowią ogromny potencjał we wdrażaniu Europejskiego Zielonego Ładu

Zamierzam wykorzystać synergię wynikającą z funkcjonowania Stowarzyszenia Łódzki Obszar Metropolitalny (łódzki ZIT). ZIT-y stanowią ogromny potencjał we wdrażaniu Europejskiego Zielonego Ładu – ocenia prezydent Łodzi Hanna Zdanowska. Zachęca też samorządowców do przyłączenia się do Porozumienia Burmistrzów.

Komisja Europejska i Europejski Komitet Regionów zorganizowały webinarium nt. perspektyw samorządów zrzeszonych w Stowarzyszeniu Łódzkiego Obszaru Metropolitalnego. Było to pierwsze z cyklu trzech seminariów poświęconych polityce miejskiej w nowej perspektywie finansowej, zwłaszcza w kontekście Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT), czyli projektów, które wiele samorządów realizuje wspólnie.

Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska podkreśliła, że przed Łódzkim Obszarem Metropolitalnym stoi wyzwanie zaprogramowania Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych na najbliższe lata „w niezwykle istotnych obszarach”, takich jak poprawa stanu środowiska, rozwój zrównoważonego transportu miejskiego i polityka senioralna. „Zamierzam (…) wykorzystać synergię wynikającą z funkcjonowania Stowarzyszenia Łódzki Obszar Metropolitalny (łódzki ZIT).  ZITy stanowią ogromny potencjał we wdrażaniu Europejskiego Zielonego Ładu” – zaznaczyła.

Według Zdanowskiej, cel zredukowania o 55 proc. gazów cieplarnianych do 2030 r., wynegocjowany w ramach „historycznego porozumienia” w sprawie tzw. prawa klimatycznego jest bardzo ambitny, ale nie niemożliwy.

Podkreśliła, że rola władz lokalnych i regionalnych ma niewątpliwie zasadnicze znaczenie dla realizacji celów zrównoważonego rozwoju. OECD oszacowała np., że 65 proc. wszystkich celów zrównoważonego rozwoju nie może zostać zrealizowanych bez udziału samorządów lokalnych i regionalnych i współpracy z ich strony.

„My, władze lokalne mamy bezsprzecznie do odegrania wielką rolę w walce o lepszą planetę dla przyszłych pokoleń. Odpowiadamy za jedną trzecią wydatków publicznych oraz dwie trzecie inwestycji publicznych. Wdrażamy 90 proc. środków na rzecz dostosowania do zmiany klimatu i 70 proc. działań związanych z łagodzeniem tej zmiany. Miasta zajmują jedynie 3 proc. powierzchni Ziemi, a odpowiadają za 60-80 proc. zużycia energii i 75 proc. emisji związków węgla” – zauważyła Zdanowska.

Biorąc pod uwagę te liczby, oczywistym jest, zdaniem prezydent Łodzi, że to samorządy lokalne wiedzą, gdzie i jak skutecznie inwestować, co więcej, to na władzach lokalnych ciąży największy ciężar inwestycyjny.

„Władze lokalne są koniecznym elementem wieloszczeblowego wdrażania zrównoważonego rozwoju i jako taki muszą być angażowane, zarówno na etapie planowania, jak i wdrażania funduszy UE. Fundusze powinny być rozdysponowywane sprawiedliwie, proporcjonalnie i na podstawie przejrzystych, apolitycznych reguł” – podkreśliła.

W ocenie Zdanowskiej, na władze lokalne wywierana jest teraz niespotykana dotąd presja społeczna, gospodarcza, środowiskowa i finansowa. Dlatego miasta potrzebują – zdaniem prezydent – bezpośredniego finansowania od Unii, aby przyspieszyć ekologiczne ożywienie gospodarki po kryzysie związanym z epidemią COVID-19 i zrealizować cele klimatyczne.

„Europejski Zielony Ład,  Porozumienie Burmistrzów oraz Pakt na rzecz Klimatu to główne motory napędowe zmian w UE na najbliższe lata i osiągnięcia klimatycznej neutralności w 2050 roku. Teraz musimy wdrożyć ich rozwiązania i narzędzia na poziomie krajowym” – oceniła.

Według niej, dla wielu polskich samorządów istotnym wyzwaniem będzie transformacja energetyczna. Dlatego zachęca samorządowców do przyłączenia się do Porozumienia Burmistrzów, które jest największym na świecie ruchem miast i regionów realizującym działania w dziedzinie klimatu i energii.  

Prezydent Łodzi, która jest ambasadorką Komitetu Regionów ds. Porozumienia Burmistrzów i Paktu na rzecz Klimatu, wyjaśniła, że Porozumienie liczy ponad 10 tys. sygnatariuszy, którzy otrzymują wsparcie techniczne i wytyczne finansowe w celu opracowania i wdrożenia planów w zakresie energii i klimatu.

Piątkowe webinarium było pierwszym z cyklu trzech seminariów. Kolejne odbędą się: 10 czerwca na Śląsku, a następnie 14 czerwca w woj. zachodniopomorskim.

kic/

Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx