Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

12 lipca 2024

20 rozmów o tym, jak rodziła się potęga polskiej siatkówki. Premiera książki

„Ta publikacja sprawiła nam dużą radość. Ja i moje koleżanki z reprezentacji czułyśmy się trochę opuszczone. Choć nie mamy w dorobku olimpijskiego złota, nasze sukcesy przez lata pozostawały zapomniane. Cieszę się, że autor chciał o nas przypomnieć” – mówiła podczas spotkania promującego książkę Krystyna Jakubowska, brązowa medalistka olimpijska z Tokio i Meksyku.

Do książki liczącej niemal 600 stron trafiło dwadzieścia rozmów przeprowadzonych przez Macieja Zdziarskiego – wieloletniego dziennikarza, działacza społecznego, a także fotografika, który zajmuje się m.in. fotografią siatkarską. Wybitni sportowcy, dziś 70- i 80-latkowie, opowiedzieli autorowi o swojej drodze do sukcesu. Wywiadom towarzyszy bogata faktografia i kilkaset ilustracji.

Autor zaprosił do rozmowy wszystkie żyjące brązowe medalistki z Tokio i Meksyku. „Ich osiągnięcia, pierwsze olimpijskie sukcesy w historii siatkówki, dziś są nieco zapomniane. Część bohaterek nie ukrywała zaskoczenia, że po wielu latach ktoś chce wysłuchać ich opowieści” – wspomina Maciej Zdziarski. Siatkarki udostępniły mu swoje najważniejsze sportowe pamiątki: fragmenty dzienników, listy, albumy z wycinkami prasowymi. Na potrzeby książki zrealizowano sesje zdjęciowe, których efektem są wzruszające fotografie: panie znów do rąk biorę piłkę, a na szyję zakładają pamiątkowe naszyjniki z olimpijskimi kółkami.

„Książka jest ukoronowaniem osiągnięć siatkarskich ludzi naszego pokolenia. Obecnie wspomina się głównie sukcesy Złotek, a warto przypominać, że to nasze koleżanki w Tokio i Meksyku sięgały po olimpijskie medale” – podkreślał Edward Skorek, mistrz olimpijski, wieloletni kapitan reprezentacji i lider „złotej drużyny” Huberta Wagnera.

Jak wyjaśnił Maciej Zdziarski, publikacja rozrastała się wraz z postępami prac: „Odkrywaliśmy niepublikowane dotąd zdjęcia i pamiątki moich rozmówców. Poznawaliśmy fascynujące szczegóły z życia. Finalnie wydawnictwo liczy znacznie więcej stron, niż zakładaliśmy”.

Obecny na spotkaniu promocyjnym prof. Piotr Gliński, wiceprezes Rady Ministrów, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu, podziękował bohaterom publikacji za podzielenie się z czytelnikami pięknymi historiami z życia i zawodniczej kariery. „Dziękuję autorowi Maciejowi Zdziarskiemu i inicjatorowi powstania publikacji Ryszardowi Czarneckiemu. Siatkówka jest jednym z polskich sportów narodowych. Jest bardzo popularna, a mimo to sukcesy olimpijskie bohaterów nie zostały powtórzone.

„To prawdziwe opus magnum – mówił Ryszard Czarnecki, poseł do Parlamentu Europejskiego, członek prezydium PKOl, pomysłodawca książki. – Takiej książki jeszcze nie było. Istnieją opracowania, ale nikt nie stworzył publikacji, w której zawarte są wywiady o życiu, i życiu po życiu sportowym. Dziękuję MKDNiS za wsparcie tej inicjatywy”.

Projekt, którego efektem jest publikacja wydana przez Fundację Instytut Łukasiewicza, dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu w ramach programu „Sport dla Wszystkich”. Partnerami wydania są Krajowa Spółka Cukrowa, LW Bogdanka i Poczta Polska.

Więcej informacji na: https://siatkarskiehistorie.pl/.

Źródło informacji: Fundacja Instytut Łukasiewicza

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx