Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

17 października 2021

Pielęgnacja drzew i krzewów w swoim ogrodzie

Każdy, kto posiada ogród wie, ile radości potrafi wkraść w nasze życie dobrze zadbany ogród. Patrząc z okna naszego domu na równo przycięte drzewa i krzewy połączone z gęsto rosnącym trawnikiem, a także polem uprawnym, nasz humor zdecydowanie się poprawia, a sumienie szepcze nam o wykonaniu dobrej roboty.   Aby jednak móc dbać o posadzone przez siebie rośliny, wymagana jest podstawowa wiedza i obeznanie w temacie. Nie możemy pielęgnować krzewów nieodpowiednimi sprzętami, złą techniką bądź o zbyt wczesnej porze roku, gdyż grozi im szybkie uschnięcie. Biorąc się więc za obcinanie, należy skorzystać w kilku poniższych porad.

Podlewanie i nawożenie 

To bez wątpienia najważniejsze czynności, które wpływają na jakość i zdrowie rośliny. Zacznijmy od podlewania. Nie ma określonych wytycznych w temacie, kiedy lać wodą glebę pod rośliną, jednak czynność tą powinniśmy wykonywać przede wszystkim w upalne dni i to koniecznie wieczorem. Nie zaleca się dodatkowego podlewania w okresie, kiedy warunki bywają deszczowe, ponieważ nadmiar wody nie pomaga roślinie, a nawet jej szkodzi.  

Odnośnie ilości podlewania nie wolno przesadzić, ale również nie wskazane jest wylać tej wody zbyt mało. Powinniśmy potocznie mówiąc na oko określić, w którym momencie gleba wpijając, zwilży się do głębokości około czterdziestu centymetrów. 

Przechodząc do nawożenia, czynność tą wykonujemy około cztery razy w roku. Pierwszy i najważniejszy raz odbywa się w okresie kwitnienia. Następnie proces ponawiamy dwukrotnie z miesięcznymi przerwami po to, by pod koniec lata, a nawet jesienią dosypać roślinę jeszcze nawozem jesiennym. 

Zabezpieczanie przed zimą 

Troszcząc się o swoje rośliny nie chcemy, aby w okresie zimowym uległy one całkowitemu zniszczeniu. Z tego względu sięgamy po popularne metody walki ze śniegiem i przymrozkami. Pierwszą taką czynnością jest bielenie pni. Proces ten wykonuje się jesienią, a zapobiega on przede wszystkim nagrzewaniu się konarów, co w połączeniu z silnymi mrozami skutkuje pękaniem. Asortyment, w jaki musimy zostać wyposażeni w celu bielenia pni jest wapno do bielenia drzew. 

Często stosowane jest również przykrywanie krzewów na zimę. Aby jednak to zrobić, potrzebujemy mieć rozeznanie w kwestii pogody i ściągać materiał, gdy tylko temperatura w dany dzień okaże się być wyższa. Kiedy śnieg zaczyna zalegać na gałązkach w dużych ilościach, powinniśmy lekko strącać go miotłą, a następnie przywiązać ugięte gałązki do pnia, by zdążyły się zregenerować. 

Podcinanie drzew i krzewów 

Pamiętajmy, aby podcinanie zawsze występowało w okresie jesienno-zimowym, czyli wtedy, gdy rośliny nie ciągną jeszcze soków. W zależności od rodzaju krzewu, staramy się obrać odpowiednią metodę. Niektóre typy drzewek i krzewów podcinamy po to, aby je lekko skrócić, inne obcinamy w celu ponownego odrośnięcia za rok, a jeszcze inne tylko ze względu na usychanie poszczególnych gałęzi. 

Do podcinania gałęzi krzewów i drzewek świetnie nadadzą się pilarki łańcuchowe, zaś dla podcinanie względem kształtu – nożyce i sekatory.  

5 1 vote
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx
()
x