Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

12 lipca 2024

PE zachęca do odwiedzenia wirtualnej wystawy nt. deklaracji Schumana, która dała początek UE

W dniu 9 maja 1950 r., podczas gdy na świecie trwała zimna wojna, deklaracja Roberta Schumana położyła podwaliny pod budowę wspólnej Europy – przypomina PE, zachęcając do odwiedzenia wirtualnej wystawy poświęconej planowi b. francuskiego ministra.

„Chcesz dowiedzieć się więcej o deklaracji Schumana, która dała początek Unii Europejskiej, jaką dziś znamy? Odwiedź wirtualną wystawę na stronie @Europeanaeu” – pisze PE na Twitterze. Europeana jest inicjatywą Unii Europejskiej, finansowaną z unijnego programu Łącząc Europę oraz przez państwa członkowskie UE.

Wirtualną wystawę, która powstała z okazji 70. rocznicy deklaracji Schumana, można zobaczyć TUTAJ.

Wystawa dotyczy wydarzeń z roku 1950 r. W pięć lat po zakończeniu II wojny światowej, Europa nadal zmagała się z jej konsekwencjami. Ówczesny francuski minister spraw zagranicznych Robert Schuman zamierzał powołać nową ponadnarodową organizację, by stworzyć wspólny francusko-niemiecki rynek węgla i stali otwarty również na inne kraje europejskie. Chodziło o Europejską Wspólnotę Węgla i Stali (EWWiS).

Rządy europejskie uznały bowiem, że wspólna koordynacja produkcji stali i wydobycia węgla pozwoli zapobiec powtórzeniu się w przyszłości podobnego konfliktu, tak że wszelka wojna między odwiecznymi rywalami – Francją a Niemcami – będzie „nie tylko nie do pomyślenia, ale i fizycznie niemożliwa”.

EWWiS (założona przez: Belgię, Francję, Holandię, Luksemburg, Niemcy i Włochy) była pierwszą w historii ponadnarodową instytucją europejską, która ostatecznie przekształciła się Unię Europejską, jaką dziś znamy.

Począwszy od 1985 roku 9 maja obchodzony jest Dzień Europy.

Źródło informacji: EuroPAP News

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx