Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

21 marca 2023

Przeziębienie w ciąży – co stosować, jak łagodzić objawy i nie szkodzić?

W okresie ciąży infekcje wirusowe są prawdopodobne. Niestety okres ten nie chroni magicznie przed typowymi chorobami w okresie jesieni i zimy. Nie jest to jednak z góry przegrana walka – kobieta w ciąży może (i to całkiem skutecznie) bronić się przed przeziębieniem, wyjść z niego obronną ręką. Jak poradzić sobie z przeziębieniem w czasie ciąży?

Przeziębienie w ciąży

Kobiety w okresie ciąży narażone są na przeziębienie, wirusowe infekcje i ich objawy. Wśród symptomów wymienia się katar, ból gardła, kaszel, podniesioną temperaturę ciała. Mówi się niekiedy, że kobiety ciężarne są bardziej narażone na zachorowania, a to z powodu zmian w układzie hormonalnym. U osób dorosłych część objawów przemija zwykle samoistnie, jednak w okresie ciąży praktycznie zawsze wymagają interwencji, a w przypadku przejścia w chorobę o podłożu bakteryjnym wizyty u lekarza i antybiotyku. Zatem co na przeziębienie w ciąży – domowe sposoby, a może leki z apteki? 

Podsumowując: jakie są objawy przeziębienia w ciąży? Katar, bolące gardło, kaszel (z początku zwykle suchy), gorączka, dreszcze i niekiedy bóle mięśniowe. Z góry warto powiedzieć, że leki na przeziębienie w ciąży to tylko kawałek w asortymencie apteki.

Nieżyt nosa w ciąży

Nieżyt błony śluzowej, czyli katar w ciąży to tak samo ciężki (o ile nie cięższy) temat ze względu na spore ograniczenia w stosowaniu leków. Kobieta w ciąży może zmagać się z uczuciem zatkanego nosa, zachodzące na bolesne zatoki. Co zatem stosuje się na katar w ciąży? Sporą popularnością cieszą się wody morskie, które dostępne są dwóch stężeniach. Zależnie od potrzeb stosuje się wodę morską bardziej stężoną (tzw. hipertoniczną) lub izotoniczną (czyli o odczynie fizjologicznym). Poza tym na katar i np. towarzyszące zapalenie zatok pomocna jest irygacja zatok. Pomocne mogą okazać się ziołowe inhalacje z olejkami eterycznymi. To czego NIE MOŻE stosowaćk obieta w tym okresie to typowe krople na katar, które zawierają sympatykomimetyki. Poza tym ZABRONIONE są doustne środki na bazie np. pseudoefedryny czy fenylefryny.

Ból gardła i ciąża

Bolące gardło to nieprzyjemna dolegliwość – niezależnie od stanu fizjologicznego czy wieku. Zatem co na gardło w ciąży? Kobiety w ciąży z bólem gardła mają podobnie jak w przypadku kataru mają nieco ograniczony wybór. Spora pula leków na ból gardła odpada, a wśród nich bardzo pomocne leki znieczulające gardło (np. z lidokainą), środki przeciwzapalne z pochodnymi salicylanów. Jednak ból gardła w ciąży to nie jest sytuacja bez wyjścia. Co mogą zawierać tabletki na gardło w ciąży? Chociażby zioła, wśród nich należy wymienić porost islandzki, prawoślaz, szałwię (np. do płukania w postaci naparu), propolis i inne pszczele produkty. Wśród alternatyw pojawiają się spraye na bazie benzydaminy, które są bezpieczne dla małych dzieci.

Kaszel w czasie ciąży

Leków przeciwkaszlowych czy wykrztuśnych w okresie ciąży jest chyba najmniej. Ich pula bez recepty ogranicza się właściwie do kilku substancji. Niestety wiele z nich należy do kategorii, której powinno unikać się w okresie ciąży ze względu na ograniczone dane dotyczące bezpieczeństwa. Jaka jest zatem alternatywa na kaszel w ciąży? Bezpiecznym rozwiązaniem są inhalacje parowe np. z ziołowymi naparami lub inhalacje z soli fizjologicznej z użyciem inhalatora pneumatycznego/tłokowego. W przypadku kataru, kaszlu i nawet bólu gardła pomocne są nawilżacze powietrza, które nawilżą powietrze szczególnie w okresie grzewczym.

Jak chronić się przed przeziębieniem w ciąży?

Najlepszą bronią w walce z chorobami jest zdecydowanie profilaktyka. Zatem co może zrobić kobieta ciężarna? Warto aby unikała miejsc, w których łatwo o kontakt z innymi ludźmi. Oprócz tego pomocna jest częsta dezynfekcja dłoni lub w warunkach dostępu do wody – ich porządne umycie. Warto również pamiętać o szczepieniach ochronnych przed zajściem w ciążę czy o suplementacji, która wesprze odporność.

5 1 vote
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx