Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

9 sierpnia 2022

Królowie światowego horroru – kto najbardziej przyciąga czytelników?

Horror to popularny gatunek literatury. Sięga po niego w szczególności młodzież, ale nie tylko. Tego typu książki trzymają w napięciu od pierwszej do ostatniej strony i na długo nie pozwalają o sobie zapomnieć. Którego autora powinni zatem wybrać fani dreszczyku emocji? Które horrory zasługują na szczególną uwagę? Na te pytania odpowiadamy w naszym artykule.

Stephen King

Stephen King to prawdopodobnie najbardziej znany twórca horrorów na świecie. Jego książki sprzedano w nakładzie przekraczającym 350 milionów egzemplarzy. A to jeszcze nie koniec, bo każdego roku Stephen King wydaje nową powieść, po którą sięgają miliony czytelników na całym świecie. Tego autora cenią nie tylko fani horroru. Pisarz tworzy bowiem także powieści z innych gatunków literatury. Za swoje dzieła był wielokrotnie nagradzany. Między innymi jest kilkukrotnym laureatem Nagrody Brama Stokera i British Fantasy Award. W 2003 roku otrzymał nawet od National Book Foundation Medal za Wybitny Wkład w Literaturę Amerykańską, a w 2004 roku Narodowy Medal Sztuki. Niemal wszystkie horrory Stephena Kinga stają się światowymi bestsellerami. Na uwagę zasługuje jednak przede wszystkim powieść „Lśnienie”, która została już dwukrotnie zekranizowana.

Edgar Allan Poe

Wymieniając królów horroru nie można też zapomnieć o Edgarze Allanie Poe. Pisarz ten żył w pierwszej połowie XIX wieku. Był zatem swoistym prekursorem tego gatunku literatury. Jego książki wywoływały wiele skrajnych emocji, ponieważ stosował silny psychologizm, a także liczne wątki surrealistyczne i skrajnie brutalne opisy rzeczywistości. Twórczością tego autora inspirowali się późniejsi, znani pisarze tworzący horrory. Od czego warto zatem zacząć swoją przygodę z Edgarem Allanem Poe? Na pewno warta uwagi jest „Maska Śmierci Szkarłatnej”, czyli opowieść o próbie uniknięcia śmierci przez księcia Prospero. Trzeba też zajrzeć do „Czarnego kota”, bo to niewątpliwie jedno z najbardziej makabrycznych dzieł tego autora. Poza tym godny przeczytania jest horror „Przedwczesny pogrzeb”, opowiadający o… grzebaniu żywcem.

Howard Phillips Lovecraft

Niesamowite horrory tworzył też Howard Phillips Lovecraft. Ten autor żył z kolei na przełomie XIX i XX wieku. Zmarł na dwa lata przed wybuchem II wojny światowej. To amerykański pisarz, który specjalizował się w literaturze grozy, a także powieściach fantasy. Jego niepowtarzalny styl pisania spowodował, że literaturoznawcy nazwali go nawet jego imieniem. W horrorze lovecraftowskim kładzie się zatem duży nacisk na kwestie psychologiczne i suspens, a nie na klasyczną grozę. Główną osią filozofii kryjącej się w książkach Lovecrafta jest natomiast zdecentralizowanie dziejów człowieka i ukazanie ich znikomości wobec wszelkich innych faktów.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx