Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

9 sierpnia 2022

Czy mam nerwicę lękową? Jakie są objawy zaburzeń lękowych i na czym polega leczenie

Jesteś w sytuacji takiej jak codziennie. Może jesteś w domu i w końcu masz czas dla siebie, może na spacerze, może w galerii handlowej, a może w pracy jak zawsze… Nic jej nie wyróżnia od innych. Niespodziewanie doświadczasz nagle Twoje serce zaczyna bić tak szybko, jakby chciało wyskoczyć z klatki piersiowej, nie możesz złapać oddechu, Twoje ciało oblewa zlewny pot, masz wrażenie że tracisz kontakt z rzeczywistością, a może nawet „wariujesz”, kreci Ci się w głowie i nie możesz ustać na nogach… Jeśli doświadczyłeś takiego stanu…Tak- to mógł być atak paniki, który może oznaczać, że doświadczasz objawów nerwicy lękowej.

Nerwica lękowa- objawy i rodzaje zaburzeń lękowych.

Pod określeniem nerwica lękowa kryje się wiele rodzajów zaburzeń lękowych. Poniżej zostały omówione objawy zaburzeń lękowych najpowszechniej występujące.

Zaburzenia lękowe z atakami paniki

Osoba cierpiąca z powodu nerwicy lękowej z atakami paniki niespodziewanie doświadcza napadowego uczucia strachu z objawami: przyspieszenie akcji serca, zawroty głowy, uczucie duszności, poczucie utraty kontaktu ze sobą lub rzeczywistością. Kolejne ataki powodują powstanie tzw. lęku przed lękiem, a to z kolei przyczynia się do tego, że kolejne napady i ataki pojawiają się z większą łatwością. Osoba taka stale jest w poczuciu zagrożenia, unika miejsc, ludzi, wszystkiego tego co kojarzy się z lękiem.

Zaburzenia lękowe uogólnione- zespół lęku uogólnionego

Gdy ktoś cierpi z powodu zaburzeń lękowych uogólnionych zamartwia się całymi dniami różnymi kłopotami i problemami jakie potencjalnie mogą się pojawić. Myślenia dotyczącego martwienia się trudno jest zaprzestać- całe dnie mogą upływać na walce z tym „martwieniem się”. Wizje są katastroficzne, w wyobrażeniu tej osoby najgorsze scenariusze mogą się ziścić jeśli tylko przyjdą do głowy.

Fobia społeczna

To jest więcej jak nieśmiałość czy introwersja. Sytuacje społeczne budzą lęk, mogą również prowadzić do ataków paniki. Rozmowa z przełożonym, sytuacja imprezy w ogóle już nie wchodzi w grę. Można się bać, niespodziewanego zaczerwienienia się, które wprowadzi w zakłopotanie, zakrztuszenia, zająknięcia, pustki w głowie i wszystkiego tego co mogłoby doprowadzić do kompromitacji w ocenie osoby z fobią społeczną.

Jak można taką nerwicę lękową leczyć?

Nerwice lękowe pojawiają się często na takim etapie życia gdy tak jak żyjemy nie przynosi to satysfakcji, może jest to jakieś przeciążenie, kryzys, styl życia, które nam nie służą.

Jak radzić sobie z nerwicą lękową- wiele przydatnych porad o charakterze psychoedukacyjnym na temat jak radzić sobie z lękiem znajdziemy na blogu: totylkostrach.pl

Psycholog i psychoterapeuta pomogą nam w wyjściu z objawów nerwicy lękowej. Można skorzystać z pomocy lekarza psychiatry, który zaproponuje leczenie farmakologiczne. Jednak ten rodzaj pomocy stanowi tu często leczenie uzupełniające.

5 2 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx