Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

9 sierpnia 2022

Jaka rasa psa będzie odpowiednia dla dziecka?

Na początku trzeba zaznaczyć, że nigdy nie powinno kupować się psa jako prezentu lub zachcianki dziecka. Zawsze zakup lub adopcja powinny być odpowiednio przemyślane. Pomoże to uniknąć sytuacji, gdzie czworonóg z początku jest najlepszym przyjacielem i ulubionym kompanem zabaw naszego dziecka, a gdy się mu znudzi staje się starą dekoracją salonu, która każdemu przeszkadza. Pies nigdy nie może być dziecka, tylko ma być członkiem rodziny

Należy pamiętać również, że nie należy kierować się popularnymi rasami przy dokonywaniu wyboru. To czy nasz psiak stanie się naszym przyjacielem na resztę życia zależy wyłącznie od tego jak zabierzemy się za jego wychowanie. Przy wyborze psa koniecznie trzeba wziąć pod uwagę nasze możliwości finansowe oraz czasowe. Jeśli zdecydujemy się na dużego, kudłatego psa, ale mieszkamy w mieszkaniu, trzeba pamiętać o tym, że taki pies potrzebuje dużo ruchu i odpowiedniej pielęgnacji sierści. Jeśli zostawimy nie wybieganego psa samego w mieszkaniu na dłuższy czas, musimy liczyć się z tym, że może dać upust swojej frustracji. 

Jakie rasy psów dla dzieci?

Pomimo tego, że odpowiednie wychowanie psa jest ważniejsze niż to jakiej jest rasy, są rasy bardziej polecane do życia z rodziną w której są dzieci. Mają one łagodniejsze charaktery i spokojniejsze usposobienie. Do takich ras, z kategorii ras małych należą:

  • Buldog francuski – mały, wesoły i raczej leniwy piesek. Należy jednak wziąć pod uwagę, że rasa tych psów jest narażona na choroby układu oddechowego i trudności z oddychaniem.
  • Maltańczyk – ta rasa psów podbija coraz większą liczbę serc, ze względu właśnie na swoje przyjazne usposobienie i uroczy wygląd. Decydując się na takiego psa trzeba pamiętać o odpowiedniej pielęgnacji sierści i wizytach u groomera. Znudzone potrafią wykazać się wielką kreatywnością w niszczeniu mieszkania, trzeba więc zapewnić im dużą dawkę ruchu.
  • Beagle – psy tej rasy możemy zobaczyć w wielu filmach w których występują psy, coraz częściej rodziny z dziećmi decydują się na tego właśnie psa, chociaż nie został on stworzony do tej roli. Psy tej rasy nie lubią być pozostawiane same, w samotności często psują lub wyją, uprzykrzając życie sąsiadom właściciela. Na pewno nie jest to pies dla osoby spędzającej większość dnia po za domem.
  • Cavalier king charles spaniel – zdecydowanie najbardziej rodzinny pies ze wszystkich. Jest bardzo przyjacielski, nadaje się idealnie do małego mieszkania, chętnie się uczy i jest raczej cichy, choć w niektórych przypadkach potrafi pokazać swoją myśliwską naturę. Mają jednak skłonności do wielu chorób, o czym należy pamiętać.

Rasy psów dla dzieci – czy duży pies to dobry pomysł?

Rodzice myśląc o czworonożnym przyjacielu dla swojego dziecka częściej wyobrażają sobie malutkie, słodkie psiaki. Boją się, że duży pies może wyrządzić dziecku krzywdę, zranić je. Zapominają jednak o tym, że małemu psu dziecko również może wyrządzić krzywdę, np. podczas zabawy. Dzieci potrafią być mało delikatne, dlatego coraz częściej rodziny z dziećmi decydują się na pupila większych rozmiarów. Jakie rasy psów są polecane? 

  • Owczarek szkocki collie – kto nigdy nie słyszał o sławnym owczarku o imieniu Lessie? Prawdopodobnie każdy. Większość uważa również, że to przesłodki pies i idealny towarzysz dla dziecka. Są mądre i pięknie wyglądają. Niestety, o piękne futro tego psa należy dbać. O ile większość psów tej rasy nie wymaga częstego czesania ( jedynie podczas linienia), o tyle każdy powinien jeść dobrej jakości karmę, aby ten piękny włos utrzymać. Dodatkowo, podczas linienia futro jest w całym domu, a gdy pada przynosi na sobie tony piachu i błota, które następnie zostawia na kanapie czy dywanie.
  • Labrador – tzw. „psia niania”, jednak jego kontakty z mniejszymi, kilkuletnimi dziećmi należy nadzorować, bo może je przypadkiem przewrócić. Jest przyjacielski do ludzi, więc nie sprawdzi się w roli stróża, ale jako przyjaciel rodziny jak najbardziej. Są inteligentne i wesołe, trzeba jednakże zwrócić uwagę  na jego wychowanie. Mają wiele zalet, które ujawniają się właśnie dzięki codziennej pracy i szkoleniu. Nie lubią samotności i odosobnienia, zdecydowanie lepiej się czują gdy są ze „swoimi ludźmi”,
  • Golden retriver – podobanie jak labrador, golden retriver jest uważany za idealnego towarzysza dziecięcych zabaw. Trzeba wziąć jednak pod uwagę, ze jest to duży i silny pies, więc przypadkiem może przewrócić dziecko. Z uwagi na ich łatwość szkolenia i chęć współpracy z opiekunem są wykorzystywane w wielu dziedzinach, np. tropieniu, czy szukaniu narkotyków. Warto wspomnieć, że suczki są chętniejsze do współpracy niż samce, które odznaczają się większą pewnością siebie.
  • Owczarek niemiecki – są to chyba najpopularniejsze psy, a na pewno najbardziej rozpoznawalne. Najczęściej kojarzą nam się z pracą w policji, lub zaganianiem zwierząt gospodarskich.

Wady i zalety posiadania psa

Największą zaletą posiadania psa jest jego nieograniczona miłość. Psiak będzie Twoim najlepszym przyjacielem i będzie kochał Cię całym sercem, aż do końca swych dni. Na jego miłość i lojalność zawsze możesz liczyć. Wymuszona aktywność też będzie wielkim plusem, szczególnie dla osób chcących  poprawić swoją dzienną aktywność, lub zrzucić wagę, ale nie mają do tego zapału. Psy poprawiają również nasze zdrowie i samopoczucie. Sprawiają, że nie czujemy się samotnie, relaksujemy się i koją nasze nerwy.

Trzeba mieć na uwadze, że tak jak wszystko, posiadanie psa też ma swoje wady, chociaż nie dla każdego będą one takie same. Na pierwszym miejscu są koszty – leczenie, pielęgnacja, dobra karma. To nie są tanie sprawy, decydując się na psa trzeba mieć pewność, że stać nas na jego utrzymanie. Wybierając się na wakacje musimy zapewnić mu opiekę, lub mieć pewność, że tam gdzie jedziemy można mieć zwierzaka.

Psy bałaganią, nie ma co się oszukiwać. Zniszczone rzeczy, zasikana podłoga ( w przypadku szczeniaków), futro i piach na podłodze. To codzienność właścicieli psów na którą trzeba się przygotować. I najważniejsza sprawa – chcesz czy nie, wyjść z psem musisz. Jesteś chory, sprzątasz, masz lenia, spacer musi być odbyty, bo możesz zastać nie miłą niespodziankę w swoim domu.

Wybór psa zależy od wielu czynników, jednak nie powinniśmy się na niego decydować nie mając pewności, czy będzie nam się chciało nim zajmować. Jest to odpowiedzialność na wiele lat.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx