Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

24 lipca 2024

Pasja, trud i miłość do gór – Wanda Rutkiewicz na nieznanych zdjęciach

Unikatowe fotografie Wandy Rutkiewicz dokumentują czas, który odszedł, a ich bohaterowie często pozostali na zawsze w swoich wymarzonych górach. Wystawę fotograficzną archiwalnych zdjęć PAP można obejrzeć w budynku Agencji (ul. Bracka 6/8 w Warszawie) do końca lutego.

Polska Agencja Prasowa prezentuje unikatowy zbiór fotografii pokazujących codzienność Wandy Rutkiewicz, jednej z najwybitniejszych himalaistek, która jako trzecia kobieta na świecie i pierwsza Europejka stanęła na szczycie Mount Everest, położonej w Himalajach najwyższej góry Ziemi (8849 m n.p.m.). Była też pierwszą kobietą, która zdobyła K2, ośmiotysięcznik w Karakorum, drugi co do wysokości szczyt naszej planety. Ze względu na przypadającą 30 rocznicę jej śmierci – 2022 rok został ustanowiony przez Sejm rokiem Wandy Rutkiewicz.

„Widzimy Wandę Rutkiewicz w swoim żywiole, na zdjęciach, które wiele mówią o jej życiu. Dokumentują jej pasję, pokazując ją podczas wspinaczki i ataków szczytowych, ale mają też dodatkową wartość, bo ukazują prozę codziennego życia w górskiej bazie, wśród wielu polskich himalaistów, m.in. Jerzego Kukuczki czy Krzysztofa Wielickiego. Patrząc na fotografie chciałoby się być jednym z ich bohaterów, te zdjęcia mają magnes, przyciągają. To bardzo interesujące fotografie, bo oddają pasję, trud i miłość do gór” – powiedziała Katarzyna Liebrecht, kierownik Archiwum Foto PAP.

Część z tych zdjęć nie była jeszcze publikowana. Do prezentacji na wystawie wybrano 11 z 50 fotografii, pozyskanych z Fundacji Wspierania Alpinizmu Polskiego im. Jerzego Kukuczki i z prywatnych zbiorów.

„Zdjęcia są po procesie skanowania, czyszczenia, opisane i dostępne na naszej stronie internetowej: https://zdjecia.pap.pl. Tu instytucje, np. wydawnictwa, ale i kolekcjonerzy, i przedsiębiorcy, mogą zakupić prawa do ich publikacji czy do innych celów. Oczywiście stale rozszerzamy nasze zbiory, więc warto zapytać o zdjęcia z konkretnych wydarzeń, obiektów czy osób. Zapraszamy do współpracy i kontaktu z działem Archiwum Foto PAP” – informuje Katarzyna Liebrecht.

Fotografie Wandy Rutkiewicz to już druga wystawa PAP w ramach projektu „Historia Polskich Marek”. Pierwszy był zbiór zdjęć bożonarodzeniowych z minionych lat, pokazujący m.in.: zabawy choinkowe organizowane dla dzieci tuż po wojnie czy Mikołaja rozdającego prezenty na ulicach Warszawy w latach 70.

„Historia Polskich Marek” to unikatowy projekt fotograficzny przedstawiający rozwój polskich przedsiębiorstw. Wykorzystując archiwalne zdjęcia PAP pokazuje, jak na przestrzeni lat firmy rosły, zmieniały się, jak wyglądały kiedyś i jak wyglądają dziś. Wszystkie realizacje można obejrzeć na dedykowanej stronie https://historiapolskichmarek.pap.pl.

Polska Agencja Prasowa od ponad 100 lat uwiecznia na fotografiach życie społeczne, polityczne, kulturalne, sportowe – w Polsce i na świecie. Archiwum fotograficzne PAP jest największym wśród archiwów fotografii prasowych w Europie. Liczy kilkanaście milionów zdjęć i wciąż wzbogaca się o nowe kolekcje. Swymi zasobami sięga początków niepodległej Polski. Stanowi bardzo ważną część dziedzictwa narodowego. Zatrzymane w kadrach obrazy rejestrują każdy aspekt życia społecznego, politycznego, gospodarczego, kulturalnego i religijnego na przestrzeni ostatnich 100 lat.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx