Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

24 lutego 2024

Ponad połowa Polaków popiera zakaz klatkowej hodowli kur

Aż 62,4% Polaków uważa, że w Polsce powinien zostać wprowadzony zakaz klatkowej hodowli kur niosek – tak wynika z najnowszego badania przeprowadzonego przez Centrum Badawczo-Rozwojowe Biostat.

Badanie zostało przeprowadzone w styczniu br. Tylko 17,3% ankietowanych opowiedziało się przeciwko zakazowi, a 20% nie ma na ten temat zdania. Co więcej, 81% ankietowanych uważa, że hodowanie kur w klatkach nie zapewnia tym zwierzętom odpowiednich warunków do życia; w grupie osób powyżej 60 roku życia to aż 86,9% respondentów. Dla 78,5% badanych „zdecydowanie istotne” lub „istotne” znaczenie przy zakupie jaj mają warunki hodowli kur.

Badanie Biostatu potwierdza to, co wiadomo już od dawna – Polacy są bardzo empatyczni i mają dużo współczucia wobec zwierząt, dlatego chcieliby dla nich lepszego traktowania – mówi Julia Pająk ze Stowarzyszenia Otwarte Klatki – Większość społeczeństwa jest przeciwna hodowli klatkowej kur – liczymy, że Minister Rolnictwa weźmie pod uwagę głos obywateli i poprze koniec epoki klatkowej w UE – dodaje Pająk.

Minister Rolnictwa Henryk Kowalczyk w wypowiedzi dla TVN24 oznajmił, że z pewnością sprzeciwi się wprowadzeniu takich przepisów w Polsce, kiedy będą omawiane w ramach prac Komisji Europejskiej nad zakazem stosowania klatek w hodowli zwierząt gospodarskich (nie tylko kur, ale też gęsi, kaczek, przepiórek, królików, świń i cieląt). W wypowiedzi dla Radia ZET Kowalczyk stwierdził: „Drobiarstwo w Polsce jest bardzo ważne. Chów klatkowy – niedawno poprawialiśmy wszystkie klatki, by były wygodne i obszerne”.

Wypowiedzi Ministra Rolnictwa, jako osoby odpowiedzialnej za dobrostan zwierząt, są co najmniej rozczarowujące – mówi Julia Pająk – Źródła naukowe jednoznacznie mówią, że klatki nie zapewniają kurom odpowiednich warunków do realizacji potrzeb tych zwierząt; chcielibyśmy, aby decyzje w Ministerstwie Rolnictwa były oparte zawsze na wiedzy naukowej, a nie osobistych poglądach poszczególnych osób – dodaje Pająk.

Już ponad 140 firm działających w Polsce podjęło decyzję o wycofaniu jaj z chowu klatkowego, kierując się troską o dobrostan zwierząt i oczekiwaniami konsumentów. Pod koniec 2021 r. „trójki” wycofała już sieć Netto, w tym roku wycofała je Biedronka i Makro. Kolejne deklaracje firm mają zostać wdrożone w przeciągu najbliższych trzech lat, jednak, jak wyraźnie widać, część firm decyduje się na wprowadzenie ich w życie znacznie wcześniej.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx