Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

16 maja 2022

Czym jest prawdziwa, włoska kawa?

Kawa to napój, po który sięgamy niemalże każdego dnia. W Polsce zwyczaj jej picia mocno się upowszechnił, szczególnie w dobie różnego rodzaju ekspresów do kawy. Niemniej jednak wciąż mówi się, że najlepsza jest włoska kawa, a podczas pobytu w Italii koniecznie musimy odwiedzić tradycyjną kawiarnię. Pojawia się zatem pytanie, czym właściwie jest włoska kawa i czy rzeczywiście jest ona najlepsza?

Cappuccino czy macchiato?

Zastanówmy się, skąd w ogóle bierze się twierdzenie na temat doskonałości włoskiej kawy? W pewnym stopniu mogą na to wskazywać ich nazwy, takie jak espresso, cappuccino czy macchiato, które pochodzą właśnie z języka włoskiego. Wszystko dlatego, że choć kawa nie jest we Włoszech uprawiana, to kultura picia tego napoju upowszechniła się w stosunkowo krótkim czasie, a także na dużą skalę. To we Włoszech powstawały pierwsze ekspresy do kaw, natomiast kawiarnię można było spotkać niemalże na każdym rogu. Włosi kultywują tradycję picia kawy do dzisiaj – nie sięgają po nią automatycznie, a delektują się jej smakiem. Mają nawet wyznaczone godziny, w których można sięgać po wybrane rodzaje kawy. Przykładowo, włoską kawę cappuccino pije się maksymalnie do godziny 11. Oczywiście, w kawiarni możemy zamówić ją o dowolnej porze, jednak żaden prawdziwy Włoch tego zrobi.

Czym charakteryzuje się włoska kawa?

Wiele osób uważa, że włoska kawa charakteryzuje się doskonałym smakiem i aromatem, tymczasem wszystko zależy od tego, z jakiej dokładnie palarni pochodzi. Te, które położone są na północy kraju, zwykle stawiają na selekcjonowane ziarna arabiki, podczas gdy południowe palarnie proponują kawy składające się mniej więcej w połowie z robusty. We Włoszech działają palarnie przemysłowe, które nie przywiązują większej wagi do jakości produktów. Są także palarnie średniej wielkości oraz rzemieślnicze. To właśnie z tych ostatnich dobrze jest kupować włoską kawę, bo choć jest ona nieco droższa, to mamy pewność, że będzie pachnieć i smakować nieziemsko.

Prawdziwa włoska kawa tylko we Włoszech?

Włoska kawa dostępna jest w Polsce zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych. Niemniej jednak warto zwracać uwagę na to, jaki jej rodzaj kupujemy. Niektóre marki włoskich kaw są powszechnie znane, zatem nietrudno odnaleźć je na sklepowych półkach. Warto spróbować kilku rodzajów kawy, aby wybrać swój ulubiony. Niektórzy jednak twierdzą, że włoska kawa może smakować jedynie w Italii. Dlaczego? Głównym powodem jest kultura picia tego napoju. Włosi nigdzie się nie spieszą, gdy przychodzi czas na kawę. Zawsze mają chwilę, aby usiąść przy kawiarnianym stoliku i rozkoszować się jej smakiem. Co więcej, nawet w pracy spotkania przy kawie to niejako część korporacyjnej kultury. Włosi bardzo chętnie umawiają się ze znajomymi na kawę, która wypijana jest w promieniach słońca. Być może to sprawia, że włoska kawa smakuje tak dobrze i jest uwielbiana na całym świecie. Pamiętajmy, że możemy przenieść kawałek Włoch do naszego domu, kupując i wypijając prawdziwą, włoską kawę.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx
()
x