Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

8 lutego 2023

Przyszłość Europy: debaty o propozycjach obywateli z reprezentantami z Ukrainy

Zgromadzenie plenarne Konferencji w sprawie przyszłości Europy, podczas debaty z udziałem obywateli i parlamentarzystów z Ukrainy o roli Unii Europejskiej w świecie, omówi propozycje zgłoszone przez Europejskie Panele Obywatelskie.

Około 30 przedstawicieli Ukrainy będzie obecnych w ten weekend w Strasburgu na Konferencji w sprawie przyszłości Europy. Wśród nich znajdą się parlamentarzyści z Rady Najwyższej Ukrainy, przedstawiciele stowarzyszenia PromoUkraina oraz uchodźcy uciekający przed wojną na Ukrainie. Niektórzy z nich zabiorą głos, by podzielić się swoimi poglądami podczas rozmowy na temat „UE w świecie”. Debata odbędzie się w piątek i sobotę (11 i 12 marca 2022 r.).

40 zaleceń przygotował Europejski Panel Obywatelski „UE w świecie / migracja”, który spotkał się w dniach 11-13 lutego 2022 r. w Maastricht w Holandii, a 48 zaleceń – Panel „Silniejsza gospodarka, sprawiedliwość społeczna i zatrudnienie / edukacja, kultura, młodzież i sport / transformacja cyfrowa”, który zakończył prace w dniach 25-27 lutego w Dublinie w Irlandii. Zalecenia te, a także pomysły na te same tematy pochodzące z krajowych paneli obywatelskich zorganizowanych przez państwa członkowskie, zostaną teraz przedstawione i omówione na sesji plenarnej konferencji w Parlamencie Europejskim w Strasburgu.

Zgromadzenie plenarne omawia pogrupowane według tematów zalecenia krajowych i europejskich paneli obywatelskich oraz informacje zgromadzone za pośrednictwem wielojęzycznej platformy cyfrowej, bez określonych z góry wyników. W oparciu o konsensus Zgromadzenie Plenarne przedstawi swoje propozycje Radzie Wykonawczej. Rada Wykonawcza sporządzi raport, przy pełnej współpracy i przejrzystości ze Zgromadzeniem Plenarnym.

Panele wybrały 80 obywateli (po 20 z każdego panelu) na swoich reprezentantów podczas zgromadzenia plenarnego. Ostatnia sesja Zgromadzenia Plenarnego odbyła się 21 i 22 stycznia w Strasburgu. Więcej informacji na temat składu, celu i pracy Zgromadzenia Plenarnego, a także możliwość pobrania wszystkich istotnych dokumentów na nadchodzący weekend, można znaleźć na stronie internetowej Zgromadzenia Plenarnego Konferencji.

Cztery europejskie panele obywatelskie są inicjatywą prowadzoną przez obywateli i stanowią filar Konferencji w sprawie przyszłości Europy. Około 200 Europejczyków w różnym wieku i z różnych środowisk, ze wszystkich państw członkowskich, spotkało się w każdym panelu (osobiście i na odległość), aby przedyskutować i przyjąć zalecenia dotyczące wyzwań stojących przed Europą obecnie i w przyszłości. Ich rozważania są oparte na informacjach zebranych z całej Europy za pośrednictwem wielojęzycznej platformy cyfrowej oraz podczas wydarzeń organizowanych w państwach członkowskich i są wspierane prezentacjami wybitnych pracowników naukowych i innych ekspertów.

Wkład obywateli UE w prace Konferencji, przekazany do 20 lutego za pośrednictwem wielojęzycznej platformy cyfrowej, zostanie uwzględniony w sprawozdaniu końcowym, które zostanie sporządzone 17 marca. Obywatele mogą jednak nadal przesyłać swoje uwagi za pomocą platformy, kontynuując debatę online. Uwagi zgłoszone po 20 lutego mogą zostać uwzględnione w sprawozdaniu końcowym po 9 maja.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx