Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

29 maja 2023

Kto może przeszczepić włosy?

W związku z tym, że przeszczep włosów jest zabiegiem kosmetycznym realizowanym w ramach medycyny estetycznej, na tego typu procedurę może zdecydować się praktycznie każdy, komu przeszkadza łysina, kto chce zagęścić włosy w określonym miejscu i tym samym zmodyfikować swój wygląd. Oczywiście istnieją pewne przeciwwskazania do zabiegu, chociażby takie jak stany zapalne skóry czy poważne choroby układu krążenia. Dlatego przed zabiegiem wymagana jest konsultacja lekarska i przeprowadzenie badań.

Metody przeszczepu włosów

Istnieje wiele metod przeszczepu włosów. Najpopularniejsze z nich polegają na pobieraniu pojedynczych graftów (mieszków włosowych), dzięki czemu można uniknąć powstawania nieestetycznych blizn w miejscu pobrania. Dawniej włosy pobierano poprzez wycięcie fragmentów skóry z głowy. Takie większe fragmenty mechanicznie dzielono na mniejsze i wszczepiano w miejsca łysienia. Z oczywistych względów wiązało się to z powstawaniem nieestetycznych blizn. Współcześnie najczęściej stosuje się metodę FUH, która polega na pobieraniu pojedynczych graftów z głowy i ich wszczepianiu w miejsce wymagające zagęszczenia. Stosuje się również metodę BHT, w której włosy pobierane są z ciała, na przykład z pach, brody czy klatki piersiowej. Przeszczep włosów BHT częściej stosowany jest przez mężczyzn, co wynika z typu łysiny i możliwości łatwiejszego pobierania włosów z ciała.

Przygotowanie do zabiegu przeszczepu włosów

Zabiegi przeszczepu włosów wykonywane są w wyspecjalizowanych klinikach, przez odpowiednio wykwalifikowanych lekarzy, niemal zawsze w znieczuleniu miejscowym. Zabiegi metodą FUH i BHT są czasochłonne i mogą trwać wiele godzin. Nie są jednak szczególnie obciążające dla zdrowego organizmu, w związku z czym po zakończonym zabiegu pacjent może wrócić do domu. Przeszczep włosów wiąże się z przerwaniem ciągłości powierzchni skóry, w związku z czym może mu towarzyszyć delikatne krwawienie. Dlatego kilka dni przed zabiegiem pacjent nie powinien stosować leków obniżających krzepliwość krwi i pić alkoholu. Zalecane jest również wykonanie morfologii krwi, w tym zbadanie poziomu cukru i przeprowadzenie badań na obecność wirusów.

Jeśli uwzględniamy jedynie kwestie estetyczne, zabiegowi przeszczepu włosów może poddać się każda osoba, dla której miejscowe braki w owłosieniu stanowią problem. Biorąc pod uwagę możliwe przeciwwskazania, do tego typu zabiegów nie kwalifikują się osoby z łysieniem plackowatym, z niektórymi chorobami skóry, schorzeniami kardiologicznymi, a także cierpiące na cukrzycę i choroby nowotworowe.

Zdjęcie: Facet Portret Stary W Podeszłym – Darmowe zdjęcie na Pixabay

5 1 vote
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx