Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

14 lipca 2024

Jaki zbiornik na szambo jest najlepszy?

Pomysł wybudowania szamba wcześniej czy później pojawia się u każdego właściciela domku letniskowego lub wiejskiego. Lokalny system kanalizacji, wraz z siecią wodociągową i ciepłowniczą, umożliwia spędzanie czasu poza miastem bez rezygnacji z dotychczasowego komfortu.

Nie każdy właściciel domu jest przygotowany na wydanie dużej sumy pieniędzy na zakup zbiornika na szambo. Wielu oszczędnych właścicieli domów rozwiązuje ten problem, budując własny zbiornik na ścieki.

Rodzaje szamb i ich cechy charakterystyczne

Na etapie projektowania autonomicznego systemu kanalizacyjnego należy wybrać zbiornik na szambo, obliczyć jego objętość, przeanalizować wymagania dotyczące rozmieszczenia i instalacji zbiornika. Wszystkie te kwestie zostały szczegółowo opisane w niniejszym artykule.

Szambo jest podstawowym elementem indywidualnego systemu kanalizacyjnego, który pozwala mieszkańcom domu wiejskiego korzystać ze wszystkich dobrodziejstw cywilizacji (ciepła toaleta, prysznic, zmywarka, pralka itp.) bez zatruwania środowiska.

Z jej pomocą ścieki są skutecznie oczyszczane i usuwane.

Cały system można podzielić na następujące typy:

  • Zbiornik magazynowy na szambo 10m3. Jest to zwykły zbiornik z tworzywa sztucznego, który zakopuje się w ziemi. Zwykły dół, którego ściany i dno są izolowane od podłoża za pomocą cegieł, betonowych pierścieni lub zwykłego betonowania. Co do zasady jest to szambo, w którym gromadzone są odpady, a następnie z niego wypompowywane.
  • Zbiornik septyczny. Konstrukcja ta składa się zwykle z dwóch lub trzech studni. Ścieki są w nich gromadzone, ale także oczyszczane w procesie sedymentacji i stopniowej separacji podczas przemieszczania się ścieków z jednej komory do drugiej. Dodatkową obróbkę przeprowadzają bakterie beztlenowe.
  • Utylizacja lotnych związków organicznych (lokalne oczyszczalnie). Jest najnowocześniejszy, bardzo wygodny, choć bardzo drogi. Oprócz beztlenowców i tlenowców w oczyszczaniu stosuje się wielostopniowe systemy filtracji, urządzenia UV i inne. Istnieje wiele modeli takich elektrowni, ale wymagają one energii elektrycznej, co utrudnia ich powszechne stosowanie.

Pierwsza z tych opcji jaką jest szambo betonowe 10m3, wymaga regularnego przepompowywania ścieków w całości. W drugim przypadku sklarowana i oczyszczona woda musi przejść przez system oczyszczania gleby, zanim zostanie usunięta. Pozostałe frakcje są usuwane za pomocą wozu asenizacyjnego. Trzeci typ pozwala na odprowadzenie oczyszczonych ścieków do gruntu, stawu lub rowu bez dodatkowych zabiegów oczyszczania.

Na ostateczny wybór zbiornika na szambo mają wpływ:

  • Zamierzonej objętości ścieków;
  • Rodzaj gleby w miejscu, w którym ma być zainstalowana przyszła konstrukcja;
  • Bliskość wód gruntowych do powierzchni ziemi
  • Warunki eksploatacji obiektu – sezonowość, intensywność itp;
  • Złożoność przyszłych prac instalacyjnych;
  • Koszty materiałów i usług.

Bez względu na złożoność techniczną, stopień oczyszczania i zależność od dostaw energii, do budowy osadnika gnilnego stosuje się te same typy zbiorników wykonanych z mieszanek polimerowych, betonu lub cegieł.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx