Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

27 maja 2022

Pomoc medyczna dla uchodźców obejmuje również szczepienia

Odsetek osób zaszczepionych na Covid-19 wśród mieszkańców Ukrainy jest najmniejszy w Europie. Obecni uchodźcy przybywający z Ukrainy mogą przyjąć w Polsce szczepienia przeciwko COVID-19.

Realizacja szczepień dla mieszkańców Ukrainy

Procedura jest bardzo prosta: wystarczy, że dana osoba będzie miała dokument potwierdzający tożsamość. Może to być dowód osobisty, paszport albo tymczasowe zaświadczenie tożsamości cudzoziemca – TZTC. Skierowanie wystawia lekarz za pośrednictwem aplikacji gabinet.gov.pl. Czy obecna sytuacja humanitarna w Polsce – do której przybyło ponad 1,6 miliona uchodźców z Ukrainy wpływać może na naszą sytuację epidemiologiczną w zakresie COVID-19?

„Po pierwsze, sami dajmy dobry przykład. Niestety, na koniec lutego 2022 roku zaszczepionych w pełni jest tylko 59% Polaków, a jedynie 30% otrzymało dawkę przypominającą – mówi prof. dr hab. n. med. Krzysztof J. Filipiak, rektor Uczelni Medycznej im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie. – Te procenty, licząc populację za chwilę jeszcze bardziej się zmienią, w związku z napływem naszych wschodnich sąsiadów – wojennych uchodźców. W Polsce w okresie ostatnich dwóch lat, pandemia COVID-19 spowodowała ponad 200 tysięcy nadliczbowych zgonów. Ale od początku inwazji rosyjskiej, do Polski przybyło już 1,6 miliona obywateli Ukrainy. Są oni niestety jeszcze gorzej wyszczepieni niż Polacy – ostatnie dane sprzed inwazji mówiły o 35% pełnym wyszczepieniu naszych wschodnich sąsiadów i zaledwie 2% osób, które przyjęły dawkę przypominającą. Problemem na Ukrainie były szczepienia przeciwko odrze, a nawet polio”.

Akcja edukacyjna dotycząca szczepień dla Ukraińców

Profesor prof. dr hab. n. med. Krzysztof J. Filipiak zaznacza także, że pomoc humanitarna, zasady medycyny pola walki, a także zwykłe człowieczeństwo każą najpierw zatroszczyć się o naszych wschodnich sąsiadów, o uciekające spod bomb kobiety i dzieci. Nic innego nie jest ważniejsze. Nawet trwającą epidemia. Ale eksperci widzą potrzebę sprawnej organizacji również punktów szczepień dla przybywających uchodźców, pilnego wyszczepienia kobiet, dzieci i to właśnie powinno być troską rządzących. Tymczasem, w województwach podkarpackim i lubelskim – gdzie napływają uchodźcy, wykonuje się dziennie zaledwie po kilkaset szczepień. Potrzebna jest pilna akcja edukacyjna skierowana do naszych ukraińskich gości, zabezpieczenie ich przed COVID-19, bowiem zostaną z nami na pewno na dłużej, a my musimy już myśleć o jesiennej fali zachorowań.

Ukazały się też ważne wytyczne Ministra Zdrowia dotyczące szczepienia dzieci przybywających z Ukrainy. Za priorytetowe uznano szczepienia przeciwko odrze (szczepionka MMR – przeciwko odrze, śwince i różyczce), błonicy, tężcowi, krztuścowi, poliomyelitis, WZW typu B oraz właśnie przeciwko COVID-19. Co ważne, Ministerstwo Zdrowia wskazało, że w przypadku braku dokumentacji medycznej szczepień należy traktować dziecko jako niezaszczepione i zalecić wykonanie określonych szczepień.

Artykuł powstał w ramach kampanii „Odporna Polska – zaszczep się na zdrowie!”

Źródło informacji: odpornapolska.pl

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx
()
x