Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

19 lipca 2024

Komisja PE chce pilnego trybu dla nowych przepisów o magazynowaniu gazu

Europosłowie Komisji Przemysłu, Badań Naukowych i Energii (ITRE) przyjęli wniosek dotyczący ustanowienia obowiązku minimalnego magazynowania gazu przed następnym sezonem grzewczym. Eurodeputowani chcą mieć pewność, że ramy te będą gotowe przed kolejną zimą.

„Chcemy mieć pewność, że obywatele Europy będą mieli wystarczającą ilość gazu podczas następnej zimy i że nikt nie będzie mógł nas szantażować, wykorzystując dostawy energii jako broń” – powiedział w piątek przewodniczący komisji ITRE Cristian Buşoi (EPP, RO).

Buşoi dodał, że ustawa ta nałoży na firmy energetyczne obowiązek uzupełniania zapasów.

„Jest to wyścig z czasem. Parlament Europejski i Rada powinny pilnie zająć się tą kwestią, tak aby na czas zapełnić magazyny gazu w państwach członkowskich przed nadejściem zimy” – dodał europoseł.

Wniosek komisji przewiduje docelowe poziomy składowania do 1 listopada oraz obowiązkowe poziomy napełnienia już od sierpnia 2022 r.

Ponadto komisja ITRE zdecydowaa o powołaniu zespołu negocjacyjnego, którego koordynatorem będzie Jerzy Buzek (EPP, PL) a w jego skład wejdą również Patrizia Toia (S&D, IT), Klemen Grošelj (Renew, SL), Marie Toussaint (Greens/EFA, FR), Paolo Borchia (ID, IT), Zdzislaw Krasnodębski (ECR, PL) and Sandra Pereira (The Left, PT).

„To jest kluczowa propozycja legislacyjna. Nie chodzi tylko o nowe i bardzo potrzebne przepisy prawne – chodzi przede wszystkim o zabezpieczenie dostaw gazu na przyszłą zimę” – powiedział Jerzy Buzek.

„Tego właśnie oczekują dziś od Unii Europejskiej nasi obywatele – gospodarstwa domowe, małe i średnie przedsiębiorstwa czy przemysł. Musimy sprostać tym oczekiwaniom – jako posłowie do Parlamentu Europejskiego jesteśmy do tego w pełni zobowiązani. I jesteśmy gotowi do natychmiastowego rozpoczęcia negocjacji – wierzę, że Rada podziela to podejście” – dodał.

Europarlament będzie głosował nad wprowadzeniem trybu pilnego podczas sesji plenarnej w dniach 4-7 kwietnia. Jeśli Zgromadzenie Plenarne poprze wniosek, sprawa zostanie odesłana do Komisji w celu przeprowadzenia negocjacji międzyinstytucjonalnych..

Na szczycie w Wersalu zażądano podjęcia działań mających na celu rozwiązanie kwestii niezależności energetycznej. Wniosek Komisji Europejskiej, przyjęty z zadowoleniem przez Radę Europejską na szczycie w dniach 24-25 marca, ma na celu zmniejszenie ryzyka związanego z bezpieczeństwem dostaw gazu. Komisja proponuje wprowadzenie ukierunkowanych zmian do istniejącego prawodawstwa (przepisy dotyczące wewnętrznego rynku gazu i bezpieczeństwa dostaw gazu):

· obowiązkowy minimalny poziom gazu w magazynach przed sezonem zimowym 2022/2023 i kolejnymi sezonami grzewczymi.
· obowiązkowa certyfikacja operatorów systemów magazynowych powinna zmniejszyć ryzyko wynikające z wpływu na krytyczną infrastrukturę magazynową.
· Zachęta do dalszego wykorzystywania zdolności magazynowych, z możliwością zwolnienia z taryf przesyłowych w punktach wejścia i wyjścia.

Proponowane przepisy mają również wypełnić lukę regulacyjną do czasu wejścia w życie grudniowego pakietu dotyczącego rynku wewnętrznego gazu i wodoru, który obecnie przechodzi zwykłą procedurę ustawodawczą.

Źródło informacji: EuroPAP News

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx