Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

24 lipca 2024

Merowie Kijowa, Lwowa, Mariupola i Melitopola wezmą zdalnie udział w sesji plenarnej Komitetu Regionów

Merowie Kijowa, Lwowa, Mariupola i Melitopola wezmą zdalnie udział w sesji plenarnej Europejskiego Komitetu Regionów rozpoczynającej się w środę po południu w Brukseli. Osobisty udział w spotkaniu zapowiedziała przewodnicząca Charkowskiej Rady Obwodowej Tetiana Jehorowa-Łucenko.

W debacie z unijnymi samorządowcami będą uczestniczyć merowie: Kijowa – Witalij Kliczko, Lwowa – Andrij Sadowy, Mariupola – Wadym Bojczenko i Melitopola – Iwan Fiodorow, a także przewodnicząca Charkowskiej Rady Obwodowej oraz unijni komisarze: ds. spójności i reform Elisa Ferreira i ds. zarządzania kryzysowego Janez Lenarcic. Tematem dyskusji będzie obecna sytuacja w ukraińskich miastach oraz to, w jaki sposób Unia Europejska, jej regiony i miasta mogą nieść pomoc humanitarną Ukrainie i chronić ukraińskich uchodźców.

Po debacie Komitet przyjmie rezolucję wzywającą do natychmiastowego uwolnienia uprowadzonych przez Rosjan ukraińskich burmistrzów. W rezolucji samorządowcy mają również zaapelować o udostępnienie władzom lokalnym odpowiednich narzędzi, aby pomóc im w zapewnianiu schronienia uchodźcom.

Ważnym tematem drugiego dnia sesji plenarnej będzie trwający kryzys energetyczny. Przyjęty zostanie pakiet zaleceń dotyczących energii i Zielonego Ładu, które mają na celu porzucenie zależności UE od rosyjskiej ropy naftowej i rosyjskiego gazu ziemnego oraz ochronę obywateli przed rekordowymi cenami dzięki przyspieszeniu przejścia UE na czystą energię. Komitet wyda również rezolucję w sprawie REPowerEU podkreślającą, że jedyną możliwą, dostosowaną do przyszłych wyzwań strategią bezpieczeństwa energetycznego jest suwerenność energetyczna.

Przy udziale wiceprzewodniczącej Komisji Europejskiej do spraw demokracji i demografii Dubravki Suicy członkowie Komitetu Regionów omówią natomiast znaczenie krzewienia europejskich wartości demokratycznych poprzez edukację w celu promowania obywatelstwa UE. Debata ta będzie stanowić wkład w toczącą się dyskusję z obywatelami w ramach Konferencji w sprawie przyszłości Europy, której sprawozdanie końcowe zostanie przedstawione przewodniczącym instytucji UE 9 maja w Dniu Europy.

Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx