Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

14 lipca 2024

Duże imprezy sportowe to promocja Polski, regionu i aktywności fizycznej

Organizowanie dużych imprez sportowych przynosi wymierne korzyści dla miasta i regionu. O turystyce sportowej, znaczeniu bycia gospodarzem wydarzenia sportowego oraz potencjale atrakcyjności inwestycyjnej – rozmawiali eksperci w trakcie panelu „Wielkie imprezy sportowe” na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach.

Organizacja dużej imprezy sportowej, np. mistrzostw świata w wybranej dyscyplinie, stanowi duże wyzwanie dla każdego kraju będącego jej gospodarzem. Mistrzostwa Świata Mężczyzn w piłce ręcznej w 2023 roku zorganizują wspólnie Polska i Szwecja. Jest to dla Polski zarówno duże wyróżnienie, jak i sprawdzian ze sprawności organizacyjnej i potencjału państwa w tym zakresie. Mistrzostwa potrwają od 11 do 29 stycznia 2023 roku.

„Nie ma nic piękniejszego niż rozgrywać turniej mistrzostw świata czy Europy we własnym kraju. Emocje sportowe towarzyszące rozgrywkom piłki ręcznej są niesamowite. Jednak wiemy, że impreza sportowa musi się organizatorowi zgadzać, jeżeli chodzi o finanse. A teraz, z uwagi na pandemię, jest dużo trudniej zorganizować imprezę, która będzie się zamykać na plusie – podkreślała Iwona Niedźwiedź, była polska reprezentantka piłki ręcznej. – Cały czas walczymy z e-sportem i staramy się odciągać młodzież od internetu czy tabletu, bo chcemy, żeby młodzież częściej się ruszała. Mistrzostwa świata organizowane w Polsce sprawiają, że sportowcy mogą na nowo zainteresować dzieci i młodzież sportem. Jest to ogromna wartość tego wydarzenia” – podkreślała Iwona Niedźwiedź, była polska reprezentantka piłki ręcznej.

Duże imprezy sportowe mają potencjał zarówno materialny, jak i emocjonalny. Eksperci wskazywali też, że przyczyniają się do przekazywania pozytywnych emocji i dzielenia się tymi emocjami z innymi.

„Wydarzenia sportowe pomogły odmienić wizerunek miasta Katowice. Dzisiaj to miasto tętni życiem i staje się coraz bardziej nowoczesne. Katowice przeszły udaną drogę od miasta węgla do nowoczesnej metropolii” – mówił Waldemar Bojarun, wiceprezydent Katowic.

Każda duża impreza sportowa nie mogłaby się odbyć bez kilku niezbędnych elementów. Wśród nich znajdują się: udział kibiców, dobra, zaangażowana drużyna, odpowiedni budżet, właściwa infrastruktura i wyjątkowe emocje, które towarzyszą takim wydarzeniom.

„Mistrzostwa świata to najwyższej rangi impreza w piłce ręcznej. Międzynarodowa federacja dostrzegła potencjał Polski jako organizatora, m.in. dzięki oddolnej pracy, która realizowana jest w regionach” – podkreślał Grzegorz Gutkowski, dyrektor Mistrzostw Świata 2023 w Piłce Ręcznej Mężczyzn.

Polskie miasta mają potencjał żeby organizować zawody, mistrzostwa czy inne rozgrywki. Dysponują także infrastrukturą, która spełnia oczekiwania dużych organizatorów imprez.

„Nie ma lepszej promocji dla dyscypliny niż sukces sportowy. Organizacja mistrzostw świata to wzmożone zainteresowanie e-sportem, kilka miesięcy przed wydarzeniem i po wydarzeniu, jest to najlepsza forma popularyzacji danej dyscypliny sportowej” – tłumaczyła Iwona Niedźwiedź.

Duże imprezy sportowe zwykle przyciągają wielu uczestników czy widzów z całego świata.

„Na Śląsku jesteśmy przygotowani do organizowania imprez sportowych. Przyjeżdża do nas biznes, przyjeżdżają także kibice, którzy dzięki temu mogą się przekonać, że Polska jest europejskim regionem przedsiębiorczości. Stawiamy na inwestycje i jesteśmy drugim regionem w Polsce, w którym tworzy się inwestycje. A dzięki różnym wydarzeniom sportowym można dobrze zaprezentować miasto i region” – podkreślał Wojciech Kałuża, wicemarszałek województwa śląskiego.

Dla wielu sportowców udział w zawodach organizowanych w ich własnym kraju jest spełnieniem marzeń. Jednak takie zawody wiążą się także z dodatkowymi wyzwaniami.

„Odpowiedzialność, jaką czuje zawodnik, który wychodzi na boisko i słyszy kibiców dopingujących po polsku jest ogromna. Nie chce się wtedy zawieść kibiców. I może się wówczas pojawić problem z nadmierną presją” – mówił Sławomir Szmal, wiceprezes, Związek Piłki Ręcznej w Polsce, były polski reprezentant piłki ręcznej.

Organizacja wielkich sportowych imprez przynosi wiele korzyści w różnych obszarach związanych z promocją sportu, regionu, kraju i jego kultury.

„Po każdej imprezie nowe osoby zaczynają interesować się na nowo sportem. Są też inne profity. Według statystyk, drużyna organizatora zwykle dociera do ćwierćfinału, dlatego tym bardziej warto organizować duże imprezy sportowe” – dodała na koniec Iwona Niedźwiedź.

Źródło informacji: PAP MediaRoom

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx