Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

9 sierpnia 2022

Przechowywanie broni myśliwskiej w domu – jakie wymogi należy spełnić?

Nad optymalnym rozwiązaniem zastanawiają się zwłaszcza pasjonaci myślistwa. Przepisy prawne nakładają na posiadaczy broni palnej obowiązek przechowywania jej w bezpiecznym i ustronnym miejscu, do którego nie mają dostępu osoby niepowołane. Czym kierować się przy wyborze odpowiedniego urządzenia zabezpieczającego? Jaka szafa na broń przyda się najbardziej? Gdzie można nabyć certyfikowane modele klasy S1?

Przechowywanie broni – regulacje prawne

Obowiązujące przepisy są dość restrykcyjne i często modyfikowane. Zasady przechowywania broni palnej reguluje ust. z dnia 21. maja 1999 r. oraz Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych z dn. 26 sierpnia 2014 roki (Dz.U.2014.1224). Zgodnie z obowiązującym prawem powinna być odpowiednio zabezpieczona i składowana w urządzeniu spełniającym określone kryteria lub odpowiednio przystosowanym pomieszczeniu zamkniętym. Na każdym właścicielu broni spoczywają ściśle określone obowiązki.

Nieprzestrzeganie zasad zawartych w przytoczonym rozporządzeniu może skutkować odebraniem pozwolenia i grozi poważnymi konsekwencjami karnymi. Przechowywana broń musi być rozładowana. Amunicję należy wyjąć z magazynku, ale nie można jej przechowywać luzem. Naboje powinny się znajdować w odpowiednim pojemniku lub wewnętrznej skrytce. Broń myśliwska bywa zazwyczaj własnością prywatną, więc może być przechowywana w domu. Pod warunkiem, że właściciel zadba o solidne zabezpieczenie.

Gdzie należy przechowywać broń?

Zgodnie z par. 4 rozporządzenia może służyć do tego magazyn, który stanowi oddzielne pomieszczenie. Miejsce do przechowywania broni powinno mieć konstrukcję niepalną i być wydzielone ścianami murowanymi. W odpowiednio przystosowanym magazynie musi się znajdować gaśnica proszkowa ABC, drzwi spełniające normy PN-EN 1627, okna z siatką stalową, zabezpieczenie w postaci sygnalizacji włamania, skrzynia z piaskiem. Klucze do takiego pomieszczenia przechowuje kierownik podmiotu albo upoważniona lub zatrudniona przez niego osoba.

Najbardziej popularnym i wygodnym rozwiązaniem jest zakup urządzenia, które powinno być dopasowane do wymiarów oraz ilości przechowywanej broni. Najlepiej zainwestować w specjalistyczne szafy wykonane z najwyższej jakości stali konstrukcyjnej. Nowoczesne modele posiadają solidne i innowacyjne systemy zabezpieczeń, przez co gwarantują bezpieczeństwo przechowywanej broni palnej. Dodatkowo wyróżniają się oryginalnym designem oraz wysokimi walorami estetycznymi.

Szafy na broń – rodzaje

W ofercie rynkowej znajdują się modele w wersji podstawowej, przeznaczone do przechowywania jednej sztuki sztucera lub strzelby. Bazowe szafy na broń są dodatkowo wyposażone w niewielką półeczkę na amunicję. Ze względu na kompaktowe rozmiary, zmieszczą się w każdym domowym wnętrzu. Pasjonaci myślistwa i właściciele mieszkań czy domów o większym metrażu, powinni zainwestować w bardziej rozbudowane modele. Najczęściej decydują się na wybór konstrukcji mogących pomieścić wiele sztuk broni.

Na co zwrócić szczególną uwagę podczas zakupu? Jakie wymogi muszą spełniać szafy na broń? Przede wszystkim należy przyjrzeć się bliżej jakości materiału, z którego zostały wykonane. Istotne znaczenie ma również typ zabezpieczeń oraz rodzaj wyposażenia dodatkowego. Najbardziej rekomendowanym wyborem jest szafa S1, która spełnia normy PN-EN 14450. Solidne konstrukcje zostały wykonane z solidnych i wyjątkowo odpornych na działanie czynników zewnętrznych komponentów.

Gdzie kupić szafy na broń?

Warto zaufać sprawdzonej marce i zdecydować się na zakup certyfikowanego urządzenia u renomowanego producenta systemów zabezpieczeń. Szafy na broń myśliwską od Metalkas są wyposażone w stalowy korpus, wielowarstwowe drzwi oraz pewny system blokowania. Oferowane modele zostały opatrzone certyfikatem bezpieczeństwa IMP, dzięki czemu wpisują się w oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów. Szafy na broń myśliwską S1 są bardzo odporne na próby włamania. Spełniają wszystkie normy, które zostały wyszczególnione w Rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z 2014 r.

Podsumowanie

Na polskim rynku znajduje się szeroki wybór szaf na broń myśliwską, kolekcjonerską czy sportową. Wybierając model do przechowywania wyszczególnionych przedmiotów, warto zwrócić uwagę na klasę bezpieczeństwa oraz rodzaj zabezpieczeń. Przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie konkretnej szafy na broń, warto zapoznać się z treścią przytoczonego rozporządzenia i ustawy z 1999 roku.

5 1 vote
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx