Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

28 września 2022

Czy można stosować nebulizację na zapalenie gardła? Sprawdź!

Nebulizacja to sposób radzenia sobie z różnymi dolegliwościami w obrębie górnych oraz dolnych dróg oddechowych. Stosuje się ja zarówno w warunkach ambulatoryjnych, jak i szpitalnych i jest jedną z najbezpieczniejszych metod wspierania terapii chorób układu oddechowego. Nebulizacja pomaga w wielu przypadłościach, a jedną z nich jest zapalenie gardła.

Przyczyny i objawy zapalenia gardła

Choroba ta wywoływana jest najczęściej przez wirusy i bakterie, rzadziej przez grzyby. Charakteryzuje się tym, iż chory odczuwa silny ból gardła i ma trudności w przełykaniu pokarmów oraz co poniektórych płynów. Zapalenie gardła jest jedną z najczęstszych przyczyn wizyt u lekarza pierwszego kontaktu (rodzinnego) w okresie jesienno-zimowym, jednak można na nie zachorować również wiosną, czy nawet latem – przy „korzystnych warunkach” dla rozwoju infekcji.

Największe prawdopodobieństwo zachorowania mają te osoby, które na co dzień lub w dużej częstotliwości mają kontakt z dziećmi. Dzieci bowiem należą do tej grupy, która dość często łapie podobne infekcje. Jest to spowodowane tym, iż dzieci zarażają się od siebie nawzajem w żłobkach, przedszkolach bądź szkołach oraz poprzez bezpośredni kontakt z czynnikiem ryzyka, np. śliną (małe dzieci z reguły biorą wszystko do buzi, dlatego do zakażenia może dochodzić nawet podczas zwykłej, niewinnej zabawy pożyczoną zabawką).

Wirusy to najczęstsza przyczyna zapalenia gardła. Zarówno u dzieci, jak i dorosłych choroba objawia się podobnie: katar, kaszel, chrypa, bóle mięśni przekrwienie i swędzenie oczu oraz gorączka lub stan podgorączkowy. Do tego może dochodzić również ogólne przygnębienie i białe naloty na migdałkach.

Nebulizacja na zapalenie gardła

Zapalenie gardła można zdiagnozować poprzez ogólne objawy. By odróżnić wirusowe od bakteryjnego zapalenia gardła, lekarz wykonuje test paciorkowcowy bądź posiew z gardła. Na jego podstawie ustala późniejsze leczenie.

Jeżeli więc chodzi o leczenie, to w przypadku tego typu dolegliwości, można stosować leki i substancje łagodzące uporczywe dolegliwości. Do środków zaradczych można zatem zaliczyć syropy na kaszel i podrażnione gardło, tabletki do ssania oraz terapie wziewne (domowe „parówki”).

Dużo bardziej skuteczną metodą radzenia sobie z zapaleniem gardła, jest nebulizacja. Jest to rodzaj terapii inhalacyjnej, którą wykorzystuje się na ogół do leczenia chorób przewlekłych związanych z układem dróg oddechowych. Niemniej można ją bez żadnych przeciwwskazań stosować również w przypadku okresowych i przejściowych dolegliwości.

Zapalenie gardła – terapia inhalacyjna

Nebulizacje stosuje się w różnych dolegliwościach, oprócz zapalenia gardła mogą to być również: zapalenie krtani, astma, alergie wziewne, niedrożność nosa itd. W zależności od wieku pacjenta, jego przypadłości oraz warunków stosuje się trzy rodzaje nebulizatorów – nebulizator siateczkowy, nebulizator kompresorowy oraz nebulizator ultradźwiękowy.

Większość opinii przemawia za tym, że to nebulizator siateczkowy jest jednym z najbardziej wydajnych urządzeń dostępnych na rynku, jednak nebulizator kompresorowy (inaczej pneumatyczny) również spełnia swoją funkcję. Za pomocą tych obu urządzeń można podawać wszystkie leki przeznaczone do nebulizacji, w tym, w szczególności sól fizjologiczną NaCl 0,9%. Jeżeli chodzi ten trzeci rodzaj nebulizatora (ultradźwiękowy), to nie nadaje się on niestety dla małych dzieci, ze względu na swoją głośność oraz niemożność podawania niektórych rodzajów substancji leczniczych.

W przypadku zapalenia gardła nebulizacja pomaga nawilżyć przesuszone i podrażnione drogi oddechowe, tym samym łagodząc je. Udrażnia zatkany nos, a także pomaga w odkrztuszaniu zalegającej w dolnych drogach oddechowych wydzieliny.

Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Powyższe treści należy skonsultować z lekarzem.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx