Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

5 lutego 2023

Czy można stosować nebulizację na zapalenie gardła? Sprawdź!

Nebulizacja to sposób radzenia sobie z różnymi dolegliwościami w obrębie górnych oraz dolnych dróg oddechowych. Stosuje się ja zarówno w warunkach ambulatoryjnych, jak i szpitalnych i jest jedną z najbezpieczniejszych metod wspierania terapii chorób układu oddechowego. Nebulizacja pomaga w wielu przypadłościach, a jedną z nich jest zapalenie gardła.

Przyczyny i objawy zapalenia gardła

Choroba ta wywoływana jest najczęściej przez wirusy i bakterie, rzadziej przez grzyby. Charakteryzuje się tym, iż chory odczuwa silny ból gardła i ma trudności w przełykaniu pokarmów oraz co poniektórych płynów. Zapalenie gardła jest jedną z najczęstszych przyczyn wizyt u lekarza pierwszego kontaktu (rodzinnego) w okresie jesienno-zimowym, jednak można na nie zachorować również wiosną, czy nawet latem – przy „korzystnych warunkach” dla rozwoju infekcji.

Największe prawdopodobieństwo zachorowania mają te osoby, które na co dzień lub w dużej częstotliwości mają kontakt z dziećmi. Dzieci bowiem należą do tej grupy, która dość często łapie podobne infekcje. Jest to spowodowane tym, iż dzieci zarażają się od siebie nawzajem w żłobkach, przedszkolach bądź szkołach oraz poprzez bezpośredni kontakt z czynnikiem ryzyka, np. śliną (małe dzieci z reguły biorą wszystko do buzi, dlatego do zakażenia może dochodzić nawet podczas zwykłej, niewinnej zabawy pożyczoną zabawką).

Wirusy to najczęstsza przyczyna zapalenia gardła. Zarówno u dzieci, jak i dorosłych choroba objawia się podobnie: katar, kaszel, chrypa, bóle mięśni przekrwienie i swędzenie oczu oraz gorączka lub stan podgorączkowy. Do tego może dochodzić również ogólne przygnębienie i białe naloty na migdałkach.

Nebulizacja na zapalenie gardła

Zapalenie gardła można zdiagnozować poprzez ogólne objawy. By odróżnić wirusowe od bakteryjnego zapalenia gardła, lekarz wykonuje test paciorkowcowy bądź posiew z gardła. Na jego podstawie ustala późniejsze leczenie.

Jeżeli więc chodzi o leczenie, to w przypadku tego typu dolegliwości, można stosować leki i substancje łagodzące uporczywe dolegliwości. Do środków zaradczych można zatem zaliczyć syropy na kaszel i podrażnione gardło, tabletki do ssania oraz terapie wziewne (domowe „parówki”).

Dużo bardziej skuteczną metodą radzenia sobie z zapaleniem gardła, jest nebulizacja. Jest to rodzaj terapii inhalacyjnej, którą wykorzystuje się na ogół do leczenia chorób przewlekłych związanych z układem dróg oddechowych. Niemniej można ją bez żadnych przeciwwskazań stosować również w przypadku okresowych i przejściowych dolegliwości.

Zapalenie gardła – terapia inhalacyjna

Nebulizacje stosuje się w różnych dolegliwościach, oprócz zapalenia gardła mogą to być również: zapalenie krtani, astma, alergie wziewne, niedrożność nosa itd. W zależności od wieku pacjenta, jego przypadłości oraz warunków stosuje się trzy rodzaje nebulizatorów – nebulizator siateczkowy, nebulizator kompresorowy oraz nebulizator ultradźwiękowy.

Większość opinii przemawia za tym, że to nebulizator siateczkowy jest jednym z najbardziej wydajnych urządzeń dostępnych na rynku, jednak nebulizator kompresorowy (inaczej pneumatyczny) również spełnia swoją funkcję. Za pomocą tych obu urządzeń można podawać wszystkie leki przeznaczone do nebulizacji, w tym, w szczególności sól fizjologiczną NaCl 0,9%. Jeżeli chodzi ten trzeci rodzaj nebulizatora (ultradźwiękowy), to nie nadaje się on niestety dla małych dzieci, ze względu na swoją głośność oraz niemożność podawania niektórych rodzajów substancji leczniczych.

W przypadku zapalenia gardła nebulizacja pomaga nawilżyć przesuszone i podrażnione drogi oddechowe, tym samym łagodząc je. Udrażnia zatkany nos, a także pomaga w odkrztuszaniu zalegającej w dolnych drogach oddechowych wydzieliny.

Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Powyższe treści należy skonsultować z lekarzem.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx