Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

18 kwietnia 2024

Testament i mapa dziedziczenia

Do spisania ostatniej woli przyznaje się zaledwie 9 na 100 Polaków. Tak wynika z badań społecznych, które na zlecenie Fundacji Otwarte Forum oraz kancelarii prawno-podatkowej GWW przeprowadziła agencja badań marketingowych Reaserch Collective.

W czym doszukiwać się powodów, dla których unikamy spisania testamentu? Jak pokazują wspomniane badania, my po prostu o testamencie nie myślimy. Na proste pytanie: dlaczego nie spisałeś testamentu, aż 42 proc. osób badanych odpowiedziało, że się nad tym jeszcze nie zastanawiało, a 21 proc. uznało, że na takie decyzje jest dla nich za wcześnie.

„Na szczęście wśród tych, którzy zdecydowali się na sporządzenie testamentu coraz częściej pojawiają się ludzie w sile wieku, mali lub średni przedsiębiorcy, członkowie patchworkowych rodzin czy osoby samotne, które obawiają się, że gdy odejdą to ich rzeczy przejmie skarb państwa, albo gmina ostatniego miejsca zamieszkania, a także osoby, które po prostu nie chcą, aby dorobek ich życia stał się przysłowiową kością niezgody wśród ich spadkobierców” – tłumaczy radca prawny i podatkowy Aldona Leszczyńska-Mikulska z kancelarii GWW.

Coraz częściej też osoby spisujące testamenty przekazują w nich część swojego majątku na idee, które są im bliskie, mając tym samym wpływ na pomoc tym, którzy tej pomocy potrzebują. Uwzględnienie w testamencie organizacji pozarządowej cenimy sobie tak samo, co obdarowanie przyjaciół. Zarówno o tych pierwszych jak i o tych drugich pamięta 6 proc. uczestników badania testamentowego.

Testament i Mapa Dziedziczenia

Testament można spisać samemu, albo powierzyć to zadanie notariuszowi. I aż 71 proc. osób, które zadeklarowały w badaniu testamentowym, że ten dokument mają, skorzystały z tej drugiej opcji. Testament napisany własną ręką, nie na komputerze, jeśli nie dopełnimy wszystkich formalności może okazać się nie ważny, a więc i łatwo będzie go można podważyć. Może też być zniszczony przez osoby, które wykluczyliśmy z grona spadkobierców, albo nie przyniesie takich efektów prawnych jakich sobie życzyliśmy.

Spisanie testamentu notariuszowi warto powierzyć zwłaszcza wtedy, gdy chcemy obdarować większą liczbę osób, albo przekazać pieniądze na cele społeczne. Notariusz podpowie także jakie informacje dyspozycje powinny się znaleźć w testamencie, a jakie w tzw. Mapie Dziedziczenia.

Loginy i hasła do kont bankowych, płatności online i profili w mediach społecznościowych, czy zwykły kod do domofonu lub systemu antywłamaniowego. Umowy z dostawcami domowych mediów. Potwierdzenia opłaconych rachunków, wyniki badań medycznych, polisy ubezpieczeniowe. Dyspozycje co do formuły pogrzebu i przekazania rzeczy osobistych. Te i inne, bardziej szczegółowe informacje tworzą właśnie Mapę Dziedziczenia, czyli dokument, który ułatwi naszym bliskim niejako poruszanie się po naszym życiu, zamknięcie za nas pewnych spraw prawnych i zrealizowanie naszych oczekiwań. Mapę można spisać samodzielnie i informując bliskich gdzie ten dokument znajdą. Można też skorzystać z nowoczesnych technologii i przygotować ją przy pomocy specjalnej, wygodnej aplikacji GdzieCoJest – GdzieCoJest

Napisz testament

Apeluje od sześciu lat Fundacja Otwarte Forum, która wraz z koalicją organizacji pozarządowych przygotowuje co roku kilka odsłon kampanii społecznej pod takim właśnie tytułem. Włącza się także w działania światowe, takie jak trwający od 3 do 9 października Międzynarodowy Tydzień Pisania Testamentów. Celem akcji jest odczarowanie roli testamentu, wskazanie jego zalet jako dokumentu prawnego, a także informowanie o tym jak spisać ważną prawnie ostatnią wolę. Informacje te w formule bezpłatnych webinarów przekazują na fanpage FB Napisz Testament | Facebook radcy prawni, notariusze, a także psychologowie, którzy aktywnie włączyli się do kampanii. Wskazówki takie można także uzyskać ze strony kampanii www.napisztestament.org.pl Tam też opisane są historie osób, które już testament napisały.

Źródło: Fundacja Otwarte Forum

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx