Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

24 lipca 2024

W drogę na najwyższy szczyt Antarktydy

Mierzący 4897m, majestatyczny Masyw Vinsona, czyli najwyższy szczyt kontynentu Antarktydy jest kolejnym celem podróżnika Michała Leksińskiego, który realizuje z Fundacją Happy Kids projekt „7 Happy Summits”, czyli Korony Ziemi. Wyprawa rusza 25.12.2022.

Michał Leksiński wraz z Fundacją Happy Kids od 2017 r. realizuje projekt Korony Ziemi polegający na zdobyciu najwyższych szczytów poszczególnych kontynentów. Składa się ona z 7 szczytów, jednak wątpliwości interpretacyjne geografów oraz wspinaczy co do przebiegu granic kontynentów sprawiają, że nie ma pełnej zgody co do faktu, jakie są najwyższe szczyty Europy oraz Australii i Oceanii.

W związku z tym do „rozszerzonej” listy zaliczają się następujące: Góra Kościuszki (Australia), 2228 m n.p.m., Piramida Carstensza (Oceania), 4884 m n.p.m., Elbrus (Europa), 5642 m n.p.m, Mont Blanc (Europa), 4810 m n.p.m., Kilimandżaro (Afryka), 5895 m n.p.m., Aconcagua (Ameryka Południowa), 6962 m n.p.m. Wszystkie zdobyte przez Leksińskiego. Na grudzień tego roku została zaplanowana wyprawa na Antarktydę w celu zdobycia Masywu Vinsona (4892 m n.p.m.). Czerwiec 2023 r. to wyprawa nad Denali (6192 m n.p.m. ) w Ameryce Północnej. Ostatni na liście pozostaje najwyższy szczyt – Mount Everest (8848 m n.p.m.). Wyprawa planowana jest na wiosnę 2024.

Zdobywanie kolejnych szczytów połączone jest z działaniami na rzecz podopiecznych Fundacji Happy Kids. Michał Leksiński, będąc ambasadorem Fundacji, m.in. realizuje zbiórki pieniędzy dla podopiecznych organizacji, zwraca uwagę na działania Fundacji, organizuje spotkania i wyjazdy dla dzieciaków w góry.

„Dla nas ten projekt to coś znacznie większego niż zdobywanie Korony Ziemi. Inicjatywa Michała Leksińskiego może realnie wpłynąć na przyszłe życie naszych podopiecznych, dzieciaków w Rodzinnych Domach Dziecka prowadzonych przez Fundację Happy Kids. >>Nasze<< dzieci mają za sobą ogromne traumy. Ich dotychczasowe doświadczenia spowodowały, że wyrosły przed nimi góry nieufności, lęków, niewiary we własne siły. Przedsięwzięcie Michała pokazuje im jednak, że nie ma takiego szczytu, którego nie można zdobyć i nie ma takich przeszkód, których nie można pokonać. Już pierwsze spotkanie naszych dzieci z Michałem pokazało, jak wielkie znaczenie ma dla nich jego projekt. Wiernie kibicują mu w przygotowaniach i niektórzy po cichu zaczynają marzyć, że kiedyś pójdą w jego ślady” – mów Aleksander Kartasiński, prezes zarządu Fundacji Happy Kids.

Nadchodząca wyprawa ADATA ANTARCTIC EXPEDITION na Masyw Vinsona to jedna z najbardziej skomplikowanych logistycznie ekspedycji w ramach Korony Ziemi. Dotarcie do stóp Masywu to przedsięwzięcie wymagające wieloetapowej podróży przez Chile na Antarktydę i stamtąd lot awionetkami do bazy pod Masywem Vinsona.

Planowany start wyprawy z Polski przypada na 25.12.2022. Jeśli pogoda pozwoli, to już 30.12.2022 Michał Leksiński wyleci z położonego na południu Chile miasta Punta Arenas na Antarktydę do bazy Union Glacier, skąd dalej wyleci w głąb kontynentu do bazy pod Masywem Vinsona.

Sama wspinaczka zajmie około 10 dni, a jej przebieg związany jest z transportem ciężkich sań ze sprzętem pomiędzy obozami, a następnie wspinaczką stromymi zboczami góry do obozu znajdującego się powyżej 3.800m, aby z niego zaatakować ostatecznie szczyt góry (4892m).

Największym wrogiem będzie oczywiście temperatura, która może przekraczać -30°C. W takich warunkach wspinaczka oraz funkcjonowanie na co dzień będzie niezwykle trudne.

Wyprawę wspierają:

Sponsor tytularny wyprawy: ADATA, sponsorzy strategiczni: Eprosument, partnerzy wyprawy: Sadowski, Kujawsko-Pomorskie, Patronite, partnerzy techniczni: Olimp Sport Nutrition, Sony Polska, partner edukacyjny: Fundacja All for Planet.

Wyprawa połączona jest również ze zbiórką na rzecz budowy pierwszego w Polsce Rodzinnego Domu Pomocy Społecznej. Zamieszkają w nim m.in. wychowankowie Happy Kids mierzący się z różnego typu dysfunkcjami. Organizacja chce tym samym zwrócić uwagę na problem społeczny, jakim jest brak rozwiązań systemowych i wypracowanych standardów w obszarze opieki nad osamotnionymi, niepełnosprawnymi osobami opuszczającymi pieczę zastępczą. 

Etapy i szacunkowe koszty realizacji projektu budowy Rodzinnego Domu Pomocy Społecznej:

I etap:

Przygotowanie projektu adaptacji budynku

Wykonanie prac niezbędnych do rozpoczęcia budowy: 300000 PLN

II etap:

Remont i adaptacja budynku: 1300000 PLN

III etap:

Wyposażenie wyremontowanego budynku i uruchomienie działalności: 400000 PLN

LINK DO ZBIÓRKI: https://www.siepomaga.pl/rodzinny-dps

Źródło: michalleksinski.pl

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx