Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

30 maja 2024

Vrsar – urokliwe miasteczko położone nad lazurowym Adriatykiem w Istrii

Półwysep Istria słynie z wyjątkowo bujnej roślinności, która w połączeniu z licznymi gajami oliwnymi, winnicami, plażami i klifami tworzy iście toskański klimat. Charakterystyczne dla tej części Chorwacji są też duże miasta z wyjątkowymi historycznymi zabytkami jak Poreć czy Pula. Każdego roku miasta te tłumnie odwiedzane są przez turystów, co sprawia, że bywają zatłoczone. Wiele osób decyduje się więc spędzić wakacje w mniejszej miejscowości, która gwarantuje im spokojny wypoczynek. Jedną z nich jest właśnie Vrsar. Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej o tym urokliwym miasteczku.

Jeśli interesują Cię noclegi ich ceny i dostępność możesz sprawdzić na stronie internetowej tutaj.

Vrsar – urokliwe miasteczko na wzgórzu

Vrsar leży na zachodnim wybrzeżu Istrii, zaledwie 10 km od Poreć i sąsiaduje bezpośrednio z kanałem Limskim. Jest niewielkim, rybackim miasteczkiem i zamieszkuje go zaledwie 3 tysiące osób. To właśnie tutaj, w okolicy jaskini Romulanda zostały odkryte pierwsze ślady człowieka z czasów prehistorycznych. Leży na wzgórzu, przez co w mieście znajdziemy wiele punktów widokowych ukazujących piękny Adriatyk.

Stare miasto – zwiedzanie

Starówka ma typowy dla miast położonych nad Morzem Śródziemnym klimat. Wąskie uliczki, które prowadzą do głównego placu, kamienna zabudowa i wiele pysznych restauracji, w których można zjeść tradycyjne dania chorwackie, a ze względu na bliskie położenie Włoch, również włoskie. Zwiedzanie zaczynam od głównej bramy miejskiej, która znajduje się zaraz obok cerkwi św. Foszka. Brama prowadzi nas na główny plac, wokół którego umieszczone są kolorowe kamienice, ratusz i masa kawiarni i restauracji. Starówka znajduje się na szczycie wzgórza, a w jej najwyższym punkcie położony jest kościół św. Marcina, a obok niego wznosi się wysoka dzwonnica. Miejscem, które robi największe wrażenie, jest taras widokowy Bepo i Tonina Vrsar. Rozpościera się z niego widok na port i Adriatyk, na którym rozrzucone są małe wysepki.

Port i promenada

Poniżej historycznej starówki znajduje się promenada, wzdłuż której rozmieszczone są małe kawiarenki i knajpki, w których można zjeść lody, wypić kawę i poobserwować statki znajdujące się w sąsiadującym z promenadą portem. Warto przyjść tutaj z samego rana, ponieważ wiele rybaków sprzedaje świeżo złowione ryby i owoce morza prosto ze swoich łódek.

Atrakcje i czas wolny

Jedną z największych w okolicy atrakcji jest kanał Limski, który leży w bezpośrednim sąsiedztwie Vrsar. Z portu w mieście można wybrać się na wycieczkę statkiem, który zabiera turystów na zwiedzanie kanału. W okolicy miasta znajduje się też słynny Park Rzeźb – Skulpturenpark, który zlokalizowany jest na powierzchni 10 ha, w otoczeniu wielu rośliny. Oprócz samego spacerowania i podziwiania rzeźb w parku można zorganizować na przykład piknik.

Jeśli jesteś fanem plażowania, to będziesz zachwycony pobliskim plażami. Są wyjątkowo czyste i urokliwe, a ze względu na ich położenie wokół mniejszej miejscowości nie ma na nich wielu turystów. Najlepsze plaże to:

  • żwirowa plaża Belvedere,
  • kamienista plaża Orsera,
  • kamienista plaża Porto Sole,
  • betonowa plaża Lim.

Podsumowanie

Vrsar to urokliwe miejsce, które warto zwiedzić, a nawet wybrać jako miejsce bazowe na spędzenie wakacji. Przede wszystkim możemy liczyć tu na spokojny wypoczynek, nadmorski klimat i wiele atrakcji.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx