Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

19 lipca 2024

Jak ogrodzić działkę siatką ogrodzeniową?

Ogrodzenie z siatki metalowej cieszy się dużym powodzeniem z uwagi na łatwość jego wykonania i niższy koszt w stosunku do ogrodzeń kutych. Do jego montażu są niezbędne odpowiednie materiały, ale też dokładne rozplanowanie układu elementów konstrukcyjnych oraz obliczenia, jakie trzeba zrobić przed zakupem. Jak wykonać płot z siatki ogrodzeniowej i jakie prace przygotowawcze trzeba przed tym zaplanować?

Planowanie konstrukcji – słupki ogrodzeniowe, podmurówka

Ogrodzenie wykonane z siatki metalowej jest bardzo funkcjonalne i estetyczne. Aby spełniało swoje zadanie i było trwałe, trzeba je dokładnie rozplanować. Pierwszym krokiem jest podjęcie decyzji o tym, z jakich materiałów zostanie wykonane oraz jaka ilość będzie potrzebna do ogrodzenia działki. W tym celu należy dokonać pomiarów terenu, a w szczególności długości jego boków, wzdłuż których będzie umieszczony płot.

Długość ogrodzenia stanowi podstawę do obliczenia ilości potrzebnej siatki oraz słupków i elementów mocujących. Trzeba przy tym uwzględnić warianty narożne oraz montowane przy furtce i bramie. Nie można też zapomnieć o słupku zerowym.

Na tym etapie trzeba też zdecydować, czy płot będzie miał podmurówkę. Jej wykonanie zapewnia wyższą trwałość konstrukcji. Dlatego to rozwiązanie warto wybrać wtedy, gdy jest ono wykonywane na wiele lat. Płoty z samej siatki, pozbawione podmurówki, mają raczej charakter tymczasowy.

Zakup materiałów – siaki ogrodzeniowe i inne elementy

Obliczenie ilości potrzebnych materiałów pozwala na dokonanie ich zakupu. Na tym etapie trzeba zdecydować, z jakiej siatki będzie wykonany płot oraz jakie będą słupki ogrodzeniowe i system mocowania. Producent siatek ogrodzeniowych oferuje wiele wariantów takich materiałów. Do wyboru są:

  • siatka ocynkowana,
  • siatka powlekana,
  • siatka leśna.

Każdy z przedstawionych wariantów można kupić w kilku szerokościach. Dlatego jeszcze na etapie planowania warto zastanowić się, jak wysokie będzie ogrodzenie. W przypadku działek rekreacyjnych grodzonych wewnętrznie można ograniczyć się do wysokości 1 m.

Ogrodzenia zewnętrzne-posesji najczęściej grodzi się siatkami o wysokości 125 cm + podmurówka lub 150 cm bez podmurówki, tak aby górna linia ogrodzenia był na wysokości ok 150cm, a płoty przemysłowe – ok 2m. Warto też zwrócić uwagę na ceny siatek ogrodzeniowych.

Kupić trzeba również słupki ogrodzeniowe. Różnią się one wysokością i przekrojem, a także sposobem wykończenia powierzchni. Specjalną formę ma też słupek do siatki leśnej. Na liście zakupów powinny również znaleźć się akcesoria ogrodzeniowe takie jak:

  • drut naciągowy,
  • obejmy montażowe pośrednie, końcowe i narożne,
  • śruby do obejm,
  • napinacze do drutu,
  • pręty napinające,
  • nasadki na słupki.

Jeśli ogrodzenie ma być wyposażone w podmurówkę, niezbędne będą też metalowe obejmy oraz betonowe elementy do jej wykonania. Warto zadbać także o cement do mocowania słupków.

Montaż słupków ogrodzeniowych

Po przygotowaniu wszystkich potrzebnych materiałów, nadchodzi pora na rozpoczęcie właściwych prac przy montażu ogrodzenia. Pierwszym krokiem jest przygotowanie podłoża, które powinno być wyrównane i pozbawione roślinności. Następnie trzeba rozplanować położenie słupków ogrodzeniowych.

Standardowo siatki ogrodzeniowe mocuje się na słupkach ulokowanych co 2,5 m. W miejscu montażu trzeba wykopać doły o głębokości 80-120 cm i średnicy 15-25cm cm.

Następnie w otworach umieszcza się słupki, odpowiednio je poziomując.

W przypadku słupków narożnych lub końcowych  konieczne jest zamontowanie podpór, które wzmocnią konstrukcję narażoną na duże obciążenia. Co 30 m należy również zamontować słupek pośredni z podporami po obu jego stronach. Ostatnim etapem prac jest wypełnienie otworów i szalunku betonem.

Jeśli chodzi o podpory, ich montaż zaleca się pod kątem 45° w stosunku do słupka na 2/3 jego wysokości. Przy słupkach narożnych warto zamontować po dwa takie elementy, a przy końcowych – po jednym.

Po wylaniu płynnego betonu warto dodatkowo sprawdzić ich pion, a następnie prace przerywa się do czasu zastygnięcia mieszanki. Zwykle trwa to kilka dni, w zależności od warunków pogodowych. Nie należy dopuszczać do zbyt szybkiego wysychania, gdyż może to doprowadzić do pękania betonu. Dobrym rozwiązaniem jest przykrycie wylewek folią izolacyjną lub polewanie ich wodą.

Mocowanie siatki ogrodzeniowej

Ocynkowane i powlekane siatki ogrodzeniowe mocuje się od słupków narożnych lub początkowych. Wcześniej należy w nich wykonać po trzy otwory a następnie  zamocować w nich przelotki .

Przez pierwsze oczka siatki przekłada się pręt napinający, a następnie mocuje go na śrubach. Prostszym, ale mniej estetycznym rozwiązaniem jest przykręcenie takiego pręta do słupka za pomocą drutu. Kolejny etap prac obejmuje systematyczne rozwijanie siatki i mocowanie jej do kolejnych słupków za pomocą cienkiego drutu.

W przypadku ogrodzeń do 25 m można siatkę rozwinąć od razu w całości i zamocować ją do słupków końcowych. Taki montaż jest niezalecany przy ogrodzeniach dłuższych, gdyż siatki nie da się odpowiednio naciągnąć.

Ostatni etap prac to przeciągniecie 1-3 drutów naprężających oraz przymocowanie ich do siatki cienkim drutem do zaplatania. Warto też zwieńczyć słupki specjalnymi nakrywkami, które zapobiegną m.in. gromadzeniu się wody deszczowej i rozsadzaniu słupków podczas mrozów.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx