Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

10 grudnia 2023

Szlachetny trunek w szlachetnej oprawie

Dla koneserów whisky to nie tylko alkohol. Liczy się zarówno smak i aromat, jak i cały rytuał związany z jej degustacją. Ważne są najdrobniejsze detale – szlachetny gatunek whisky, odpowiednie towarzystwo, a także szkło, w jakim będziemy delektować się tym wyjątkowym napojem. Podpowiemy, w czym pije się whisky i na co zwrócić uwagę, dokonując wyboru szklanek do whisky – dla siebie lub na prezent.

Skąd wzięła się whisky?

Whisky to szlachetny napój alkoholowy, powstały w wyniku destylacji zacieru różnego rodzaju zbóż. Odznacza się wieloletnią historią, sięgającą XV w. To wtedy w księgach rachunkowych jednego ze szkockich klasztorów odnotowano zakup słodu jęczmiennego, z którego miała powstać aqua vitae — woda życia, tak bowiem pierwotnie nazywano whisky. Ilość surowca – ponad tona – świadczy o stopniu zaawansowania procesu. Jednak trunek prawdopodobnie nie powstał w kraju, z którym jest dziś tak silnie utożsamiany – bardzo możliwe, że kilka wieków wcześniej przywieźli go do Szkocji chrześcijańscy mnisi irlandzcy. Od tamtych czasów whisky towarzyszyła ludziom, dając im możliwość zregenerowania sił po dniu pracy, pretekst do spotkań ze znajomymi a z czasem – coraz większy prestiż, wynikający z koneserskiego charakteru tego alkoholu.

O klasie napoju świadczy fakt, że powstała cała kultura jego picia – dość mocno skodyfikowana i pozwalająca odróżnić prawdziwego smakosza od incydentalnego degustatora. Jednym z elementów tej kultury jest szkło do whisky, które nie może być trywialne.

W czym pije się whisky?

Najpopularniejszym naczyniem do przechowywania whisky, poza oryginalną butelką, jest kryształowa karafka. Pozwala ona wyeksponować głęboki kolor alkoholu i pięknie prezentuje się w barku czy na stoliku. Umożliwia zweryfikowanie klarowności, a po wyjęciu korka – również aromatu whisky.

Z czego pije się whisky? Pierwszym wyborem są szklanki z grubego szkła, nazywane old fashioned, tumbler lub rock glass. Charakterystyczne są dla nich grube ścianki i jeszcze grubsze dno, samo naczynie ma być również dość szerokie – wszystko po to, aby alkohol nie nagrzewał się od dłoni osoby, która się nim raczy. Ważny jest również aspekt wizualny — szklanki do whisky kryształowe są wyjątkowo estetyczne dzięki swojej przejrzystości. Pozwala to na ocenę barwy i lepkości serwowanego w nich alkoholu. W kryształowym tumblerze zmieszczą się dodatki dla tych, którzy uznają doprawianie nimi whisky – od napojów typu cola dla niewtajemniczonych, przez klasyczne kostki lodu (szklanka może być nimi wypełniona częściowo lub nawet po same brzegi), aż po zwykłą wodę, preferowaną przez kiperów oraz specjalne kostki kamienne lub metalowe, które znawcy cenią bardziej niż lód – a to dlatego, że chłodzą one napój bez rozrzedzania go.

Szklanki kryształowe to jednak niejedyne naczynia, w których można degustować ten alkohol. Część wielbicieli preferuje kryształowe kieliszki do whisky. Są idealne, gdy chcesz dokonać profesjonalnej degustacji, obejmującej analizę sensoryczną trunku. Kieliszek do whisky charakteryzuje się zwężaną ku górze czarką, umożliwiającą koncentrację aromatu.

Jeśli wolisz małe porcje mocnego alkoholu, wybierz natomiast kieliszek przeznaczony do picia brandy lub koniaku – niewielkie i pękate, z pogrubionym denkiem.

Jakie szklanki do whisky wybrać?

W większości sklepów możesz spotkać szklanki do whisky produkowane masowo. Niestety, nie będą one miały właściwości umożliwiających czerpanie pełni przyjemności z degustacji – są często za cienkie i lepiej nadają się do przyrządzania drinków niż do delektowania się szlachetnymi alkoholami.

Doskonałym wyborem jest kryształ do whisky. Nie tylko ma on odpowiednią grubość, umożliwiającą zachowanie optymalnej temperatury napoju, jak również klarowność pozwalającą na jego wizualną ocenę – właściwości kryształu umożliwiają zachowanie optymalnej powierzchni styku lustra cieczy z powietrzem, a whisky może uwolnić pełnię swojego aromatu. Kryształowa szklanka do whisky pozwoli na delektowanie się tym eleganckim alkoholem stylowo i ze smakiem, co docenisz zarówno ty sam, jak i goście zaproszeni na degustację.

Zestaw do whisky kryształ – idealny prezent

Nie wiesz, co podarować na prezent? Jeśli upominek ma trafić w ręce wytwornego mężczyzny, znającego wartość ekskluzywnych przedmiotów użytkowych, z całą pewnością doceni on szykowny zestaw, który tworzy szkło kryształowe Pekalla – komplet szklaneczek oraz karafka.

To wspaniały pomysł na uczczenie urodzin męża, awansu zawodowego przyjaciela czy nawiązania współpracy biznesowej z obiecującym kontrahentem. Postaw na ponadczasową jakość i misterne ręczne wykonanie – taki prezent nie przejdzie niezauważony.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx