Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

2 października 2023

Jak dbać o piękny i zdrowy uśmiech? Porady stomatologów DentalSand

Zdrowe zęby i piękny uśmiech to jeden z kluczowych elementów wpływających na nasze zdrowie i samoocenę. W związku z tym wiele osób zadaje sobie pytanie, jak dbać o piękny uśmiech? Postanowiliśmy więc na nie odpowiedzieć i zebrać w jednym miejscu porady związane z najważniejszymi kwestiami pozwalającymi zachować zdrowe zęby na długo. Przygotowaliśmy je natomiast przy pomocy ekspertów stomatologów z kliniki stomatologicznej DentalSand w Gdyni.

Jak długo myć zęby?

Podstawą zdrowych zębów jest ich regularne szczotkowanie. Podczas niego pozbywamy się resztek jedzenia, płytki nazębnej oraz kamienia, minimalizując tym samym ryzyko występowania próchnicy oraz chorób dziąseł. W związku z tym, jak często oraz jak długo myć zęby? Najlepiej po każdym posiłku, jednak ze względu na codzienne obowiązki w wielu przypadkach jest to niemożliwe do wykonania. Dlatego warto szczotkować zęby co najmniej dwa razy dziennie — rano oraz wieczorem przez około 3 minuty. 

Podczas mycia zębów nie należy stosować zbyt dużego nacisku i wykonywać wymiatające ruchy szczoteczką, które nie niszczą szkliwa. Dodatkowo należy także pamiętać o dotarciu do każdego miejsca, nawet trudno dostępnych siódemek i ósemek, nie zapominając przy tym również o myciu podniebienia i języka. 

Co ile wymiana szczoteczki do zębów, jest optymalnym rozwiązaniem?

Aby szczotkowanie zapewniało dokładne czyszczenie zębów i piękny uśmiech warto także pamiętać o regularnym wymienianiu szczoteczki. Po nowy model należy sięgać co około 3 miesiące. Po tym czasie włosie szczoteczki jest już bowiem zniekształcone i nie jest w stanie dokładnie docierać do każdego miejsca w jamie ustnej. Dodatkowo szczoteczkę należy także wymieniać po każdej infekcji, gdyż gromadzące się na niej wirusy i bakterie mogą przyczyniać się do nawracania choroby. 

Co daje nitkowanie zębów, jak często je wykonywać oraz kiedy nitkować zęby przed czy po szczotkowaniu?

Wśród porad dotyczących tego, jak dbać o piękny uśmiech nie można zapomnieć także o nitkowaniu. Co daje nitkowanie zębów? Przede wszystkim dokładne oczyszczenie zębów. Szczotkowanie jest bowiem w stanie je wyczyścić wyłącznie na powierzchni żującej oraz z przodu i z tyłu. Nitkowania zapewnia natomiast dokładne oczyszczenie przestrzeni międzyzębowych. 

Jak często oraz kiedy nitkować zęby, aby zachować zdrowy uśmiech? Najlepiej przed każdym szczotkowaniem zębów, a co najmniej raz dziennie, wieczorem. Dzięki temu będzie można skutecznie zapobiec pozostawaniu resztek jedzenia znajdujących się między zębami przez noc, które są najczęstszą przyczyną próchnicy międzyzębowej. 

Samo nitkowanie należy natomiast wykonać z zastosowaniem odpowiedniej techniki. Wykonując ruchy wahadłowe podczas wprowadzania nici miedzy zęby i wyginając ją w kształt litery C, gdy dotrze ona do linii dziąseł. Następnie powoli zsuwając nić po zębie w dół, zeskrobując zanieczyszczenia zalegające na jego powierzchni bocznej i powtarzając tak z każdym zębem i nowym fragmentem nici dentystycznej. 

Co jeść na zdrowe zęby?

Prawidłowa higiena jamy ustnej to jednak zbyt mało, aby zachować zdrowe zęby. Niezwykle kluczowa dla zdrowia uśmiechu jest także dieta. Powinna być ona przede wszystkim bogata w wapń, fosfor oraz witaminę D i C. W związku z tym, co jeść na zdrowe zęby? Nabiał, jajka, orzechy, świeże warzywa oraz ryby. Unikać należy natomiast produktów zawierających dużo cukru, takich jak słodycze oraz o niskim pH, zwłaszcza słodzonych napojów gazowanych. 

Jak często odwiedzać stomatologa, aby mieć zdrowy uśmiech?

Odpowiednie dbanie o zęby i stosowanie diety bogatej w substancje, które je wzmacniają, powinno być także uzupełnione regularnymi wizytami u stomatologa. Tylko takie połączenie jest w stanie zapewnić zdrowe zęby i piękny uśmiech. Dlatego też nie należy zapominać o regularnych przeglądach stomatologicznych, które powinny być wykonywane najlepiej raz na pół roku. Taki okres jest optymalny, gdyż pozwala wykryć wszelkie niepokojące zmiany jeszcze na wczesnym etapie ich rozwoju. Dzięki temu leczenie zębów jest o wiele łatwiejsze i mniej inwazyjne. 

Dodatkowo raz w roku warto także zastosować zabieg higienizacji, który w pełnym pakiecie obejmującym oczyszczenie zębów z przebarwień, nagromadzonego osadu oraz kamienia nazębnego oferuje go między innymi klinika stomatologiczna DentalSand w Gdyni. Poza tą usługą można w niej liczyć także na profesjonalne leczenie zębów z zastosowaniem najnowocześniejszych technik i technologii, przeprowadzane przez wyspecjalizowanych lekarzy stomatologów, dla których piękny uśmiech ich pacjentów, bez zbędnego bólu jest priorytetem. 

Podsumowując, aby zachować przez długi czas piękny uśmiech i zdrowe zęby należy pamiętać o ich regularnym szczotkowaniu poprzedzonym nitkowaniem. Dodatkowo sprzymierzeńcem zdrowego uśmiechu jest także odpowiednio zbilansowana dieta bogata w minerały i witaminy oraz regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym, które zapewniają możliwość reagowania na zmiany chorobowe występujące na zębach na wczesnym etapie ich rozwoju. 

W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze specjalistą. Wydawca nie odpowiada za treści nieredakcyjne. Treści zawarte na OFIO powinny być konsultowane z lekarzem, specjalistą lub fachowcem.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx