Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

30 maja 2024

Diagnoza szpitalna na wyższym poziomie dzięki funduszom unijnych

Zakup sprzętu, 1300 osób przeszkolonych z diagnostyki chorób genetycznie uwarunkowanych oraz unikalny w Polsce program szkolenia bioinformatyków – to efekty projektu „Choroby genetycznie uwarunkowane – edukacja i diagnostyka”, który Instytut Matki i Dziecka zrealizował z unijnym dofinansowaniem.

Ponadnarodowy projekt realizowany był od listopada 2018 r. do końca stycznia 2023 r. w ramach Działania 4.3 Współpraca ponadnarodowa Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 (PO WER). Budżet projektu wyniósł blisko 36 mln zł.

Diagnostyka chorób uwarunkowanych genetycznie to obecnie jeden z najistotniejszych tematów z punktu widzenia całego sektora opieki zdrowotnej w Polsce i na całym świecie. Wczesne wykrywanie chorób pozwala zastosować najskuteczniejsze możliwe leczenie i poprawić komfort życia pacjentów.

 „Cieszę się, że przy wsparciu funduszy unijnych zakupiono sprzęt, który przyczyni się do kontynuacji prac badawczych i szkoleniowych. Do tej pory już blisko 1300 osób wzięło udział w szkoleniach dla kadr medycznych i personelu laboratoryjnego w obszarze diagnostyki chorób genetycznie uwarunkowanych” – powiedziała wiceminister funduszy i polityki regionalnej Małgorzata Jarosińska-Jedynak, która uczestniczyła w konferencji podsumowującej projekt.

„Dzięki dofinansowaniu z Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 wdrożono także unikalny w Polsce program szkolenia bioinformatyków i rozwoju tej dziedziny w ramach kształcenia dyplomowego oraz podyplomowego. W kursach podyplomowych dot. bioinformatyki wzięło udział ponad 100 przedstawicieli kadr interdyscyplinarnych – informatyków, genetyków, biologów, chemików, fizyków i lekarzy, w tym studentów kończących etap kształcenia dyplomowego” – dodała wiceszefowa MFiPR.

Rozwiązania wypracowane w ramach tego projektu przy udziale międzynarodowych partnerów z Holandii, Czech i Belgii poszerzyły dostępną w Polsce diagnostykę genetyczną, dzięki czemu możliwe będzie skuteczniejsze rozpoznawanie i leczenie chorób genetycznie uwarunkowanych.

Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx