Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

18 kwietnia 2024

Kraśnik: Zakończono inwestycję rewitalizacyjną kościoła pw. Św. Ducha finansowaną ze środków europejskich

Urząd Marszałkowski województwa lubelskiego podsumował prace związane z remontem zabytkowego kościoła rektoralnego w Kraśniku. Ponad połowa środków wydanych na rewitalizację obiektu pochodziła ze środków europejskich.

Lubelski Urząd Marszałkowski poinformował o zakończeniu prac związanych z renowacją kościoła pw. Św. Ducha w Kraśniku. Zadanie obejmowało również rewitalizację i zagospodarowanie terenu oraz budowę parkingu. Całość inwestycji kosztowała 2 mln zł, z czego ponad 50 proc. sfinansowano ze środków pochodzących z Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014 – 2020.

„Zakończenie tej ważnej dla lokalnej społeczności inwestycji cieszy mnie tym bardziej, że kościół wraz z wyposażeniem, drzewostanem oraz kamiennymi pomnikami został wpisany do rejestru zabytków województwa lubelskiego. Obszar ten jest najstarszą i najbardziej rozpoznawalną częścią miasta” – powiedział marszałek Jarosław Stawiarski.

Jak podano w komunikacie urzędu w ramach inwestycji udało się wyremontować zabytkowy budynek dawnego kościoła poszpitalnego wraz z zagospodarowaniem terenu wokół. Prace obejmowały wykonanie izolacji, remont ścian, docieplenie i naprawę dachu wraz z orynnowaniem oraz wykonanie instalacji elektrycznej.

Inwestycja przewidywała także zmiany w terenie wokół kościoła, które objęły m.in.: wykonanie ciągów pieszych, odwodnienie terenu, przebudowę ogrodzenia, remont zlokalizowanych w otoczeniu kościoła pomników oraz wykonanie parkingu.

Zespół kościelny jest elementem Układu Urbanistycznego Miasta Kraśnik wpisanego do rejestru zabytków obejmującego „obręb dawnych obwarowań miejskich, wzgórza zamkowego i rejonu kościoła szpitalnego wraz z sylwetą miasta i skalą jego zabudowy”.

Źródło informacji: Serwis Samorządowy PAP

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx