Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

6 października 2022

Cybanty – niezastąpione zaciski metalowe

cybanty
fot. materiały prasowe

Cybanty to niezwykle pomocne urządzenia, z których istnienia wielu z nas prawdopodobnie nie zdaje sobie sprawy. Używane są przede wszystkim przez pracowników firm budowlanych i remontowych, a także przez pracowników technicznych zajmujących się instalacjami przewodzącymi różnego typu formy energii – wodę lub gaz. Wszędzie tam, gdzie występują instalacje złożone z dużej ilości rur, stosowane mogą być również cybanty. Te specyficzne rodzaje zacisków pozwalają ustabilizować daną instalację, utrzymując tworzące ją rury w wybranej przez nas pozycji. Zapraszamy do lektury, z której dowiesz się – jakie rodzaje cybantów można znaleźć na polskim rynku oraz w jakich sytuacjach warto z nich korzystać.

Cybanty – najważniejsze informacje

Cybanty nazywane są również zaciskami, obejmami, kabłąkami, śrubami jarzmowymi lub uchwytami pałąkowymi, choć znaleźć możemy również inne, rzadziej stosowane określenia. Za każdym razem mowa jednak o tym samym typie urządzeń – stosowanych właśnie jako zaciski do rur różnych rozmiarów.

Cybanty mają dość prostą konstrukcję, niezależnie od ich rozmiaru i specjalistycznego przeznaczenia. Najważniejszym kryterium różnicującym dostępne cybanty jest kształt, który on przyjmuje po wygięciu. Znajdziemy więc przede wszystkim cybanty kwadratowe, trójkątne (nazywane też antenowymi) oraz kabłąkowe. Każdy z nich składa się z tych samych elementów – do których należy przede wszystkim metalowy pręt, ulegający wygięciu.

Zastosowanie cybantów

Cybanty są z powodzeniem stosowane w wykonywaniu różnych instalacji oraz konstrukcji. Można z nich korzystać zarówno wewnątrz pomieszczeń, jak i na zewnątrz, gdzie narażone będą na oddziaływanie warunków atmosferycznych. Najczęściej, stosuje się je podczas instalacji anten, masztów, instalacji przewodzących wodę lub gaz, instalacji tryskaczowych.

Ponadto, cybanty różnych rozmiarów stosowane są wewnątrz niektórych rodzajów maszyn. Mowa przede wszystkim o dużych maszynach budowlanych, remontowych oraz rolniczych. Zadaniem cybantów jest wówczas podtrzymywanie wybranych części maszyn lub ich odseparowanie od reszty.

Samo użycie cybantów jest niezwykle proste. Wymaga ono wygięcia cybantu, by objął daną rurę, a następnie jego przymocowania do powierzchni ściany, podłogi, sufitu lub innej wybranej przez nas powierzchni. Mocowanie odbywa się za pomocą nakrętek, śrubek, wkrętów lub podkładek.

Jak wybrać właściwy cybant?

Cybanty różnią się nie tylko rozmiarem lub kształtem, ale także rodzajem materiałów zastosowanych do ich produkcji. Jeśli zależy nam, aby kupowany przez nas cybant był wytrzymały, warto sięgnąć po taki, w którym średnica drutu będzie duża. Zasada ocena jest pod tym względem prosta – im większa średnica, tym większa wytrzymałość cybanta.

W przypadku konstrukcji narażonych na oddziaływanie niekorzystnych warunków atmosferycznych – takich jak wilgoć lub opady deszczu – warto sięgnąć po cybanty ocynkowane. Dzięki zastosowaniu cienkiej warstwy cynku zyskują one na wytrzymałości oraz żywotności. Warstwa ocynku chroni także przed wystąpieniem korozji – która niekorzystnie wpłynęłaby na sprawność danego cybantu.

3 2 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx