Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

24 lipca 2021

Jak napisać dobre CV – kilka porad, które pomoże Ci w znalezieniu pracy

Jak napisać CV, które przyciągnie rekruterów lub potencjalnego pracodawcę. To pytanie często jest zadawane przez osoby poszukujące nowej pracy, a odpowiedź nie zawsze jest taka prosta. Oczywiście w zależności od stanowiska, na jakie się ubiegamy, charakteru pracy, jak również naszego doświadczenia, jednoznacznej odpowiedzi nie ma. Niemniej jednak, istnieje kilka kluczowych czynników, które na pewno poprawią odbiór tak napisanego CV, a tym samym, pomogą w znalezieniu nowej pracy.

Odpowiedni układ CV

Choć wydawać by się to mogło mało istotne z punktu widzenia technicznego, odpowiedni układ CV, mimo wszystko, ma znaczenie. Dzięki zachowaniu standardowego szablonu, zarówno rekruterom jak i pracodawcom łatwiej szybko znaleźć odpowiednie informacje. Wprowadzenie chronologii oraz usystematyzowania danych, to także oznaka umiejętności redagowania tekstów, zaprezentowania siebie oraz braku chaotyczności.

Przypomnijmy zatem, jak powinno wyglądać odpowiednie rozmieszczenie sekcji. Górna, początkowa część CV powinna być poświęcona ogólnym informacjom o kandydacie. Tam powinny się znaleźć dane kontaktowe, specjalizacja, jak i krótka notka o profilu zawodowym. Dobrym zwyczajem, ułatwiającym rekruterom wybranie odpowiednich kandydatów, jest także zamieszczenie informacji o ilości lat doświadczenia. W kolejnych krokach powinien znaleźć się opis zajmowanych stanowisk, dodatkowe umiejętności, przebyte kursy i szkolenia. Finalnie, stopka redakcyjna powinna zawierać zgodę na przetwarzanie danych osobowych.

Obowiązkowe informacje oraz zawartość poszczególnych sekcji

Jak wspomnieliśmy w poprzednim punkcie, do obowiązkowych informacji należą dane kontaktowe kandydata, profil zawodowy, informacje o bieżącej i poprzedniej pracy, jak również informacje dodatkowe podkreślające nasze dodatkowe umiejętności. CV dobrze zakończyć, standardową wzmianką o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych (Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zawartych w ofercie pracy dla potrzeb procesu rekrutacji zgodnie z ustawą z dnia 27.08.1997r. Dz. U. z 2002 r., Nr 101, poz. 923 ze zm.).

W danych kontaktowych podajmy przede wszystkim nasze imię i nazwisko, bieżący numer telefonu, jak również adres email. W tym miejscu warto wspomnieć, iż adres email dobrze by był nie tylko łatwo nas identyfikował, ale także by był w miarę poważny. Unikajmy podawania adresów o śmiesznych, utrzymanych w formie żartu, czy też tych wulgarnych. Zachowajmy je na inne okazje, a przy pisaniu CV wybierzmy poważnie brzmiący adres. Jeśli nie posiadamy takiego, załóżmy go tylko i wyłącznie na potrzeby rekrutacji. Co ważne, nie zapomnijmy go jednak sprawdzać.

Następnie powinny być umieszczone informacje o poprzednich pracach, jak i tej bieżącej. Jeśli nasze doświadczenie jest długie, pomińmy najstarsze elementy. CV nie powinno przekraczać dwóch do trzech stron w zależności od przyjętego modelu szablonu. Informacje umieszczajmy chronologicznie, w kolejności od najnowszego stanowiska, cofając się do tych najstarszych.

W końcowych sekcjach podkreślmy nasze szczególne kompetencje. Wymieńmy tu odbyte kursy, szkolenia i warsztaty. Dzięki temu, pokażemy naszą chęć do rozwoju, szersze zainteresowania oraz potencjalne dodatkowe korzyści dla pracodawcy.

Finalnie, umieśćmy kilka informacji o naszych pasjach i hobby. To właśnie one pokażą rekruterowi lub pracodawcy jacy jesteśmy, jak lubimy spędzać czas, jak również jaki typ osobowości reprezentujemy.

Dopasowanie treści do stanowiska

Pisząc CV warto mieć na uwadze, że nie zawsze raz napisane CV sprawdzi się w każdej sytuacji. Warto nie tylko uzupełniać je na bieżąco o dodatkowe umiejętności, ale także dostosować do ubieganego się stanowiska. Oczywiście nie chodzi tu sztuczne wymyślanie i podnoszenie naszych kompetencji, lecz o zwrócenie uwagi na poszczególne etapy doświadczenia. Podkreślmy to, co robiliśmy w poprzednich pracach a ma związek również z nowo aplikowanym stanowiskiem. Umieśćmy te informacje na pierwszym miejscu, a potem skupmy się na pozostałych wykonywanych czynnościach. Modyfikujmy zatem CV, pamiętając o potrzebach pracodawcy i jego preferencjach.

Na koniec warto wspomnieć, że CV musi zawierać tylko prawdziwe informacje. Pamiętajmy, że w pewnym sensie oszukanie pracodawcy lub rekrutera na samym początku, nie wróży nam długiej kariery ani sukcesu. Nieprawdziwe informacje szybko zostaną wychwycone, a nasza kandydatura przekreślona.

Artykuł powstał przy współpracy z serwisem ogłoszeniowym Sprzedawacz.pl (https://sprzedawacz.pl/praca/