Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

29 września 2023

Odpoczynek na słonecznej plaży, ale nie dla Twoich danych…

Okres wakacyjny trwa w najlepsze, z czego doskonale zdają sobie sprawę cyberprzestępcy. Liczą, że uda się im wykorzystać nieuwagę ofiar. Właśnie z tego powodu w ich arsenale dominują narzędzia kradnące informacje o użytkownikach oraz dane uwierzytelniające – ostrzegają eksperci ds. cyberbezpieczeństwa z Check Point Software. Zagrożone są zarówno komputery jak i smartfony w szczególności te, nieposiadające systemów bezpieczeństwa.

Obecny okres jest idealny dla cyberprzestępców. Wiele osób korzysta z wakacji, natomiast organizacje zmagają się z niższym lub zmienionym poziomem zatrudnienia, co może wpłynąć na ich zdolność monitorowania zagrożeń i minimalizowania ryzyka – uważa Maya Horowitz, wiceprezes ds. badań w firmie Check Point Software, dodając, że ważne jest wprowadzenie zautomatyzowanych i skonsolidowanych procesów bezpieczeństwa oraz dobre edukowanie pracowników w obszarze zagrożeń cybernetycznych.

Tymczasem cyberprzestępcy koncentrują się na dobrym doborze narzędzi, które wykorzystają w swoich atakach. Z danych udostępnionych przez Check Point Software Technologies wynika, że w lipcu br. hakerzy szczególnie często posługiwali się wielozadaniowym złośliwym oprogramowaniem Qbot, które zaprojektowane zostało w celu kradzieży danych uwierzytelniających użytkownika, rejestrowania naciśnięć klawiszy, kradzieży plików cookie z przeglądarek, szpiegowania działań bankowych i wdrażania dodatkowego szkodliwego oprogramowania. Qbot wykryty został w ponad 5,3 proc. sieci firmowych na całym świecie i w ok. 4,3 proc. polskich sieci.

Drugim globalnie najczęściej wykrywanym zagrożeniem był Formbook z wpływem na 4 proc. organizacji, natomiast trzecim – dość niespodziewanie – trojan zdalnego dostępu Remcos, obecny w ok. 2 proc. sieci firmowych. Remcos po raz pierwszy wykryty został w 2016 roku i jest regularnie dystrybuowany za pośrednictwem złośliwych dokumentów Microsoft lub programów do pobierania. Znany jest ze zdolności kradzieży poufnych informacji i danych uwierzytelniających oraz przeprowadzania złośliwych działań.

Analitycy Check Pointa zwrócili uwagę również na roszady w czołowych zagrożeniach mobilnych. Trojan Anubis zepchnął z pozycji lidera modułowe oprogramowanie SpinOK, które wcześniej wykryte zostało w ponad 100 aplikacjach na Androida i do maja 2023 roku zostało pobrane ponad 421 mln razy! Anubis to trojan bankowy przeznaczony na urządzenia mobilne z systemem Android. Odkąd został wykryty, zyskał dodatkowe funkcje, w tym funkcjonalność trojana zdalnego dostępu (RAT), keyloggera, możliwości nagrywania dźwięku i różne funkcje ransomware. Był wykrywany w setkach różnych aplikacji dostępnych w Google Store.

W zeszłym miesiącu najczęściej wykorzystywaną luką w zabezpieczeniach była Web Servers Malicious URL Directory Traversal”, która dotknęła 49% organizacji na całym świecie. Zdaniem ekspertów w lipcu najczęściej atakowanymi sektorami były: edukacja i badania, sektor rządowo-wojskowy oraz opieki zdrowotnej.

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx