Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

6 grudnia 2023

Cyberprzemoc wśród uczniów. Jak się przed nią chronić?

Nastoletni oczniowie w szkołach są ofiarami cyberprzemocy. To efekt postępującej cyfryzacji, gdzie dzieci już od najmłodszych lat mają kontakt z technologią oraz dostęp do wiedzy praktycznie na wyciągnięcie ręki. Według Pew Research, w Stanach Zjednoczonych prawie połowa nastolatków w wieku od 13 do 17 lat doświadczyła cyberprezemocy!

Zwykle myślimy o przemocy jako działaniu fizycznym, ale w rzeczywistości termin ten rozciąga się również na formę psychiczną – werbalną, pisemną czy graficzną. W dzisiejszych czasach krzywdzenie kogoś za pomocą rozwiązań cyfrowych jest jednym z najpowszechniejszych sposobów przemocy. To co łączy tradycyjne prześladowanie z cyberprzemocą, to powtarzające się nękanie przez jedną osobę lub grupę osób, powodujące długotrwały stres. Cyfrowy aspekt cyberprzemocy dodaje jednak nowe, specyficzne cechy: nadużywanie ukryte za anonimowością, jaką zapewnia ekran oraz wydłużony czas i konsekwencje (treści publikowane w Internecie bardzo trudno jest całkowicie wymazać). W taką agresję może być zaangażowanych wiele osób!

Problem z roku na rok rośnie i coraz więcej państw zaostrza przepisy mające przeciwdziałać cyberprzemocy. W Stanach Zjednoczonych w 44 stanach obowiązują sankcje karne za cyberprzemoc. W innych krajach również wprowadzane są odpowiednie przepisy – w Polsce przepisy prewidują do 3 lat pozbawienia wolności za stosowanie cyberprzemocy.

– Zalecamy profilaktykę jako najlepszy środek bezpieczeństwa pomagający dzieciom w bezpiecznym korzystaniu z Internetu. Jednym z podstawowych punktów zapewniających bezpieczeństwo uczniów w wirtualnym świecie jest edukacja. Codzienne zadania uniemożliwiają rodzicom kontrolę aktywności dzieci w Internecie, dlatego konieczne jest nauczenie ich podstawowych środków cyberbezpieczeństwa, dzięki temu mogą samodzielnie unikać zagrożeń. – wyjaśnia Wojciech Głażewski, country manager firmy Check Point Software w Polsce. -Wypracowywanie nawyków, takich jak nieudostępnianie wrażliwych informacji, unikanie otwierania i pobierania plików od nieznanych użytkowników oraz używanie silnych haseł dostępu, to tylko kilka przykładów środków bezpieczeństwa, których młodzi ludzie powinni się nauczyć, aby zachować ochronę w wirtualnym świecie.

Specjaliści bezpieczeństwa cybernetycznego z Check Point Software zauważają, że cyberprzemoc objawia się obecnie na różne sposoby: generowanie fałszywych treści, cyberprzemoc na tle seksualnym (publikowanie intymnych zdjęć lub nieuprawnione udostępnianie treści o charakterze seksualnym), gromadzenie i rozpowszechnianie danych osobowych, publikowanie zdjęć lub filmów bez zgody, czy w końcu kradzież tożsamości. W związku z tym eksperci zalecają następujące środki zapobiegawcze:

  • Nie odpowiadaj osobom, które grożą cyberprzemocą i blokuj je.
  • Nie udostępniaj danych osobowych. Nie publikuj w Internecie swojego adresu, haseł, numerów telefonów ani informacji bankowych i zwracaj uwagę na rodzaj udostępnianych treści fotograficznych.
  • Sprawdź ustawienia prywatności: w mediach społecznościowych możesz skorzystać z ustawień prywatności, aby mieć pewność, że Twoje treści będą widoczne tylko dla Twoich znajomych.
  • Zachowaj dowody. Jeśli doświadczysz cyberprzemocy, zachowaj cenne informacje do późniejszego zgłoszenia.
  • Zapytaj o pomoc. Zawsze zgłaszaj sytuację bliskim, platformom, szkole lub władzom.
  • Bezpieczeństwo w Internecie. Posiadanie podstawowej wiedzy na temat bezpieczeństwa w Internecie jest niezbędne. Ustawiaj bezpieczne hasła i naucz się korzystać z Internetu z większą ostrożnością.
  • Edukacja. Edukacja jest podstawowym kluczem do zapobiegania cyberprzemocy i wszelkim rodzajom nadużyć. Naszym obowiązkiem jest nauczanie młodszych pokoleń, aby zachowywały się z szacunkiem i nie przekraczały szkodliwych granic.
  • Ochrona. Rodzice powinni również zwracać uwagę na to, jak ich dzieci wchodzą w interakcje w wirtualnym świecie. Check Point oferuje SandBlast for Education, rozszerzenie przeznaczone dla szkół, które pozwala nauczycielom monitorować zachowanie uczniów w Internecie i blokować obraźliwe komentarze.
0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx