Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

28 lutego 2024

Cyberprzestępcy atakują szkoły i firmy. Jak się chronić?

Ransomware, w tym aktywność pre-ransomware, był najczęściej obserwowanym zagrożeniem w czwartym kwartale 2023 r, stanowiąc 28 proc. wszystkich incydentów bezpieczeństwa odnotowanych przez zespół Cisco Talos. Jest to wzrost o 17 proc. względem poprzedniego okresu. Cisco Talos zaobserwował wiele grup cyberprzestępczych wykorzystujących ransomware w tym Play, Cactus, BlackSuit i NoEscape.

Najważniejsze informacje:

 • Do najpoważniejszych incydentów w ostatnim kwartale poprzedniego roku należały zagrożenia spowodowane czynnikami wewnętrznymi (insider threats) oraz kampanie phishingowe.
 • Zespół Cisco Talos zareagował na wiele incydentów, w których stwierdzono dalszą aktywność cyberprzestępców po wystąpieniu ataku, chociaż same ataki miały ograniczoną skalę i były powstrzymane na wczesnym etapie.
 • Edukacja i produkcja były najczęściej atakowanymi sektorami: dotyczyła ich prawie połowa wszystkich incydentów.
 • Najczęściej obserwowanymi sposobami uzyskania początkowego dostępu było wykorzystanie wykradzionych danych uwierzytelniających do kont i publicznie dostępnych aplikacji: każdy z nich odpowiadał za 28 proc. przypadków.
 • Brak wdrożenia uwierzytelniania wieloskładnikowego (MFA) był główną słabością systemów bezpieczeństwa, odpowiadającą za 36 proc. incydentów.
 • Według dostępnych raportów, w 2023 r. nastąpił znaczny wzrost phishingu z wykorzystaniem kodów QR.
 • Chociaż niesławna luka „Log4Shell” została załatana w grudniu 2021 r., po dwóch latach atakujący nadal wykorzystują podatne systemy.

Poza edukacją i produkcją, popularnymi celami były podmioty związane z opieką zdrowotną i administracją publiczną. W porównaniu z poprzednim kwartałem eksperci Cisco Talos odnotowali niewielki wzrost liczby incydentów wymierzonych w sektor edukacji, podczas gdy liczba ataków na przemysł wzrosła aż o 10 proc.

Cyberprzestępcy atakują placówki oświatowe w celu przeprowadzenia ataków ransomware lub uzyskania danych osobowych studentów i wykładowców. Szkoły o ograniczonych możliwościach i budżetach są najbardziej narażone z uwagi na niewystarczające inwestycje w cyberbezpieczeństwo lub konieczność ograniczania kosztów. Ataki mogą jednak stanowić wyzwanie nawet dla najlepiej wyposażonych szkół – dane wrażliwe są niezwykle atrakcyjnym celem gdyż są wykorzystywane do dalszych ataków, sprzedawane na forach dark web lub używane do wyłudzania pieniędzy.

Jak się chronić przed najnowszymi cyberzagrożeniami?

 • Brak uwierzytelniania wieloskładnikowego pozostaje jednym z największych ryzyk bezpieczeństwa przedsiębiorstw. Wszystkie organizacje powinny wdrożyć jedną z dostępnych form takiego uwierzytelniania, na przykład Cisco Duo.
 • Rozwiązania do wykrywania incydentów na punktach końcowych i reagowania na nie, takie jak Cisco Secure Endpoint, mogą wykrywać niebezpieczną aktywność w sieciach i urządzeniach organizacji.
 • Atakujący często próbowali ominąć uwierzytelnianie wieloskładnikowe w rozwiązaniach Endpoint Detection and Response, aby wyłączyć ich mechanizmy ostrzegania.
 • Sygnatury Snort i ClamAV mogą blokować wiele znanych narzędzi pre-ransomware, które atakujący wdrożyli w tym kwartale, takich jak Play i NoEscape.

Więcej informacji o najważniejszych cyberzagrożeniach ostatniego kwartału 2023 r. na blogu Cisco Talos: https://blog.talosintelligence.com/talos-ir-quarterly-report-q4-2023/

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx