Social menu is not set. You need to create menu and assign it to Social Menu on Menu Settings.

14 lipca 2024

Glony z wulkanów na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej! Polski eksperyment ma zbadać ich kosmiczny potencjał

Na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej zostanie przeprowadzony eksperyment z udziałem glonów naturalnie występujących w rejonach wulkanicznych. Projekt, opracowany przez start-up założony przez doktorantkę z Uniwersytetu Warszawskiego, ma na celu zbadanie potencjalnych zastosowań tych glonów, takich jak produkcja tlenu dla astronautów oraz wykonywanie innych istotnych zadań.

Europejska Agencja Kosmiczna podpisała już siedem umów na realizację polskich projektów badawczych na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Uniwersytet Warszawski ogłosił, że jednym z tych projektów będzie eksperyment prowadzony przez Ewę Borowską, doktorantkę Kolegium Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Matematyczno-Przyrodniczych.

Projekt zatytułowany „Space Volcanic Algae” dotyczy mikroglonów ekstremofilnych, które żyją w ekstremalnych warunkach, takich jak okolice wulkanów.

Ewa Borowska, która ukończyła oceanografię, bada glony od 2017 roku. Planowane eksperymenty będą kontynuacją prac jej start-upu, Extremo Technologies, który testuje zdolność tych glonów do produkcji tlenu. Celem eksperymentów przeprowadzonych na orbicie będzie sprawdzenie, jak te organizmy radzą sobie w warunkach mikrograwitacji i pod wpływem kosmicznego promieniowania.

Naukowcy twierdzą, że w przyszłości glony mogą być wykorzystywane do produkcji tlenu dla astronautów.

Więcej informacji można znaleźć na: https://naukawpolsce.pl/aktualnosci/news%2C102926%2Cna-iss-przeprowadzony-bedzie-polski-eksperyment-z-glonami.html

0 0 votes
Article Rating
Subskrybuj
Powiadom o
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx